Контрольна робота – Урок 2 – УКРАНСЬКА ЛІТЕРАТУРА ІІ пол. ХІХ ст. РЕАЛІЗМ. ТВОРЧІСТЬ І. НЕЧУЯ-ЛЕВИЦЬКОГО, ПАНАСА МИРНОГО
Мета: узагальнити знання учнів з вивчених тем, виявити рівень знань, умінь та навичок з метою корекції, розвивати вміння висловлювати власні думки, логічне мислення, навички раціонального використання навчального часу; виховувати інтерес до наслідків власної праці, пунктуальність.
Обладнання: різнорівневі тестові завдання і питання до контролю за темою у двох варіантах.
Теорія літератури: соціально-психологічний роман, художній тип, особливості типізації героїв, методи аналізу художнього твору (зокрема, елементи психоаналітичного методу).
Тип уроку: контроль, корекція знань та вмінь.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
I. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
ІІ. ІНСТРУКТАЖ ЩОДО ВИКОНАННЯ ТЕСТОВИХ ЗАВДАНЬ
І варіант
Завдання з вибором однієї правильної відповіді.
(Кожна правильна відповідь – 0,5 б.)
1. Укажіть, хто з відомих українських письменників назвав Панаса Мирного “першим симфоністом української прози”.
А І. Франко;
Б О. Гончар;
В Леся Українка;
Г О. Маковей.
Д І. С Нечуй-Левицький.
2. Під якою ще назвою, крім “Хіба ревуть воли, як ясла повні?”, друкувався цей твір Панаса Мирного?
А “Подоріжжя од Полтави до Гадячого”;
Б “чіпка”;
В “Пропаща сила”;
Г “Лихі люди”;
Д “П’яниця”.
3. Укажіть справжнє прізвище Панаса Мирного:
А Рудченко;
Б Руденко;
В Руданський;
Г Білик;
Д Левицький.
4. Який тип жіночої долі представляє образ Мотрі (за романом Панаса Мирного “Хіба ревуть воли, як ясла повні?”)?
А Емансипованої жінки.
Б Української жінки-господині.
В Агресивної до життя жінки-завойовниці.
Г Тип трагічної долі жінки-матері.
Д Щасливої жінки-матері.
5. Яку місію сподівалася виконати Галя в долі свого чоловіка – чіпки (за романом Панаса Мирного “Хіба ревуть воли, як ясла повні?”)?
А Бути справедливим суддею його вчинків;
Б бути його “янголом-спасителем”;
В бути йому другом і порадником;
Г своїм невтручанням у справи чіпки заслужити його прихильність і повагу;
Д умовити його поміняти місце проживання, подалі від поганого товариства.
6. У другій частині твору “Хіба ревуть воли, як ясла повні” розповідається про…
А боротьбу селян проти кріпацької неволі;
Б закріпачення села Піски й долю Максима;
В поневіряння Чіпки по наймах;
Г злодійське життя Чіпки Варениченка;
Д заробітчанське життя Грицька Чупруненка.
Завдання з вибором кількох правильних відповідей
(Кожна правильна відповідь – 1, 5 б.).
7. Головними сюжетними лініями в романі “Хіба ревуть воли, як ясла повні?” є:
А Мотрі;
Б Чіпки;
В Галі;
Г Грицька;
Д панів Польських;
Е Максима Гудзя;
Є села Пісок.
8. Панас Мирний працював у жанрах:
А оповідання;
Б нарису;
В повісті;
Г есе;
Д драми;
Е роману;
Є легенди.
Завдання на встановлення відповідності
(Правильна відповідь – 2 бали.)
9. Установіть відповідність між персонажем твору та його вчинком.
Вчинок 1 Вішається з горя 2 Іде на заробітки 3 Самотужки навчився грамоти 4 Розповідає Чіпці історію його батька | Персонаж А Максим Гудзь Б Галя В Дід Улас Г Мотря Д Грицько |
1 | Б |
2 | Д |
3 | А |
4 | В |
Продовжте речення (Кожна правильна відповідь – 1 б.)
10. “Польовою царівною” у романі “Хіба ревуть воли…” названо…
11. Особливостями композиції роману “Хіба ревуть воли…” є…
Письмова відповідь на питання
Виконайте одне із завдань. (Правильна, змістовна, грамотно оформлена відповідь – 2 бали.)
Ø Роль портретних характеристик у творенні художніх образів. (За романом Панаса Мирного та Івана Білика “Хіба ревуть воли, як ясла повні?”)
Ø Як ви оцінюєте вчинок Мотрі, що скаржиться на власного сина? (За романом Панаса Мирного та Івана Білика “Хіба ревуть воли, як ясла повні?”)
ІІ варіант
Завдання з вибором однієї правильної відповіді
(Кожна правильна відповідь – 0,5 б.)
1. Укажіть, хто з відомих українських літературознавців сказав про Панаса Мирного, що він – “корифей української прози”.
А П. Куліш;
Б Л. Новиченко;
В О. Білецький;
Г М. Сиваченко;
Д І. Франко.
2. Де вперше окремою книжкою було видрукувано роман Панаса Мирного “Хіба ревуть воли, як ясла повні?”?
А У Женеві;
Б у Відні;
В у Санкт-Петербурзі;
Г у Варшаві;
Д у Львові.
3. За жанром “Хіба ревуть воли, як ясла повні?” – це:
А історичний роман;
Б соціально-побутова повість;
В соціально-психологічний роман;
Г філософський роман;
Д повість-хроніка.
4. Хто з героїв роману Панаса Мирного “Хіба ревуть воли, як ясла повні?” жив за принципом “Своя сорочка ближча до тіла”?
А Явдоха Гудзь;
Б Христя;
В Дід Улас;
Г Грицько;
Д Лушня.
5. Назва роману Панаса Мирного “Хіба ревуть воли, як ясла повні?” взята із…
А Біблії (Книга Йова);
Б “Кобзаря” Т. Шевченка;
В збірника “Приказки та прислів’я українського народу”;
Г статті часопису “Рідний край”;
Д листа М. Драгоманова до автора.
6. Що спонукало Мотрю викрити останній злочин сина (За романом Панаса Мирного “Хіба ревуть воли, як ясла повні?”)?
А Народні та християнські морально-етичні норми, в дусі яких була вихована Мотря;
Б сором перед дівчинкою з родини Хоменків;
В Мотря не витримала страшних випробувань, що випали на її долю;
Г Мотрю викрити злочин сина змусили сусіди;
Д вона це зробила, перебуваючи у стані афекту.
Завдання з вибором кількох правильних відповідей
(Кожна правильна відповідь – 1, 5 бала.)
7. Ознаками психологічного роману є:
А Великий обсяг;
Б зображення українського села з усіма його побутово-етнографічними подробицями;
В зображення настроїв, почуттів, душевного стану дійових осіб;
Г тривалий час дії;
Д неможливість реалізації творчих задумів героя;
Е докладність описів і розповіді про події та персонажів;
Є невелика кількість персонажів.
8. Засобами типізації героя художнього твору є:
А мова;
Б художні засоби;
В мораль;
Г портрет;
В дії та вчинки персонажа;
Г ліризм;
Д авторська розповідь;
Е сюжет;
Є діалоги.
Завдання на встановлення відповідності
(Правильна відповідь – бали.)
9. Установіть відповідність між персонажем роману “Хіба ревуть воли, як ясла повні?” та його характеристикою.
Характеристика 1 “…суха, мура, аж зелена; а очі – як у її любимчиків – жовті-жовті” 2 “Отой волоцюга, блудяга… покинув на Дону жінку з дітьми…” 3 Ознайомившись із “прошенім про землю”, цей персонаж заявив: ” Як п’ятдесят рублів, то й діло можна поправити” 4 “Уже була стара-стара, як молоко біла, як сухар суха” 5 “Палкий, як порох, сміливий, як голодний вовк,- він усіх побивав, над усім верховодив” | Персонаж А Остап Хрущ Б Оришка В Чіпка Г Генеральша Д чижик Е Максим Гудзь |
1 | Г |
2 | А |
3 | Д |
4 | Б |
5 | Е |
Продовжте речення. (Кожна правильна відповідь – 1 бал.)
10. Прототипом Чіпки Варениченка є…
11. Ознаки соціально-психологічного роману
Письмова відповідь на питання
Виконайте одне з завдань. (Правильна, змістовна, грамотно оформлена відповідь – 2 б.)
Ø Якими шляхами Чіпка шукав правди? (За романом Панаса Мирного та І. Білика “Хіба ревуть воли, як ясла повні?”.) Оцініть ці шляхи.
Ø Місце роману Панаса Мирного та І. Білика “Хіба ревуть воли, як ясла повні?” в історії української та зарубіжної психологічної прози.
ІII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Випереджувальні завдання. Підготувати матеріал у вигляді таблиці або презентації
□ І група: Шкільна драма XVIII ст. Інтермедії. Вертепна драма.
□ ІІ група: Драматургія І половини ХІХ століття. Народна драма І. Котляревського.
□ ІІІ група: Новаторський характер української драматургії другої половини XIX ст.
Соціально-побутові та історичні драми й комедії М. Кропивницького, М. Старицького, І. Карпенка-Карого, Панаса Мирного та ін.
2. Індивідуальне завдання: повідомлення учнів: “Родина Тобілевичів і український театр”.
3. Зв’язок театру з музикою, сценічними декораціями, одягом тощо.