УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ. ЖИТТЯ І ТВОРЧІСТЬ ІСПАНСЬКОГО ДРАМАТУРГА ЛОПЕ ДЕ ВЕГИ. ГОЛОВНІ ОБРАЗИ, КОНФЛІКТ ТА ІДЕЯ КОМЕДІЇ “СОБАКА НА СІНІ” – ВІДРОДЖЕННЯ

Мета: ознайомити учнів із біографією Лопе де Веги, коротко охарактеризувати його драматургічну спадщину, проаналізувати ідейний зміст п’єси “Собака на сіні”; розвивати навички конспектування, аналізу драматичного твору, усне зв’язне мовлення; виховувати високі моральні цінності, інтерес до творчості Лопе де Веги, прищеплювати естетичний смак.

Обладнання: текст комедії Лопе де Веги “Собака на сіні” в перекладі М. Лукаша, портрет драматурга, відеозапис художнього фільму “Собака на сіні” (реж. Я. Фрід, СРСР, 1977).

Перебіг уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Учитель ознайомлює клас із результатами оцінювання творів-мініатюр, коментує типові помилки, зачитує найбільш вдалі твори.

II. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

– Слово вчителя

Найвидатнішим представником літератури італійського Відродження став Франческо Петрарка, англійського – Вільям Шекспір. Іспанський Ренесанс подарував світові двох геніальних митців слова. Це Мігель де Сервантес, творчість якого ми розглядали на попередніх уроках, і Лопе де Вега.

На уроці познайомимося з постаттю драматурга Лопе де Веги, обговоримо його блискучу, веселу комедію “Собака на сіні”.

III. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ ТА ЕПІГРАФА ДО УРОКУ

IV. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

– Слово вчителя

(Текст виступу вчителя див. на сайті interactive. ranok. com. uа)

Учні складають хронологічну таблицю “Життя Лопе де Веги”, записують класифікацію п’єс Лопе де Веги за темами.

ЖИТТЯ ЛОПЕ ДЕ ВЕГИ

Дата

Події

ПЛАН ВИСТУПУ ВЧИТЕЛЯ

1. Відомості про життя Лопе де Beги.

2. Літературна спадщина представника іспанського Відродження.

3. Лопе де Вега як теоретик театру та драми.

4. Характеристика драматичних творів Лопе де Веги.

5. Роль Лопе де Веги в розвитку іспанської літератури.

Учитель перевіряє записи З-4 учнів.

– Прийом “Що? Скільки? Як?” (робота в групах)

Учні здійснюють самоперевірку знання змісту комедії “Собака на сіні” за допомогою прийому “Що? Скільки? Як?”. Одна група учнів придумує три питання за змістом твору, що починаються словом що, наприклад: “Що Теодоро залишив у домі Діани в першій дії?” (Капелюх.) Друга група складає питання на слово скільки, наприклад: “Скільки днів знадобилося Теодоро, щоб зрозуміти, що він більше не кохає Марчеллу, а його серце належить Діані? (Два.) Третя – на слово як (який, яка), наприклад: “Як покоївка Анарда називає Діану? Жінка з серцем ніби…” (Лід.) Після виконання завдання групи ставлять одна одній запитання та відповідають на запитання інших.

– Бесіда

1. Яке враження справила на вас п’‎єса “Собака на сіні”? Хто з її героїв вам найбільше сподобався? Чим саме?

2. Чому твір відносять до тематичної групи любовно-сімейних комедій?

3. Яким чином зародилося кохання Діани до Теодоро?

4. Що привабило Діану в особі секретаря?

5. Як ви вважаєте, чи кохав Теодоро Діану на ранньому етапі їхніх стосунків? Чи приваблював його її титул? Аргументуйте свою відповідь.

6. Яку роль у розвитку подій відіграє слуга Теодоро Трістан? Схарактеризуйте цього персонажа.

7. Як ви оцінюєте зізнання Теодоро Діані в тому, що він не є сином знатної людини?

8. Як характеризує Діану те, що вона вирішила взяти шлюб із Теодоро, назважаючи на його просте походження?

9. Чи змінюються характери героїв (Діани і Теодоро) під впливом почуттів? Обгрунтуйте свою думку.

10. Скільки конфліктів можна простежити у творі? Який із них є головним? (У творі стикаються інтереси Діани і її покоївки Марчелли, Теодоро і претендентів на руку Діани Рікардо й Федеріко. Але головним є конфлікт почуття і честі в душі Діани: “В серці, що скипає кров’‎ю, честь змагається з любов’‎ю”. Жінка проклинає власну вельможність, що заважає кохати людину, нижчу за становищем у суспільстві.)

11. Як вирішується головний конфлікт твору? (Намагаючись сховати пристрасть під маскою байдужості, Діана спочатку слухає то доводи розуму, то голос серця. Але чим ближче розлука з Теодоро, тим слабші станові мотиви. У фіналі п’‎єси Діана вирішує вийти заміж за коханого.)

12. Як ви розумієте зміст приказки “собака на сіні”? Чи знаєте ви про її походження? (Приказка є частиною прислів’‎я “Собака на сіні лежить, сам не їсть і другому не дає”. Так говорять про того, хто сам не користується чим-небудь і іншим не дає.)

13. Хто з героїв і за яких обставин першим згадує приказку про собаку на сіні?

14. Чому, на ваш погляд, Діана поводилася як собака на сіні?

15. Які ознаки жанру комедії ви можете виділити в п’‎єсі?

16. Чи можна стверджувати, що комедія Лопе де Веги легковажна, несерйозна, як вважають деякі читачі? Аргументуйте свою відповідь. (Комедія піднімає серйозну проблему існування станових бар’‎єрів. Головні герої розділені цими бар’‎єрами та змушені вводити всіх в оману, аби наблизити власне щастя.)

17. Як би ви визначили ідею твору?

– Робота з обладнанням

Учні дивляться обраний учителем фрагмент художнього фільму “Собака на сіні”, діляться враженнями від гри акторів, костюмів, висловлюють думки, чи так вони уявляли собі героїв п’єси.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

– Прийом “Закінчи речення”

1. На уроці я довідався (довідалась) про Лопе де Вегу…

2. Мене здивував факт біографії драматурга…

3. П’‎єси Лопе де Веги утворюють три тематичні групи…

4. Комедія “Собака на сіні” належить до тематичної групи…

5. Сучасному читачеві п’‎єса “Собака на сіні” цікава…

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підготуватися до тематичного оцінювання.

<


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ. ЖИТТЯ І ТВОРЧІСТЬ ІСПАНСЬКОГО ДРАМАТУРГА ЛОПЕ ДЕ ВЕГИ. ГОЛОВНІ ОБРАЗИ, КОНФЛІКТ ТА ІДЕЯ КОМЕДІЇ “СОБАКА НА СІНІ” – ВІДРОДЖЕННЯ