ЗЕМЛЯ – НАШ СПІЛЬНИЙ ДІМ – ЯК HE ЛЮБИТЬ ТОЙ КРАЙ
Матеріал уроку. Анатолій Качан “Летючий корабель”.
Мета. Вчити дітей правильно, виразно читати поетичні твори, зв’язно висловлювати свої думки; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати любов до природи; розвивати творчу уяву.
Хід уроку
I. Вправи на розвиток читацьких навичок.
1. Вправа на розвиток фонетичного слуху.
Гра “Впіймайте на гачок”.
Зубри – зубри – зуби – зубри.
Славну – славну – славну – плавну.
Калина – калина – малина – калина – калина.
Прийшла – пройшла – прийшла – прийшла.
2. Вправи на формування швидкої реакції на слово.
Учитель називає дієслово, а учні повинні дібрати якомога більше слів, до яких підходить названа дія.
Пливе – … (Корабель, човен…).
Нехай щастить – … (Брату, мамі, Україні…).
Охороняй – … (Природу, ліс…).
3. Гра “Склади прислів’я”.
– Прочитайте прислів’я з цих слів. У якому значенні вжито слово “земля” в кожному з них?
Людина, без, землі, гнізда, рідної, без, соловей, як.
Хто, земля, удобрює, тому й, землю, повертає.
Земля, спільний, наш, дім.
II. Повідомлення теми і мети уроку.
– Ми живемо на планеті Земля, і не випадково її головне багатство співзвучно з назвою. Земля – наш дім, земля – наша годувальниця. Рідна земля, Батьківщина – місце, де людина народилася, яке назавжди залишиться дорогим для нього. Наша Земля – наша велика спільна Батьківщина, важлива для кожного з нас, хоч ми рідко замислюємося про це.
– Чому люди зобов’язані піклуватися про збереження природи на нашій планеті?
– До цієї теми зверталося немало письменників. Сьогодні ви ознайомитеся з одним із таких творів – віршем Анатолія Качана “Летючий корабель”.
III. Опрацювання вірша А. Качана “Летючий корабель”.
1. Слухання вірша. Перевірка первинного сприймання.
– З чим поет порівнює Землю?
2. Словникова робота.
3. Повторне читання вірша напівголосно або мовчки.
– Ким уявляє автор жителів планети?
4. Аналіз змісту з елементами вибіркового читання.
– Прочитайте, з чим автор порівнює Землю.
– Хто люди на цьому кораблі?
– Чому Земля – батьківщина всіх народів?
– На що, на думку поета, схожий Місяць?
– Прочитайте, якою постає Земля в уяві автора вірша.
– До чого запрошує поет читачів?
– Чому всі ми маємо стати охоронцями нашого корабля?
– Чи погоджуєтесь ви із закликом поета? Доведіть свою думку.
5. Вправи на розвиток техніки читання.
А) Читання вірша, напівприкриваючи букви лінійкою.
Б) Знайти і прочитати найкоротше речення, а тоді – найдовше. Останнє прочитати на одному диханні.
В) Гра “Хто швидше?”.
– Прочитайте рядок вірша, у якому антоніми до слів “старі”, “заходить”, “пішла”; синоніми до слів “Вітчизна”, “варта”, “стеж”, “прапор”, “подорож”.
– Скільки разів у вірші повторюється слово “Земля”? (3) Скільки слів із буквою “ща”? (3)
6. Творча робота на основі прочитаного (робота в групах).
Група 1. Складіть твір-міркування “Чому потрібно оберігати Землю?”.
Група 2. Складіть таблицю “Як людина впливає на рідну планету?”.
Як людина впливає на рідну планету? | |
Позитивний вплив | Негативний вплив |
Група 3. Складіть твір-міркування “Земля – наш спільний дім”.
7. Виразне читання вірша.
8. Робота в зошитах (с. 35, завд. 1-5).
IV. Підсумок уроку.
– Який вірш читали? Чи погоджуєтеся із закликом поета? Чому?
– Цей заклик треба сприймати, як наказ і нинішнім поколінням, і майбутнім, і всьому людству. Поняття “Земля” для всіх нас нерозривно пов’язане з її природою. Туманний ранок і осінній день, гречане поле і літній степ, солов’їний гай і вишневий садок, озера і океани, пустелі і джунглі – усе це зливається в єдиний образ Землі – наш спільний дім. То пам’ятаймо ж, що Земля – це неоціненний дар, наш спільний дім, і берегти її – наш священний обов’язок, бо Землі не буде, і не буде нас!