Урок зв’язного мовлення. Пам’ятник улюбленому персонажеві – ТВОРЧІСТЬ Б. ЛЕПКОГО ТА І. ГАСПРИНСЬКОГО

Мета: повторити характеристики окремих художніх образів з курсу української літератури 10 класу; розвивати творчі здібності учнів, зв’язне усне мовлення, вміння добирати аргументи, захищати власну позицію, робити висновки та узагальнення, розширяти словниковий запас учнів; виховувати інтерес до національної літератури, бажання наслідувати позитивні риси героїв вивчених творів.

Обладнання: фото пам’ятників літературним героям у різних країнах світу.

Теорія літератури: характеристика літературного героя.

Тип уроку: комбінований.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

Слово вчителя. У багатьох країнах світу у великих і малих містах можна побачити пам’ятники видатним особистостям. Люди увічнюють пам’ять про своїх героїв та їхні заслуги. Але є група пам’ятників, які присвячені видатним особистостям, яких ніколи не існувало в реальності. їх небагато у світі, але вони дуже популярні. Це – пам’ятники літературним героям.

Як не дивно, але деякі персонажі настільки увійшли в наше життя, що стали більш реальними і відомими, ніж деякі політики, діячі мистецтва чи інші видатні особистості національної історії. Саме цей факт змушує замислитися над роллю літератури в житті людства, над містичним зв’язком реальності і вигадки, притаманним літературі. Інколи персонажі книжок стають національними символами: Русалонька в Данії, Дон Кіхот в Іспанії, Том Сойєр у США. Про них і не тільки ми дізнаємося на уроці, познайомимося з самим поняттям “пам’ятник”, дізнаємося історію виникнення та створення пам’ятників, з’ясуємо причини, які змушують людей закарбовувати пам’ять про видатних людей, тварин, речі, професії (перелік можна продовжувати) і літературних героїв. Мета уроку – створити словесний пам’ятник саме літературному герою – персонажу української літератури, з яким ми познайомилися на уроках української літератури в 10 класі. Якому саме персонажу – дізнаємося під час роботи на уроці.

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Заслуховування усну відповідь-есе “Свідзинський – поет трагічної долі”

2. Повторення правил написання твору-опису

IV. СПРИЙНЯТТЯ ТА ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Постановка проблемного запитання

Ø Встановити причину спорудження пам’ятників взагалі і пам’ятників літературним персонажам зокрема.

Ø Встановити критерії відбору літературного героя для увічнення в вигляді пам’ятника.

2. Повідомлення учнів про пам’ятники

1-й учень. Що таке пам’ятник. Історія виникнення пам’ятника

“Толковый словарь русского языка” за редакцією Ушакова дає таке визначення: “1. Архитектурное или скульптурное сооружение в память или в честь какого-нибудь лица или события. 2. Сооружение на могиле в память умершего. 3. Остаток материальной культуры прошлого. 4. Произведение древней письменности”.

Вікіпедія дає більш вузьке тлумачення: “Пам’ятник – споруда, призначена для увічнення людей, подій, об’єктів, іноді тварин, а також літературних та кінематографічних персонажів. Частіш за все ніякої іншої функції, окрім меморіальної, пам’ятник не несе”.

Прообразами пам’ятників у сучасному розумінні цього слова були давні погребальні комплекси (піраміди, наприклад). Останні дослідження науковців дозволяють припустити, що історія виникнення пам’ятників нараховує 4000 років.

Перші повноцінні пам’ятники (тобто споруди, які будувалися на честь когось чи чогось) виникли у Давньому Римі. Саме там з’явилися статуї імператорів на конях, меморіальні арки та колони. В середньовічній Європі існувала традиція встановлювати на пам’ятних місцях хрести.

Слов’яни будували пам’ятники-храми, які об’єднували в собі дві функції – меморіальну і культову. Перші пам’ятники-статуї, зразками для котрих були давньоримські статуї імператорів, з’явилися в Європі в добу Відродження в 14-16 ст. Їх виготовляли в натуральну величину і встановлювали без постаментів просто на вулицях.

2-й учень. Пам’ятники літературним героям

Традиція ставити пам’ятники літературним героям виникла лише в ХХ столітті. Перша споруда такого роду з’явилася 13 серпня 1913 року. Це пам’ятник Русалоньці у Копенгагені (Данія) скульптора Едварда Еріксона. Мешканці цієї країни не тільки полюбили цей пам’ятник, а навіть влаштовують його ювілеї на державному рівні. Мешканці міста і країни вже не уявляють свого життя без Русалоньки і вірять, що поки вона сидить на своєму камені, все в Данському королівстві буде гаразд. Саме через це після кожної спроби вандалів спотворити улюблену героїню, пам’ятник реставрують.

Наступним літературним героєм, якому встановили пам’ятник, став Том Сойєр – герой роману американського письменника Марка Твена. Це сталося в 1926 році в невеличкому місті Ганнібал, у якому письменник провів своє дитинство. Поряд із Томом на Кардіфському пагорбі ще один персонаж роману – Гек Фін.

У світі нараховується приблизно 170 пам’ятників літературним героям. Вони є у 30 країнах світу. На першому місці – Росія, в якій, якщо не рахувати пам’ятників Москви, 70 меморіальних споруд. На другому місці Україна. У нас 27 пам’ятників. На третьому місці – Англія (9). (Лідерство двох слов’янських країн можна пояснити тим, що довгий час вони були країнами з найбільшою кількістю читачів, розвиненою поліграфічною промисловістю і ставленням влади до літератури як до ідеологічної зброї.

Після розпаду Радянського Союзу побудували багато пам’ятників літературним героям. Пояснити цей факт можна так: багато пам’ятників радянським політичний діячам було демонтовано, а нові постаті, гідні увічнення, ще не з’явилися. Саме тоді люди звернулися до літератури: на сторінках книжок знаходили героїв, гідних наслідування, пам’яті. Що ж є в цих персонажах, що змушує читачів виділяти їх серед інших, пам’ятати їх і намагатися наслідувати? Складемо рейтингову таблицю популярності літературних героїв, яким встановлено пам’ятники.

3-й учень. Пам’ятники найпопулярнішим літературним героям у світі. Постановка проблемного запитання

Назвіть причини популярності образів. (Саме після з’ясування цього питання заповнюється 4 колонка таблиці. Це стосується персонажів, з якими діти знайомі. якщо твір не вивчався і немає учнів, які його прочитали, пояснення дає вчитель.)

Літературний

Персонаж

Кількість встановлених

Пам’ятників

Країни, де встановлені пам’ятники

Причини популярності образа

Дон Кіхот (М. де Сервантеса “Хитромудрий гідальго Дон Кіхот Ламанчеський”)

17

Аргентина, Бельгія (копія іспанського), Болгарія, Німеччина, Грузія, Росія (2), Мексика, Куба (2) Іспанія (6!)

Герой за рисами характеру дуже близький представникам багатьох країн світу: у ньому до старості живе дитина, він має невгамовний характер і інтерес до того, як влаштоване життя. Такі люди готові на безкорисливий вчинок, борються за справедливість навіть на шкоду самому собі

Бравий солдат Швейк (Ярослав

Гашек “Пригоди бравого солдата Швейка”)

10

Польща (3), Україна (4), Росія і один у Словаччині

Мабуть, причиною популярності героя є те, що він “списаний” з реальної особи – празького ремісника, з яким Гашек познайомився в 1911 році і ще раз зустрівся у полоні в Росії. Вони були обидва у складі чеських добровільних військових частин. Герой – втілення народного гумору та кмітливості, які цінуються в усьому світі

Аліса (Л. Керол “Пригоди Аліси в країні чудес”)

5

Англія (2) Америка (2) Австралія (1)

Завдяки казкам набуло популярності ім’я Аліса. Безпосередня дівчинка, яка символізує незнищенну віру людства в диво

Д’ Артаньян

4

Де Батц-Кастельмору д’Артаньяну, капітану королівських мушкетерів

Нідерланди, Франція (2), Голландія – пам’ятник прототипу героя – Шарлю

Символ відваги, кмітливості, вірності обов’язку, дружби, цілеспрямованості

Шерлок Холмс

3

Росія, Англія, Швейцарія

Символ високого рівня професіоналізму та відданості обраній справі, безкорисливого служіння справедливості, боротьби проти зла

Дон Жуан

2

Іспанія

Символ любові до життя, привабливого залицяльника та улюбленця жінок.

Ніс майора Ковальова

2

Росія, Україна

Любов до творів М. Гоголя

У багатьох країнах пам’ятники встановлюють героям, які стали уособленням національної літератури.

Так, в Англії є пам’ятники Шерлоку Холмсу, Пітеру Пену, Робіну Гуду, Паддінгтону. В Німеччині – барону Мюнхгаузену, бременським музикам. В Італії – Пінокіо. У Франції – Д’ Артаньяну, Маленькому принцу. В Швеції – крихітці Нільсу. У Фінляндії – Мумі-Тролю. В Данії – героям казок Андерсена.

У Росії, де знаходиться найбільша кількість пам’ятників літературним героям, увічнені герої творів як російських письменників, так і зарубіжних авторів. Це персонажі казок Пушкіна, герої казки Єршова “Коник-Горбунець”, роману Ільфа і Петрова “12 стільців”, романів Шолохова “Тихий Дон” і “Піднята цілина”, персонажі Гоголя, Лєскова, Чехова, а є й Людина-невидимка – герой роману Г. Уельса, Вінні-Пух, барон Мюнхгаузен, Маленький принц та інші.

4-й учень. Пам’ятники літературним героям в Україні

Якщо спробувати створити рейтингову таблицю для України, виявиться, що І місце за популярністю в Росії та Україні посідають скульптури героїв роману Ільфа і Петрова “12 стільців” та “Золоте теля”. Дуже цікаві композиції знаходяться у Харкові (Остап Бендер, Елочка-людожерка, Паніковський та панотець Федір) та Бердянську (Остап Бендер, Кіса Вороб’янінов та пустий стілець).

На другому місці – герой оповідань Е. Распе – барон Мюнхгаузен. Причиною популярності героя є те, що він має реального прототипа, який навіть деякий час (на протязі 12 років) жив у Росії. Духом він близький народам і Росії, і України. Пам’ятники барону можна побачити в Москві, Калінінграді, Одесі, Кременчузі. В інших країнах великого вигадника не оцінили. В Німеччині він відомий як барон-брехун. Віруючі німці знали, що брехня – гріх, тому і не могли наслідувати того, хто, як їм здавалося, бреше. У Франції його вважають хвальком та пихатим. І тільки слов’яни прийняли його як людину-бунтаря, в деякій мірі дисидента, авантюриста – кар’єриста у кращому розумінні цього слова. Крім того, це персонаж, якому належать слова про те, що тільки вигадник завжди чесний.

Слід сказати про скульптури, які присвячені незвичному персонажу -… Носу, і мають відношення до однієї людини – М. В. Гоголя. Це Ніс майора Ковальова, пам’ятник якому знаходиться у Санкт-Петербурзі, де відбувалися події повісті Миколи Васильовича “Ніс”, а в Україні цей ніс в обрамленні вусів висить на будинку № 34 Андріївського узвозу і належить самому письменникові. Існує легенда, що колись М. В. Гоголь йшов у листопаді вулицями Києва дощовим днем, страждаючи від нежиттю. Зрозуміло, чому його думки крутилися навколо носа. Кажуть, що саме тоді зародився сюжет майбутнього твору. Автор скульптури – художник Олег Дергачов. Пам’ятник у Санкт-Петербурзі “Ніс майора Ковальова” виготовлений з кольорового мармуру і важить приблизно 100 кілограмів.

На жаль, в Україні мало пам’ятників героям української літератури. Ті скульптури, про які піде мова далі, лише відносно можна вважати увічненням героїв національної літератури. Про них слід сказати докладніше.

Це пам’ятник у місті Луганськ, присвячений відомій пам’ятці давньоруської літератури “Слову про Ігорів похід”, встановлений у 1994 році біля будинку обласної універсальної наукової бібліотеки ім. М. Горького. Як відомо, цю пам’ятку словесного мистецтва вважають зразком національної літератури і в Росії. На постаменті скульптури вирізьблено: “Авторові “Слова о полку Ігоревім”, учасникові походу та битви з половцями у 1185 р”. Автор пам’ятника – народний художник України, лауреат Державної премії ім. Т. Г. Шевченка І. Чумак.

Другий пам’ятник знаходиться на початку Андріївського узвозу, біля Андріївської церкви. Він присвячений виконавцям ролей Голохвастова та Проні Прокоповни – акторам М. Кринициній та О. Борисову. цю скульптурну групу можна вважати також і пам’ятником героям п’єси М. Старицького “За двома зайцями”.

Саме через малочисленість пам’ятників героям української літератури буде цікаво на уроці створити свій варіант меморіальної споруди, присвячений героям вивчених творів.

3. Відповіді на проблемні запитання

Ø Встановити причину спорудження пам’ятників (Увічнення пам’яті про видатних осіб, події, досягнення тощо.)

Ø Встановити причину спорудження пам’ятників і літературним персонажам зокрема Встановити критерії відбору літературного героя для увічнення.

(Герої літературних творів стають ідеалами цілих поколінь, прикладом для наслідування, втіленням рис національного характеру, найбільш поширених типів людської поведінки тощо).

4. Словникова робота

Ідеал (лат. Idealis від грец. ίδέα – образ, ідея, пор. також ей-дос) – Вища Абсолютна Істина, Бог, вища цінність; якнайкращий, завершений стан того або іншого явища; зразок особистих якостей, здібностей; вища норма етичної особи; вищий ступінь етичного уявлення про благо і належність; досконалість у відносинах між людьми; найбільш довершений пристрій суспільства.

Творчість про ідеал, формування речовини природи на основі ідеалу є специфічно людською формою життєдіяльності, що відрізняє її від діяльності тварин. Як загальна форма діяльності, ідеал виступає у всіх областях суспільного життя: соціальній; політичній; етичній; естетичній та ін.

Категорія ідеалу володіє глибоким соціальним значенням. Впродовж століть прогресивні класи в боротьбі проти віджилих форм суспільних відносин черпали свій ентузіазм у високих ідеалах свободи, рівності, братерства.

Поняття ідеал застосовується однаково і до абстрактних, і до конкретних предметів:

□ ідеал добра;

□ ідеал жіночої краси;

□ ідеал чоловічої краси;

□ ідеал держави;

□ ідеал громадянина та ін.

У загальне вживання слово ідеал стало входити з кінця XIX – початку XX століття, головним чином, завдяки Шиллеру (Матеріал з Вікіпедії – вільної енциклопедії).

5. Робота в групах. Заповнення таблиці “Персонажі-ідеали в українській літературі”

Приклад ідеалу

Приклад з художнього твору

Ідеал добра

Анна (повість “Земля” О. Кобилянської).

Ідеал жіночої краси

Мавка (“Лісова пісня” Лесі Українки), Марічка (“Тіні забутих предків” М. Коцюбинського)

Ідеал чоловічої краси

Михайло (повість “Земля”)

Ідеал громадянина

Гнат Голий (“Сава Чалий” І. Карпенка-Карого), Євген Рафалович (“Перехресні стежки” І. Франка)

6. Складання списку героїв української літератури, гідних спорудження пам’ятника, з наступним обгрунтовуванням власної позиції

Зі списку на рейтинговій основі обирається абсолютний переможець, скульптура чи скульптурний комплекс якому буде розроблятися на уроці. Захист власної позиції відбувається за допомогою прийому “Прес”.

□ Я вважаю, що…

□ Тому що…

□ Наприклад…

□ Отже…

7. Аукціон ідей майбутніх скульптур

8. Групова робота

Складання описів проектів пам’ятників літературним героям. Прийом “Мозковий штурм”

9. Диспут “Чий проект найкращий”

Під час обговорення звернути увагу на моральні уроки літературного персонажа.

V. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ТА УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО

□ Створення на основі виступів представників груп проект-узагальнення пам’ятника літературному герою.

□ Приклад опису

□ Пам’ятник Мавці

□ Пам’ятник не має постаменту. Мавки сидить біля верби, виступаючи на три чверті з її стовбура. Голова героїні закинута вгору. Очі напівзакриті. На обличчі – ледь помітна посмішка. Волосся зливається з гіллям верби, яке утворює своєрідне шатро над фігурою героїні. Одна рука безсило звисає вдовж тіла, в другій – лісова квітка зі зламаним стеблом. Вдягнена дівчина у простору сукню, верх якої нагадує традиційну вишиванку.

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

□ Від цього уроку я очікував (ла)…

□ Робота мені сподобалася, тому що…

□ На уроці я дізнався, що…

VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Опрацювати матеріал уроку.

2. Випереджувальні завдання. Підготувати комп’ютерну презентацію на тему “Прощавай, ХІХ століття, хай живе століття ХХI”.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Урок зв’язного мовлення. Пам’ятник улюбленому персонажеві – ТВОРЧІСТЬ Б. ЛЕПКОГО ТА І. ГАСПРИНСЬКОГО