УСЕ МОЄ, ВСЕ ЗВЕТЬСЯ УКРАЇНА – ЯК HE ЛЮБИТЬ ТОЙ КРАЙ

Матеріал уроку. Володимир Сосюра “Як не любить той край”. Ліна Костенко “Усе моє, все зветься Україна”.

Мета. Вчити учнів сприймати змальовані словами образи природи рідної землі у віршованих текстах; розвивати зв’язне мовлення; виховувати любов до природи.

Хід уроку

I. Повідомлення теми і мети уроку.

Учитель читає вірш.

Всією душею, всім своїм серденьком

Люблю тебе, рідний краю, земленько рідненька.

І вас люблю, гори, ліси та гайочки,

І вас, ріки повноводі, маленькі струмочки.

Гарна, велика країна моя,

Є в ній озера, річки і моря,

Гори високі, степи та ліси, –

Скільки багатства і скільки краси!

– Великим багатством нашої землі є її природа.

– Що таке природа? Що дає людям природа?

– Що дають природі люди?

– Природа для нас – це джерело життя, мудрості, краси і насолоди. Вона постійно змінюється, вражає нас своїм розмаїттям і багатством.

– Прочитайте назву нової теми. Як ви думаєте, про що читатимемо у цьому розділі?

– Книга Природи напрочуд велика і різнобарвна. Не злічити її сторінок – зелених лісів, блакитних рік, духмяних квітів… А скільки в ній різних героїв, що живуть за своїми законами, мають власну мову! Чи знаєте, хто ці герої?

Неймовірно цікавий, захоплюючий світ Природи здавна надихав людей глибше пізнати його.

Художники передають красу природи, малюючи картини фарбами. Композитори цю красу не лише бачать, але і чують, створюючи музику. А як описують цю красу письменники?

Письменники розповідають про Природу так, що їхні спостереження, думки і почуття стають для читачів цікавими відкриттями, пробуджують уяву, спонукають до роздумів.

II. Опрацювання вірша В. Сосюри “Як не любить той край…”.

1. Слухання вірша.

Учитель пропонує уважно послухати вірш і підготувати відповідь на запитання.

– Про який край пише поет?

2. Самостійне читання вірша. Робота над змістом вірша.

– Як ви вважаєте, поет запитує чи стверджує?

– Як розумієте вислів “солодкий, дивний світ”? Знайдіть у вірші порівняння. Що автор хотів ним підкреслити?

– Яка головна думка вірша? (Потрібно любити свою землю.)

3. Виразне читання вірша.

– З яким почуттям треба читати цей вірш?

III. Опрацювання вірша Ліни Костенко “Усе моє, все зветься Україна”.

1. Підготовка до самостійного читання вірша. Словникова робота.

А) Вправа на розширення поля читання (на картках).

– Доберіть до кожного слова рими.

Б) Пояснення значення слів.

Учні читають пояснення малозрозумілих слів у підручнику на с. 61, складають з кожним з них словосполучення.

2. Самостійне читання вірша.

– Від чийого імені написаний вірш?

– Що викликає захоплення автора?

3. Повторне читання вірша вголос.

– Зверніть увагу, якими словами автор описує своє захоплення Україною.

4. Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.

– Про що написала поетеса?

– Як поетеса описує захоплення красою України? Прочитайте.

– Поясніть вислови: “сліпну від краси”, “спинись і з Богом говори”, “усе як є”, “краса висока і нетлінна”, “що воно за диво”.

– Які картини постали у вашій уяві після читання вірша?

5. Вправи на розвиток техніки читання.

А) Знайдіть рими, доберіть свої.

Б) Читання “Незнайком”.

Проводить хтось із учнів.

6. Виразне читання вірша.

А) Самостійне перечитування вірша з метою підготовки до виразного читання.

Б) Визначення інтонації читання, сили голосу, розстановка пауз (робота в парах).

В) Вправляння у виразному читанні (робота в парах).

Г) Конкурс “Найкращий читець”.

ІV. Підсумок уроку.

1. Робота в зошитах (с. 26, завд. 1-4).

2. Слово вчителя.

– Чи помічали ви коли-небудь, діти, що у якому б куточку природи ви не були, завжди здається, що такої краси ви ще не бачили. Скрізь природа дає нам відчути цю неповторність. Щоб пережити безліч цікавих і хвилюючих вражень, потрібно любити її, вчитися розуміти, уміти читати її сторінки, бути до неї уважними.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

УСЕ МОЄ, ВСЕ ЗВЕТЬСЯ УКРАЇНА – ЯК HE ЛЮБИТЬ ТОЙ КРАЙ