Гульджемал дочув Іззета-ага з Учтурфана – головна героїня твору, мусульманський аналог французької народної героїні Жанни д’Арк. Проблема взаємодії традицій і викликів нового часу й емансипації у творі – ТВОРЧІСТЬ Б. ЛЕПКОГО ТА І. ГАСПРИНСЬКОГО

Мета: дізнатися про Гульджемал – головну героїня твору, порівняти її з Жанною д’Арк з метою пошуку спільного, дослідити взаємодію традицій і викликів нового часу, знайти ознаки емансипації народу; розвивати навички аналізу художнього тексту, характеристики героїв твору, збагачувати словниковий запас учнів, удосконалювати усне мовлення; виховувати на прикладі героїні почуття патріотизму.

Обладнання: портрет Жанни д’Арк, текст оповідання “Арслан киз”.

Теорія літератури: історичне оповідання.

Тип уроку: комбінований.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

Слово вчителя. Письменники, літературознавці, історики століттями цікавилися питанням ролі особистості в історії. Погодьтеся, наскількі цікава тема: колись народжується людина, яка раптом змінює хід подій, які здавалися зрозумілими, і їх завершення так само здавалося очевидним! Але…

Ось про таких особистостей, жінок, що робить ситуацію ще цікавішою, поговоримо на уроці.

Отже, тема уроку – “Гульджемал дочув Іззета-ага із Учтурфана – головна героїня твору, мусульманський аналог французької народної героїні Жанни д’Арк. Проблема взаємодії традицій і викликів нового часу й емансипації у творі”.

IІІ. СПРИЙНЯТТЯ ТА ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота з текстом оповідання. Знайомство з головною героїнею твору

Ø Знайдіть у тексті твору інформацію про походження та вік героїні. (“Зовсім юна (їй ще й сімнадцяти не було)”.)

Ø Доведіть, що виховання Гульджемал не було традиційним для мусульманської дівчини. (“Гульджемал була єдиною донькою шейха Іззета-Ати, тож уся його ласка призначалась їй, і вона зростала дуже пещеною. Сина в нього не було, тож дівчина прилучалася й до хлоп’ячого виховання, надто до освіти”. Батько купив їй англійську рушницю, з якої вона навчилася влучно стріляти. “Батько, що мріяв про сина, заохочував це захоплення доньки, й поступово Гульджемал стала справжнім снайпером”. “… батько їй все дозволяв. Гульджемал добре вивчилася читати й писати, виявляла схильності до наук. Знала не лише турецьку, а й арабську та перську мови, любила читати напам’ять перські газелі”)

Ø Якими чоловічими вміннями володіла дівчина? (“…Їздила верхи, стріляла з лука й рушниці настільки вправно, що могла підстрелити пташку на льоту. А побачивши злодія, що прокрався в сад, вона, подібно чоловікові, могла взяти до рук лука чи рушницю, аби той начувався. Її рука набула такої міці, що здатна була повіддям закривавити коневі писок (так писки коней кривавляться, коли вони тягнуть на берег корабель)

Ø Які жіночі таланти були у Гульджемал? (…Коли вона брала до своїх білих чарівних рук Саз і з вуст її линули газелі, то хіба що глухий міг би не розчулитись. А як вона вміла гаптувати! Її килимки для намазу годилися б у подарунок самому шаху)

Ø Розкажіть про ставлення Гульджемал до шлюбу. У чому особливість? (Дівчина не поспішала погоджуватись на пропозиції з боку претендентів на її руку: “Ну що ж, хай спробує, коли зможе”. Тому все лишалася незаміжньою. І справді, не всякому до снаги була ця напрочуд метка мисливиця, ця дівчина, спритна, мов канатоходець, освічена, мов який мула, окрилена, як поет”. Для мусульманського світу, в якому жінка підкоряється чоловікові без заперечень, Гульджемал поводиться незвично)

Ø Що окрім рушниці, свідчить про цікавість Гульджемал до результатів технічного прогресу? (Дівчина швидко оволоділа біноклем і компасом, які батько привіз їй зі своїх мандрів)

2. Створення психологічного портрету Гульджемал

Риси характеру героїні, які дали їй можливість підняти і повести за собою людей: чемність, твердість, героїчна рішучість, гідна бути прикладом для інших, незламність. (“я не з тих, що здаються!”), вміння об’єднати навколо себе інших – як чоловіків, так і жінок (“неабияке вміння надихати й згуртовувати люд”), любов до батька і рідного міста, самовідданість, відвага, спостережливість, вміння спланувати свої дії і передбачити їх результат, військова хитрість, наполегливість, державне мислення (“…вона намірилися переконати місцевий люд у тім, що порятунок Учтурфана невіддільний від відродження Кашгару, з якого слід вигнати китайців, захопивши Нове Місто. Лише в рішучому подоланні ворога запорука змін на краще”)

3. Головна героїня твору, мусульманський аналог французької народної героїні Жанни д’Арк

Заслуховування повідомлення учня про Жанну д’Арк

Жанна д’Арк (Орлеанська Діва) (6 січня 1412-30 травня 1431) – національна героїня Франції, католицька свята.

Жанна, селянська дівчина зі сходу Франції, стверджувала, що мала видіння від Бога, у яких їй було доручено врятувати Королівство Франція від англійського панування наприкінці Сторічної війни. Вона очолила французькі війська, і спочатку її діяльність принесла французам чимало успіхів та особисту славу самій Жанні, але потім почала зазнавати невдач.

Орлеанська Діва воювала проти англійців на боці майбутнього короля Карла VII; була схоплена бургундцями, союзниками англійців, і 30 травня 1431 року спалена на вогнищі в Руані “за єресь, відьомство і носіння чоловічого одягу”.

Одразу ж після її смерті з волі короля та за наказом Папи Римського розпочався реабілітаційний процес, який проходив у Парижі та Руані в 1455-1456 роках і відновив добре ім’я Орлеанської Діви.

У 1920 році Римо-Католицька Церква оголосила Жанну д’Арк святою (Матеріал з Вікіпедії)

Дослідна робота “Порівняння Жанни і Гульджемал – пошук спільного”. Робота з таблицею

Жанна д’Арк

Гульджемал

Спільне

Вік – 17 років

Діє у критичний для країни час: англійці у стін міста Орлеана

Діє у критичний для країни час: китайці у стін міста Учтурфана

Живуть у часи, коли жінки були безправними порівняно з чоловіками

Командують військами, звільняють міста країни від окупантів

Носять в разі необхідності чоловічий одяг

Володіють даром переконання

Своїми діями піднімають бойовий дух, відроджують віру у перемогу, підносять почуття патріотизму на новий, більш високий рівень, змушують повірити в свої сили окупованих

Мають гарну репутацію

Вірять у свої сили і успіх своєї місії

Змінюють хід історії

4. Робота над жанром твору. Бесіда з учнями

Ø Коли було оприлюднене оповідання “Арслан киз”? (У 1893-1894 рр.)

Ø Коли відбуваються події, про які розповідається в оповіданні? (В основі оповідання один з епізодів Уйгурсько-Дунганського повстання 1864-1877 років.)

Ø Доведіть, що твір – оповідання. (“Арслан киз” – невеликий прозовий твір, сюжет якого грунтується на епізоді з життя Гульджемал, пов’язаний з повстанням проти окупантів. Твір має однолінійний сюжет. Характер головної героїні показаний у сформованому вигляді. Описів мало, вони стислі, лаконічні. Розповідь ведеться від особи оповідача).

Ø Чому жанр твору визначають як історичне оповідання? (Твір написаний в один час, а події відбуваються в інший, читається в третій, це оповідь про події в минулому, автор якої докладає зусиль для ретельного відтворення обставин, культури й особистостей, віддалених у часі, якомога точніше, глибше та правдоподібніше. Оповідь вигадана, бо письменник не історик і не мусить достеменно відтворювати описувану добу”).

Ø Чому кримськотатарський письменник, на ваш погляд, обирає саме цю тему? (У мусульманському світі назріла необхідність у змінах. Це стосувалося, перш за все, питань культурної емансипації кримськотатарського народу. Одним з найгостріших питань цього процесу було безправне становище мусульманської жінки. Розповідаючи історію про звільнення Учтур-фана та початок відродження Кашгару, письменник проводив історичні паралелі між подіями повстання у Китаї та історичними реаліями історії свого народу. Приклад дівчини-левиці був також дуже переконливим аргументом на користь тих, хто піднімав голос за зрівняння у правах мусульманських жінок та чоловіків)

IV. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО

1. “Мозковий штурм”

Прокоментуйте прізвисько Гульджамал – Дівчина-левиця.

2. Інтерактивна вправа “займи позицію”

Завдання: доведіть актуальність оповідання.

V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

Продовжте речення:

□ Для мене абсолютно новою була інформація про…

□ Я більше дізнався (-лася) про…

□ Обов’язково знайду більше інформації про…

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Опрацювати матеріал уроку

2. Повторити визначення терміну Конфлікт.

3. Ознайомитися з уривками зі статті Марії Демішевой “Місце та роль жінки в традиціях мусульманського суспільства”.

4. Знайти ілюстрації або фото, на яких зображується ісламська жінка минулого і сьогодення.

5. Знайти інформацію про значення творчості І. Гаспринського для культурного і суспільного життя кримськотатарського народу.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)

Гульджемал дочув Іззета-ага з Учтурфана – головна героїня твору, мусульманський аналог французької народної героїні Жанни д’Арк. Проблема взаємодії традицій і викликів нового часу й емансипації у творі – ТВОРЧІСТЬ Б. ЛЕПКОГО ТА І. ГАСПРИНСЬКОГО