Підсумковий урок. Систематизація знань, умінь і навичок – ЕКСПРЕСІОНІЗМ В УКРАЇНСЬКІЙ ЛІТЕРАТУРІ. ТВОРЧІСТЬ В. СТЕФАНИКА

Мета: повторити, узагальнити та систематизувати матеріал, вивчений за І півріччя; розвивати вміння аналізувати, порівнювати та робити висновки, прищеплювати інтерес до знань, виховувати любов до читання творів класиків української літератури.

Теорія літератури: реалізм, модернізм як напрям мистецтва, імпресіонізм, експресіонізм, типізація; художній тип, особливості типізації героїв, соціально-побутова повість, соціально-психологічний роман, драма як рід літератури, трагікомедія, соціально-психологічна драма.

Тип уроку: узагальнення та систематизація вивченого.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

Слово вчителя. Сьогодні ми з вами підбиваємо підсумки навчання за І півріччя, проведемо урок КВК, на якому ви покажете свої знання, кмітливість, таланти, артистизм, уміння працювати швидко, злагоджено, творчо. У змаганні беруть дві команди, журі строго і чесно оцінюватимуть ваші результати.

ІІІ. ПРОВЕДЕННЯ ГРИ

Перший конкурс – “розминка”.

Кожна правильна відповідь – 3 б.

Завдання для першої команди

Про кого сказано? Назвіть твір і його автора.

1. Вона замолоду служила в панів і набралася від них трохи панства. (Про Кайдашиху, “Кайдашева сім’я”, І. Нечуй-Левицький)

2. “Чоловік гордий та жорстокий, з його буде добрий сіпака”. (Про Карпа “Кайдашева сім’я”, І. Нечуй-Левицький)

3. “Довго вона ховала свою муку, і ось тепер та мука сльозами вибухнула. Тільки ж не пособили ті сльози, не винесли лиха з душі”. (Про Горпину, “Без хліба”, Б. Грінченка)

Чий це портрет? З якого твору?

1. “Як же дійшов до літ та убрався в силу,- біда з ним та й годі! Високого зросту, бравий, широкоплечий, як із заліза збитий, а до того ще меткий, як заєць, співун-реготун… Хороший з лиця – повновидий, рум’янець на всю щоку, з чорними, веселими очима, лискучим усом, – він був перший красень на селі…” (Максим Гудзь, “Хібаревуть воли…”, Панас Мирний)

2. “Висока на зріст, рівна станом, не дуже тонка, з кремезними ногами, чорними косами, була ніби намальована на білій стіні…” (Мотря Довбиш, “Кайдашева сім’я”, І. Нечуй-Левицький)

3. “Висока та суха, наче циганська голка, в запасці, в рясній білій, як сніг, сорочці. Сліпе око біліло, як вушко в голці”. (Кайдашиха, “Кайдашева сім’я” І. Нечуй-Левицький)

4. “…в нашому вагоні людей було дуже мало і з них виявився тільки один курій, високий літній селянин у кудлатій капелюсі, з-під якої блищала пара виразних розумних очей”. (Данило, “Сам собі пан”, Б. Грінченко)

Завдання для другої команди

Про кого сказано? Назвіть твір і його автора.

1. “Постив 12 п’ятниць, щоб не вмерти наглою смертю та в воді не потопати, а проте втопився. І п’ятниці нічого не помогли”. (Про Кайдаша, “Кайдашева сім’я”, І. Нечуй-Левицький)

2. “Не судилося (їй) щастя. Не зазнала вона його змалку, не бачила дівкою, жінкою; не сподівалася замужньою вдовою…” (Про Мотрю, матір Чіпки, “Хіба ревуть воли…”, Панас Мирний)

3. “Він давно вже згубив свій спокій, давно його не стало, аж із тієї темної ночі, як він під гамазеями був”. (Про Петра, “Без хліба”, Б. Грінченка)

Чий це портрет? З якого твору?

1. “Таких парубків часто й густо можна зустріти по наших хуторах та селах. Одно тільки в нього неабияке – дуже палкий погляд, бистрий, як блискавка. Ним світилася якась незвичайна сміливість і духовна міць, разом з якоюсь хижою тугою…” (Чіпка Варениченко “Хіба ревуть воли…”, Панас Мирний)

2. Дівчина була невеличка на зріст, але рівна, як струна, гнучка, як тополя, гарна, як червона калина, була з поетичною душею, ласкавим серцем. (Мелашка Балаш, “Кайдашева сім’я”, І. Нечуй-Левицький)

3. “Широке лице було сухорляве й бліде, наче лице ченця. Кучеряве посічене волосся стирчало на голові, як пух, і блищало сивиною”. (Кайдаш, “Кайдашева сім’я”, І. Нечуй-Левицький)

4. “…у простій блузі, підперезаний ременем, блідий іще від недавно відсидженої тюрми, з утомленим, помарнілим лицем, з крисатим капелюхом, насуненим на чоло”. (Хома, “Сойчине крило”, І. Франко)

Другий конкурс. Домашнє завдання

(Максимальна кількість балів – 10)

Інсценізація уривка з вивчених творів.

Третій конкурс. Закінчити речення

(Кожна правильна відповідь – 1 б.)

Завдання для першої команди

1. Співавтором роману Панаса Мирного “Хіба ревуть воли…” був… (І. Білик).

2. Справжнє прізвище Панаса Мирного… (Панас Рудченко).

3. Прототипом Чіпки Вареника став відомий на Полтавщині розбійник… (Василь Гнидка).

4. Махамедом у творі “Хіба ревуть воли…” називали… (Максима Гудзя).

5. Описані в романі “Хіба ревуть воли…” події відбуваються в селі… (Піски).

6. Старий Кайдаш займався ремеслом і був добрим… (Стельмахом).

7. Справжнє ім’я драматурга Івана Карпенка-Карого… (Тобілевич).

8. Жодного разу не з’являється на сцені дійова особа твору “Мартин Боруля”… (Красовський).

9. Наприкінці ХІХ – початку ХХ ст. розпочинається новий етап у розвитку української літератури – епоха… (Модернізму).

10. Членами “Покутської трійці” були… (В. Стефаник, М. Черемшина, Л. Мартович).

11. Перша збірка В. Стефаника називається… (“Синя книжечка”).

12. Кульмінацію новели В. Стефаника “Камінний хрест” … (Епізод танцю).

13. У перекладі “експресіонізм” означає… (Вираження).

14. Ідея комедії “Хазяїн” … (Зла сатира на чоловічу любов до стягання без жодної іншої мети. Стяжання для стягання).

Завдання для другої команди

1. Сюжетною основою для написання роману “Хіба ревуть воли…” став нарис… (Подоріжжя із “Полтави до Гадячого”).

2. Говорячи про роман “Хіба ревуть воли…”, літературознавець Олександр Білецький словами “Будинок з багатьма прибудовами і надбудовами” охарактеризував… (Його складну композицію).

3. В одній із редакцій роман “Хіба ревуть воли…” дістав назву… (“Пропаща сила”).

4. “Польовою царівною” в романі “Хіба ревуть воли…” названо… (Галю Гудзь).

5. Описані в повісті “Кайдашева сім’я” події відбуваються в селі… (Семигори)

6. Прототипами сім’ї Кайдашів була сім’я… (Мазурів).

7. Новий український театр започатковано виставою… (“Наталка Полтавка” І. Котляревського).

8. Представників родини І. Карпенка-Карого, які належали до театру корифеїв,- це… (Брати Микола Садовський, Панас Саксаганський, сестра Марія Садовська – Барілотті)

9. У перекладі “модернізм” означає… (Сучасний)

10. Основні модерністські напрями… (Імпресіонізм, експресіонізм, неоромантизм, символізм).

11. Іван Дідух із новели В. Стефаника “Камінний хрест” мав прізвисько… (Переломаний).

12. Новела В. Стефаника “Новина” є прикладом стильової течії… (Експресіонізм).

13. В основу написання новели “Камінний хрест” лягли… (Картини прощання українських емігрантів на Краківському вокзалі).

14. Девізом Пузиря були слова… (“Хазяйство або смерть”).

Четвертий конкурс. Творчий

(Максимальна кількість балів – 10)

Створити рекламу про твір, який вам найбільше сподобався.

П’ятий конкурс. Конкурс капітанів

(Оцінка залежить від кількості названих художніх деталей, за кожну – 2 б.)

Пригадати промовисті художні деталі, які траплялися вивчених творах, указати, з якою метою їх вжито. Назвати твір і автора. (Письмово)

Доки капітани працюють, проводять останній конкурс.

Шостий конкурс. Я – зірка

(Максимальна кількість балів – 10)

Прочитати напам’ять один із вивчених віршів.

ІV. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. НАГОРОДЖЕННЯ КОМАНД




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Підсумковий урок. Систематизація знань, умінь і навичок – ЕКСПРЕСІОНІЗМ В УКРАЇНСЬКІЙ ЛІТЕРАТУРІ. ТВОРЧІСТЬ В. СТЕФАНИКА