ЛІНА КОСТЕНКО. ЗДИВОВАНІ КВІТИ – ЛІРИКА – КРАСА СВІТУ В ХУДОЖНЬОМУ ТВОРІ
Мета: продовжити ознайомлення учнів із життєвим і творчим шляхом Ліни Костенко; вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; вчити аналізувати прочитане, зв’язно висловлювати свої думки; розвивати образне мислення учнів, творчу уяву; виховувати любов до художнього слова.
Хід уроку
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
Робота над скоромовкою. Гра “Дощик”
Діти читають хором.
- Накрапає дощ (тихо). Дощ пускається сильніше (голосніше). Злива (голосно). Дощ слабшає (тихіше). Дощ припинився (читання припиняється).
Якось повз колючий тато,
На спині він ніс багато:
Лист, ожину, два грибочка
Для маленького синочка.
“Їж, мій любий хлоп’ячок!” –
Вмовляє сина їжачок.
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра “Хто краще?”
Конкурс на краще виразне читання вірша Лесі Українки “Сосна”.
Гра “Дуель”
Учні ставлять одне одному запитання за змістом підручника (с. 52).
МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні ми продовжимо ознайомлення із життєвим і творчим шляхом Ліни Костенко.
СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ Вступна бесіда
– Що вам відомо про творчість Ліни Костенко?
– Які твори поетеси ви читали?
Біографічна довідка
– Ліна Василівна Костенко народилася 19 березня 1930 р. на березі Дніпра у містечку Ржищів, що на Київщині, в учительській сім’ї. З шестирічного віку Ліна мешкала в Києві. Тут ще зовсім дівчатком застала її війна. І “перший біль тих недитячих вражень” лишив глибокий слід у душі майбутньої поетеси.
Ще школяркою почала відвідувати літературну студію при Спілці письменників України. Потім навчалась у Київському педагогічному університеті.
У 1952-1956 рр. навчалась у літературному інституті у м. Москва, який закінчила з відзнакою.
Ліна Костенко часто звертається до теми дитинства, обпаленого війною, малює у своїх поезіях образи дітей та підлітків, як із сучасного життя, так і з далекого минулого, змальовує красу та неповторність природи.
Опрацювання вірша Ліни Костенко “Здивовані квіти”
1) Виразне читання вірша вчителем.
– Які картини поставали у вашій уяві, коли ви слухали вірш?
2) Словникова робота.
Читання колонок слів “луною” за вчителем
Ніч | Кручі |
Сойка | Вчора |
Квітка | Влітку |
Сьогодні | Робиться |
– Серед прочитаних слів знайдіть антоніми. (Вчора – сьогодні)
– Прочитайте слова з м’якими приголосними звуками.
3) Фізкультхвилинка.
4) Робота в парах. Підготовка до виразного читання вірша.
– З якою інтонацією, силою голосу і в якому темпі будете читати вірш?
– Які слова виділите голосом під час читання?
– З якою інтонацією прочитаєте слова квітки?
5) Виразне читання вірша учнями.
6) Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.
– Яким видалися поетесі зорі?
– З ким вона їх порівнює?
– Хто кричав у кручі?
– Що сказав ворон?
– Що питала квітка квітку?
7) Гра “Диктор телебачення”.
Читати вірш, періодично відриваючи погляд від тексту, щоб подивитися на глядачів.
ПІДСУМОК УРОКУ
Гра “Закінчи речення”
- Сьогодні на уроці я вчився… Я дізнався… Мені було цікаво… Найбільше сподобалось…
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Виразно читати вірш (с. 52).
Related posts:
- ЛІНА КОСТЕНКО. ОСІНЬ, ОСЬ ВОНА, ОСІНЬ – ЛІРИКА – КРАСА СВІТУ В ХУДОЖНЬОМУ ТВОРІ Мета: продовжити ознайомлення учнів із творами Ліни Костенко; вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; вчити аналізувати прочитане, зв’язно висловлювати свої думки; розвивати образне мислення учнів, творчу уяву; виховувати любов до художнього слова. Хід уроку ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА Робота над скоромовкою Гра “Дощик” Діти читають хором. Накрапає дощ (тихо). Дощ пускається сильніше (голосніше). Злива […]...
- ЛІНА КОСТЕНКО. КРАСИВА ОСІНЬ ВИШИВАЄ КЛЕНИ – ЛІРИКА – КРАСА СВІТУ В ХУДОЖНЬОМУ ТВОРІ Мета: продовжити ознайомлення учнів із творчістю Ліни Костенко; вчити правильно та виразно читати віршовані твори, аналізувати прочитане; розвивати зв’язне мовлення учнів, фонематичний слух, образне мислення; виховувати любов до природи. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА 1. Робота над скоромовкою Гра “Дощик” Бачила Зіна, як зірка упала, Зразу бажання вона загадала: “Взимку на землю […]...
- ЛІНА КОСТЕНКО. ОСІННІЙ ДЕНЬ, ОСІННІЙ ДЕНЬ, ОСІННІЙ!.. ІВАН НЕЧУЙ-ЛЕВИЦЬКИЙ. ДЕНЬ БУВ ЯСНИЙ, СОНЯЧНИЙ ТА ТЕПЛИЙ – ЛІРИКА – КРАСА СВІТУ В ХУДОЖНЬОМУ ТВОРІ Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання; вчити інтонацією передавати настрій твору; розвивати зв’язне мовлення учнів, творчу уяву; виховувати любов до художнього слова. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА Робота над скоромовкою. Гра “Дощик” Діти читають хором. – Накрапає дощ (тихо). – Дощ пускається сильніше (голосніше). – Злива (голосно). – Дощ слабшає (тихіше). – […]...
- ЛІНА КОСТЕНКО – Пейзажна лірика – ЛІРИКА – КРАСА СВІТУ В ХУДОЖНЬОМУ ТВОРІ Ліна Костенко народилася 1930 року на Київщині. Видатна українська поетеса майстерно малює найніжніші акварелі. Акварелі – це картини, малюнки, виконані фарбами. Поетеса ж словом, як художник фарбами, створює вірші, що належать до пейзажної лірики. Прочитай їх – і ти відчуєш красу та смуток осінніх акварелей. ЗДИВОВАНІ КВІТИ Сю ніч зорі чомусь колючі, Як налякані їжачки. […]...
- ПІДСУМКОВИЙ УРОК ЗА РОЗДІЛОМ “КРАСА СВІТУ В ХУДОЖНЬОМУ ТВОРІ” – Лірика – КРАСА СВІТУ В ХУДОЖНЬОМУ ТВОРІ Мета: повторити та узагальнити вивчений матеріал з розділу “Краса світу в художньому творі”; активізувати словниковий запас; вдосконалювати навички швидкого, виразного свідомого читання; розвивати вміння висловлювати власну думку; виховувати інтерес до читання. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА 1. Робота над скоромовкою Промовляння скоромовки з диригуванням у такт мовлення (вказівний палець правої руки рухається […]...
- ІВАН ФРАНКО. ПОЛУДЕНЬ – ЛІРИКА – КРАСА СВІТУ В ХУДОЖНЬОМУ ТВОРІ Мета: продовжити ознайомлення учнів з творчістю Івана Франка; вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; розвивати зв’язне мовлення, образне мислення, здатність відчувати красу поетичного слова; виховувати любов до рідної мови. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА Гра “Алфавіт – стоп!” Ведучий гри мовчки вимовляє назви букв алфавіта. Один із гравців дає команду “стоп”, […]...
- ЕТЮД ПРО ХЛІБ (Іван Драч) – Лірика – КРАСА СВІТУ В ХУДОЖНЬОМУ ТВОРІ Мета: ознайомити учнів із твором Івана Драча “Етюд про хліб”; удосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; розвивати зв’язне мовлення учнів, образне мислення, творчу уяву; виховувати шанобливе ставлення до хліба. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА 1. Робота над скоромовкою Гра “Дощик” Діти читають хором. – Накрапає дощ (тихо). – Дощ пускається сильніше […]...
- ЛЕСЯ УКРАЇНКА. ВЖЕ СОНЕЧКО В МОРЕ СІДА… – ЛІРИКА – КРАСА СВІТУ В ХУДОЖНЬОМУ ТВОРІ Мета: продовжити ознайомлення учнів із творчістю Лесі Українки; вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; показати барвистість, красу рідної мови, її мелодійність; розвивати пам’ять, увагу, зв’язне мовлення; виховувати любов до художнього слова. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА 1. Робота над скоромовкою Хороший пиріжок, бо всередині сирок. 2. Гра “Знайдіть слово” – Виконавши […]...
- ХОДІМО В ПОЛЕ, СИНУ (Степан Жупанин) – Лірика – КРАСА СВІТУ В ХУДОЖНЬОМУ ТВОРІ Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; поглиблювати та розширювати образні уявлення, що виникають в учнів під час читання поезії; розвивати зв’язне мовлення учнів, творчу уяву; виховувати бережливе ставлення до хліба, повагу до праці хлібороба. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА 1. Робота над скоромовкою Гра “Дощик” На машині у гараж Заїзджає […]...
- ДМИТРО ПАВЛИЧКО. ЯБЛУКО – Лірика – КРАСА СВІТУ В ХУДОЖНЬОМУ ТВОРІ Мета: продовжити ознайомлення учнів із творчістю Дмитра Павличка; ознайомити з його віршем “Яблуко”; вчити розкривати основну думку твору; вдосконалювати навички свідомого виразного читання; розвивати зв’язне мовлення учнів, образне мислення; виховувати любов до художнього слова. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА 1. Робота над скоромовкою Гриць малює олівцем Гусеницю з горобцем. 2. Артикуляційна вправа […]...
- ТАРАС ШЕВЧЕНКО. ВСТАЛА Й ВЕСНА… – ЛІРИКА – КРАСА СВІТУ В ХУДОЖНЬОМУ ТВОРІ Мета: розширювати знання учнів про життєвий і творчий шлях Т. Г. Шевченка; вдосконалювати навички свідомого виразного читання; вчити аналізувати прочитане; розвивати зв’язне мовлення, образне мислення; виховувати любов та повагу до творчості великого поета. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА (див. додатковий матеріал до уроку на с. 48) III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ Гра “Хто […]...
- ВСТУП ДО РОЗДІЛУ “КРАСА СВІТУ В ХУДОЖНЬОМУ ТВОРІ”. МИКОЛА ВОРОНИЙ. КРАСА! НА СВІТІ ЦІМ КРАСА… – КРАСА СВІТУ В ХУДОЖНЬОМУ ТВОРІ Мета: почати ознайомлення учнів з новим розділом “Краса світу в художньому творі”; вдосконалювати навички свідомого виразного читання, вчити аналізувати прочитане; розвивати зв’язне мовлення, образне мислення, творчу уяву; виховувати любов до художнього слова. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА 1. Артикуляційна гімнастика [тренувальні вправи для м’язів м’якого піднебіння і глотки] – Позіхати із закритим […]...
- ДМИТРО ПАВЛИЧКО. ЗЕРНИНА – Лірика – КРАСА СВІТУ В ХУДОЖНЬОМУ ТВОРІ Мета: продовжити ознайомлення учнів із творчістю Дмитра Павличка; опрацювати його вірш “Зернина”; вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; вчити виділяти у вірші головну думку, інтонацією передавати настрій твору; розвивати зв’язне мовлення учнів, образну уяву; виховувати шанобливе ставлення до хліба. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА 1. Робота над скоромовкою Художник малює худобу […]...
- ДМИТРО ПАВЛИЧКО. СИНИЦЯ – Лірика – КРАСА СВІТУ В ХУДОЖНЬОМУ ТВОРІ Мета: продовжити ознайомлення учнів із творчістю Дмитра Павличка; ознайомити з його віршем “Синиця”; вчити розкривати основну думку твору; вдосконалювати навички свідомого виразного читання; розвивати зв’язне мовлення учнів, образне мислення; виховувати любов до художнього слова. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Нумо, діти, підведіться! Всі приємно посміхніться. Пролунав уже дзвінок, Починаємо урок! II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА (див. додатковий […]...
- ТАРАС ШЕВЧЕНКО. ЗА СОНЦЕМ ХМАРОНЬКА ПЛИВЕ… – ЛІРИКА – КРАСА СВІТУ В ХУДОЖНЬОМУ ТВОРІ Мета: поглиблювати знання учнів про творчість Т. Г. Шевченка; вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів, уміння добирати потрібну інтонацію під час читання; розвивати зв’язне мовлення учнів, образне мислення, творчу уяву; виховувати любов до художнього слова. Хід уроку ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Ось дзвінок сигнал нам дав, Працювати час настав. Тож і ти часу не гай, Працювати […]...
- ІВАН ФРАНКО. СИПЛЕ, СИПЛЕ, СИПЛЕ СНІГ… – ЛІРИКА – КРАСА СВІТУ В ХУДОЖНЬОМУ ТВОРІ Мета: розширити знання учнів про творчість І. Франка; розвивати техніку читання, образне мислення, мовлення, творчість, уяву, фантазію, вміння працювати з віршованим текстом, відповідати на запитання за змістом твору; розширювати читацький кругозір; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати любов до рідної землі. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА 1. Промовляння скоромовки з диригуванням у такт […]...
- ТАРАС ШЕВЧЕНКО. РЕВЕ ТА СТОГНЕ ДНІПР ШИРОКИЙ… – ЛІРИКА – КРАСА СВІТУ В ХУДОЖНЬОМУ ТВОРІ Мета: продовжити ознайомлення учнів із творчістю Т. Г. Шевченка; ознайомити з його віршем “Реве та стогне Дніпр широкий…”; удосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; вчити аналізувати прочитане, узагальнювати; розвивати зв’язне мовлення учнів, образне мислення; виховувати любов до художнього слова. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Рими! Стали всі в рядок! Нумо! Дружно на урок! Бо […]...
- ЛІРИКА. ПЕЙЗАЖНА ЛІРИКА – ЛІРИКА – КРАСА СВІТУ В ХУДОЖНЬОМУ ТВОРІ Мета: почати ознайомлення учнів з пейзажною лірикою; вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; учити виділяти головне, аналізувати, висловлювати свої міркування, інтонацією передавати настрій твору; розвивати зв’язне мовлення, вміння бачити та відчувати красу поетичного слова; виховувати любов до рідного слова. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА 1. Робота над скоромовкою Гра “Дощик” Діти […]...
- ЛІРИЧНІ ТВОРИ-РОЗДУМИ. ДМИТРО ПАВЛИЧКО. ПЛЕСО – Лірика – КРАСА СВІТУ В ХУДОЖНЬОМУ ТВОРІ Мета: ознайомити учнів із життєвим та творчим шляхом Дмитра Павличка, з ліричними творами-роздумами; вчити визначати головну думку твору, стан ліричного героя; удосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; розвивати зв’язне мовлення учнів, образну уяву; виховувати любов до художнього слова. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА (див. додатковий матеріал до уроку на с. 30) […]...
- ДРУГОГО ДНЯ… (Марко Вовчок) – Лірика – КРАСА СВІТУ В ХУДОЖНЬОМУ ТВОРІ Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання прозових творів; вчити дітей правильно інтонувати читання залежно від настрою твору, розділових знаків, порівнювати й узагальнювати суттєві ознаки зображення мелодій і рухів у природі; розвивати образне мислення, творчу уяву; виховувати чутливість до сприймання краси навколишнього світу. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА 1. Робота над скоромовкою Гра […]...
- МАРКО ВОВЧОК – ЛІРИКА – КРАСА СВІТУ В ХУДОЖНЬОМУ ТВОРІ Мета: ознайомити учнів із життєвим і творчим шляхом Марка Вовчка; вдосконалювати навички свідомого виразного читання; розвивати зв’язне мовлення учнів, творчу уяву; виховувати любов до рідного слова. Хід уроку ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА Робота над скоромовкою Я зараз з буквою “Р” один Перерахую всіх тварин: Риба, тигр, верблюд, борсук, Рак з клешнями замість рук, Рись, рисак […]...
- СОЛОВ’ЇНА СТОРОЖА (Скорочено) (За Олесем Гончаром) – Лірика – КРАСА СВІТУ В ХУДОЖНЬОМУ ТВОРІ Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання; вчити учнів сприймати змальовані словами образи природи рідної землі у прозовому творі, спостерігати за змінами в природі; розвивати зв’язне мовлення, вміння зв’язно висловлювати свої думки, творчу уяву; виховувати любов до природи. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА 1. Робота над скоромовкою Гра “Дощик” Перепілка – гарна птиця, […]...
- МИКОЛА ГОГОЛЬ. СТЕП ДЕДАЛІ ГАРНІШАВ – ЛІРИКА – КРАСА СВІТУ В ХУДОЖНЬОМУ ТВОРІ Мета: вчити учнів сприймати змальовані словами образи природи рідної землі у прозових текстах; удосконалювати навички свідомого виразного читання; формувати вміння аналізувати прочитане; розвивати зв’язне мовлення учнів, уяву, фантазію; виховувати любов до рідної землі. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА Робота над скоромовкою. Гра “Дощик” Під кущем курча гуляє, Черв’ячка собі шукає. Мати-квочка поруч […]...
- ЧИМЧИКУЮТЬ НАШІ ХЛОПЦІ… (Іван Сенченко) – Лірика – КРАСА СВІТУ В ХУДОЖНЬОМУ ТВОРІ Розробки уроків – ЛІТЕРАТУРНЕ ЧИТАННЯ 4 клас ІІ семестр – (за підручником В. О. Науменко) – 2015 рік Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання; вчити аналізувати прочитане, передавати інтонацією настрій персонажів твору; розвивати зв’язне мовлення, образне мислення, творчу уяву; виховувати любов до прекрасного. Хід уроку ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА Робота над скоромовкою Гра “Дощик” Мій […]...
- УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ. ВІРШІ УКРАЇНСЬКИХ ПОЕТІВ ДЛЯ ДІТЕЙ – ЛІРИКА – КРАСА СВІТУ В ХУДОЖНЬОМУ ТВОРІ Мета: розширювати знання учнів про творчість українських поетів; удосконалювати навички свідомого виразного читання, вміння аналізувати, співставляти прочитане; розвивати пам’ять, увагу, зв’язне мовлення, образне мислення; виховувати любов до художнього слова. Хід уроку ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА Робота над скоромовкою Гра “Дощик” Діти читають хором. Накрапає дощ (тихо). Дощ пускається сильніше (голосніше). Злива (голосно). Дощ слабшає (тихіше). […]...
- НА НЕБІ СОНЦЕ… (Михайло Коцюбинський) – Лірика – КРАСА СВІТУ В ХУДОЖНЬОМУ ТВОРІ Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання; вчити учнів сприймати змальовані словами образи природи рідної землі у прозовому творі; розвивати зв’язне мовлення, творчу уяву, виховувати любов до рідної землі. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА 1. Робота над скоромовкою Гра “Дощик” Качка чотири яєчка знесла, В червні вона каченят навела. Ходить тепер вона з […]...
- ВАСИЛЬ СИМОНЕНКО. САМА Ж ГОСПОДАРКА НА КОЛІЇ ДОРІГ… (Уривок) – ЛІРИКА – КРАСА СВІТУ В ХУДОЖНЬОМУ ТВОРІ Мета: ознайомити учнів із життєвим і творчим шляхом Василя Симоненка; навчати сприймати почуття, передані у віршах; привернути увагу школярів до багатства художніх засобів у вірші; розвивати зв’язне мовлення учнів, образне мислення, здатність порівнювати, співставляти; виховувати любов до художнього слова. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Давайте привітаємось, Давайте посміхнемося, Давайте в очі глянемо – І нам […]...
- ЛЕСЯ УКРАЇНКА – Пейзажна лірика – ЛІРИКА – КРАСА СВІТУ В ХУДОЖНЬОМУ ТВОРІ Леся Українка (1871-1913) – видатна українська поетеса. Леся з п’яти років почала грати на фортепіано і складати маленькі музичні п’єси, рано написала свій перший вірш. Освіту дівчинка одержала вдома. Її єдиним і досить суворим учителем була мати, Ольга Петрівна (Олена Пчілка). У будинку Косачів (ти вже знаєш, що справжнє ім’я поетеси – Лариса Петрівна Косач) […]...
- ЛЕСЯ УКРАЇНКА – ЛІРИКА – КРАСА СВІТУ В ХУДОЖНЬОМУ ТВОРІ Мета: розширити знання учнів про життєвий і творчий шлях видатної української поетеси Лесі Українки; вдосконалювати навички свідомого виразного читання; розвивати пам’ять, увагу, образне мислення; виховувати любов до рідної мови. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Люблю я свій розум, Увагу та пам’ять. Працює мій мозок, І вчусь я старанно. Сприймаю все нове І мислю логічно. Учителя […]...
- МИ ЇЗДИЛИ В КАНІВ… (Василь Сухомлинський) – Лірика – КРАСА СВІТУ В ХУДОЖНЬОМУ ТВОРІ Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання прозових творів; глибше ознайомити школярів з життям українського народного поета Т. Г. Шевченка; розвивати зв’язне мовлення учнів, творчу уяву, образне мислення; виховувати любов до історії свого народу, його мови. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА (див. додатковий матеріал до уроку на с. 48) III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ […]...
- САМА Ж ГОСПОДАРКА НА КОЛІЇ ДОРІГ – ВАСИЛЬ CИMOНEНKO – Пейзажна лірика – ЛІРИКА – КРАСА СВІТУ В ХУДОЖНЬОМУ ТВОРІ Василь Симоненко (1935-1963) народився в селі Біївці Лубенського району на Полтавщині в селянській родині. Тут малий Василько вчився розуміти добро і зло, поважати людину праці. Ріс хлопчина без батька. Дитинство і юність припали на воєнні та післявоєнні роки. Ще в школі він почав складати вірші. Василь Симоненко рано пішов з життя, але залишилися його прекрасна […]...
- ПІДСУМКОВИЙ УРОК ЗА ТЕМОЮ “ПЕЙЗАЖ У ПРОЗОВИХ ТВОРАХ” – Лірика – КРАСА СВІТУ В ХУДОЖНЬОМУ ТВОРІ Мета: узагальнити знання учнів за прочитаним розділом “Пейзаж у прозових творах”; вчити порівнювати, співставляти прочитані твори; розвивати творчі здібності учнів, уміння узагальнювати, висловлювати оцінні судження; виховувати любов до рідного слова. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА 1. Артикуляційна гімнастика – “Пароплав гуде”. Губи в посмішці, відкрити рот, з напругою вимовити довгий “и-и-и…”. – […]...
- УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ. СТОРІНКАМИ КАЗОК ВАСИЛЯ СИМОНЕНКА – ЛІРИКА – КРАСА СВІТУ В ХУДОЖНЬОМУ ТВОРІ Мета: розширити і збагатити знання учнів про творчість Василя Симоненка; вчити аналізувати прочитані твори, узагальнювати, порівнювати, оцінювати вчинки дійових осіб; розвивати зв’язне мовлення учнів, образне мислення, творчу уяву; виховувати любов до рідного слова. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА Робота над скоромовкою Мільйон мікробів на руках, Під мікроскопом – просто жах! Візьму мило, […]...
- ПЕЙЗАЖ ВІДПОВІДАЄ НАСТРОЮ ПЕРСОНАЖІВ ТВОРУ (гарно на душі гарно навколо) – Лірика – КРАСА СВІТУ В ХУДОЖНЬОМУ ТВОРІ Мета: почати ознайомлення учнів з новим розділом “Пейзаж у прозових творах”; удосконалювати навички свідомого виразного читання; вчити аналізувати прочитане; розвивати зв’язне мовлення, образне мислення, творчу уяву; виховувати любов до художнього слова. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА 1. Робота над скоромовкою Скільки важать пироги? Покладу їх на ваги. Їх не треба рахувати, Краще […]...
- ТАРАС ШЕВЧЕНКО – Пейзажна лірика – ЛІРИКА – КРАСА СВІТУ В ХУДОЖНЬОМУ ТВОРІ Вірші, присвячені опису природи, належать до пейзажної лірики. Вони завжди хвилюють, зачаровують своєю мелодійністю, красою змальованих картин. Що робить поезію такою чарівною? Тобі вже відомі “таємниці”, які допомагають поетові описати картини природи, передати свої думки, настрій, почуття. Це художні засоби, серед яких с л о в а – о з н а к и (золоте […]...
- УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ. ДИТЯЧІ ОПОВІДАННЯ ІВАНА ФРАНКА – ЛІРИКА – КРАСА СВІТУ В ХУДОЖНЬОМУ ТВОРІ Мета: розширити знання учнів про життєвий та творчий шлях І. Я. Франка – людини – борця і патріота України; викликати інтерес до його творів; удосконалювати навички свідомого виразного читання; збагачувати словниковий запас; розвивати зв’язне мовлення учнів, творчу уяву; виховувати любов до рідної землі, мови. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА 1. Гра “Угадай […]...
- ЧОМГА І ВЕСНА (Скорочено) (Василь Чухліб) – Лірика – КРАСА СВІТУ В ХУДОЖНЬОМУ ТВОРІ Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання прозових творів; вчити аналізувати прочитане, висловлювати своє ставлення до прочитаного; розвивати образне мислення, зв’язне мовлення учнів, творчу уяву; виховувати любов до природи. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Не просто слухати, а чути. Не просто дивитися, а бачити. Не просто відповідати, а міркувати. Дружно і плідно працювати. II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА […]...
- УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ. “ШЕВЧЕНКОВЕ СЛОВО В ВІКАХ НЕ СТАРІЄ…” – ЛІРИКА – КРАСА СВІТУ В ХУДОЖНЬОМУ ТВОРІ Мета: глибше ознайомити учнів із життям і творчістю Т. Г. Шевченка; вчити сприймати зміст поезії, відображати його у малюнках; розвивати пам’ять, мислення, увагу, вміння робити самостійні висновки; виховувати любов і повагу до світлого образу поета-мислителя Т. Г. Шевченка. Хід уроку ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ Акровірш Ти мусиш нам співця […]...
- ІВАН ФРАНКО – Пейзажна лірика – ЛІРИКА – КРАСА СВІТУ В ХУДОЖНЬОМУ ТВОРІ Іван Якович Франко (1856-1916) – поет, прозаїк, драматург, критик, перекладач. Він був енциклопедично освіченою і надзвичайно працьовитою людиною. Народився Іван Франко в селі Нагуєвичі Дрогобицького повіту в сім’ї коваля. Ріс розумною, товариською дитиною. У школі навчався легко, був здібним до науки. Ще змалечку записував народні пісні. Любив твори Шевченка, багато їх знав напам’ять. Іван Франко […]...
- СОСНА – МАРКО ВОВЧОК – Пейзажна лірика – ЛІРИКА – КРАСА СВІТУ В ХУДОЖНЬОМУ ТВОРІ Справжнє ім’я Марка Вовчка (1833-1907) – Марія Олександрівна Вілінська. Народилася письменниця в Орловській губернії. Навчалася в жіночому пансіонаті в Харкові. Після одруження разом із чоловіком виїхала в Україну, займалася фольклористикою, вивчила українську мову, звичаї і традиції українського народа. Псевдонім Марко Вовчок узяла тоді, коли розпочала літературну діяльність. За тематикою творчість письменниці різноманітна, але провідною темою […]...