ОБРАЗ ЛІРИЧНОЇ ГЕРОЇНІ, КОТРА ЛЮБИТЬ ЧИТАТЬ. РОЛЬ ЛІТЕРАТУРНИХ І МУЗИЧНИХ АСОЦІАЦІЙ У ТВОРІ М. ЦВЄТАЄВОЇ

Мета: продовжити ознайомлення з творчістю російської поетеси; з’ясувати своєрідність її світобачення, особливість збірки “Вечірній альбом”; розвивати вміння учнів аналізувати поетичний твір та міжпредметні зв’язки, навички аналізу художніх образів; сприяти розвитку зв’язного мовлення; виховувати поетичний смак, любов до мистецтва в цілому.

Обладнання: текст поезії.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань і формування на їхній основі вмінь і навичок.

Книжка оживає в руках читачів.

Без них вона, як душа без тіла.

Й. В. Гете

Хід уроку

I. Організаційний момент.

II. Мотивація навчальної діяльності.

Переказ статті підручника “Сторінки життя і творчості”.

(Індивідуальні повідомлення учнів.)

– Хто вони?

Едвард Гріг (норв. Edvard Hagerup Grieg; 15 червня 1843 – 4 вересня 1907) – норвезький композитор періоду романтизму, музичний діяч, піаніст, диригент. Творчість Гріга формувалася під впливом норвезької народної культури.

Роберт Шуман (нім. Robert Schumann; 8 червня 1810, Цвікау – 29 липня 1856) – німецький (саксонський) композитор, диригент, музичний критик, педагог; один з найвизначніших композиторів епохи романтизму.

Сезар Кюї (фр. César Cui, при народженні ІДезарій-Веніамін Кюї; 6 (18) січня 1835, Вільна – 13 березня 1918, Петроград) – російський композитор і музичний критик, член “Могутньої кучки” і Біляєвського гуртка, професор фортифікації, інженер-генерал (1906).

Діоген (давньогр. Aїoyévriс IIVOOTEUС, бл. 412 до н. е., Синоп – 10 червня 323 до н. е., Коринф) – давньогрецький філософ-кінік.

III. Оголошення теми і мети уроку.

IV. Формування нових знань і вмінь.

1. Літературна розминка.

– Назвіть свої найулюбленіші книжки.

– Якій з них ви присвятили б власний літературний твір?

– Про що йшлося б у цьому творі?

2. Виразне читання учнями вірша “Книжки в червоній палітурці”.

Пам’ятка! Засоби виразного читання

Логічний наголос

Вимовляння важливого слова в мовленнєвому такті з дещо більшою силою голосу

Інтонація

За допомогою інтонації можна передати різні почуття і переживання

Темп

Повільний, середній, швидкий

Пауза

Зупинка між реченнями, групами слів

3. Дослідницька робота над осмисленням теми вірша.

– Продовжте вислів “Книжка у житті М. Цвєтаєвої…”

– Колективне складання сходинок “Теми вірша”:

ОБРАЗ ЛІРИЧНОЇ ГЕРОЇНІ, КОТРА ЛЮБИТЬ ЧИТАТЬ. РОЛЬ ЛІТЕРАТУРНИХ І МУЗИЧНИХ АСОЦІАЦІЙ У ТВОРІ М. ЦВЄТАЄВОЇ

4. Робота з підручником.

Учні читають статті “Література і мистецтво”, “Краса слова”.

5. Бесіда за прочитаним.

– Які події описано в поезії?

– Який настрій викликають у вас спогади із дитинства авторки?

– Якою постає перед читачами лірична героїня вірша?

6. Узагальнення аналізу вірша. Визначення поняття “поезії”.

Отже, ми побачили перелік художніх творів, музичних композицій, відчули стан душі ліричної героїні, її прагнення віддати своє майбутнє служінню поезії. Не забувайте, що поетеса спо – дівалася пов’язати своє життя з музикою, тому цілком зрозуміло, що її тривожило, чи було правильним присвятити своє життя літературній творчості, поезії.

– У чому суть справжньої поезії? Яке визначення можна дати цьому поняттю? З якими поняттями у вас асоціюється це слово?

П – почуття

О – образність

Е – енергія серця

З – звуки, знаки

І – інтрига

Я – яскравість

Поезія – художньо-образна словесна творчість.

У кожного митця – своє визначення цього поняття: “Поезія – це завжди неповторність, якийсь безсмертний дотик до душі” (Ліна Костенко).

– Спробуємо пояснити задум назви поезії “Книжки в червоній палітурці” (робота в групах).

7. Тест.

1. Дитинство М. Цвєтаєвої пройшло в місті:

А Санкт-Петербурзі;

Б Москві;

В Парижі;

Г Києві.

2. У вірші “Книжки в червоній палітурці” М. Цвєтаєвої згадуються персонажі творів:

А О. Пушкіна;

Б Г. К. Андерсена;

В Марка Твена;

Г О. Уайльда.

3. Основна тема вірша “Книжки в червоній палітурці” – це любов до…

А сестри;

Б природи;

В читання;

Г життя.

4. У вірші “Книжки в червоній палітурці” М. Цвєтаєвої дитинство порівнюється з:

А раєм;

Б літом;

В ранком;

Г піснею.

V. Домашнє завдання.

Повторити вивчений матеріал, підготуватися до контрольної роботи. (С. 229 -264)


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

ОБРАЗ ЛІРИЧНОЇ ГЕРОЇНІ, КОТРА ЛЮБИТЬ ЧИТАТЬ. РОЛЬ ЛІТЕРАТУРНИХ І МУЗИЧНИХ АСОЦІАЦІЙ У ТВОРІ М. ЦВЄТАЄВОЇ