Корнелія Функе. Чорнильне серце. Образ Меггі – дівчинки, котра любить читати. її пригоди й духовне випробування. Поєднання реального й уявного світів

Мета: здійснити аналітичне дослідження тексту роману Корнелії Функе “Чорнильне серце”; проаналізувати образ головної героїні; прослідкувати динаміку розвитку образу, збагнути роль образу Меггі в контексті авторського задуму; здійснити порівняльний аналіз ключових епізодів тексту та екранізації роману; збагнути режисерське бачення авторського задуму тексту в екранізації; розвивати естетичні смаки та аналітичні навички учнів; формувати інтерпретаційні вміння; сприяти вихованню гармонійної особистості.

Обладнання: фрагменти художнього фільму “Чорнильне серце” (Німеччина, Велика Британія, США, 2008).

Книжки люблять усіх, хто їх розгортає,

Вони дарують захисток і дружбу,

Не вимагаючи нічого натомість,

І ніколи нікого не полишають на самоті, навіть тих,

Хто з ними погано чинить.

Корнелія Функе. “Чорнильне серце”

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

Бесіда.

– Як ви вважаєте, у чому полягає секрет шаленої популярності книжок Корнелії Функе, зокрема роману-трилогії “Чорнильне серце”?

– Які художні світи взаємодіють у тексті роману?

– Як світ Книги впливає на реальне життя героїв?

– Яку роль відіграє читання в житті героїв? Чому?

Перевірка виконання домашнього завдання: складання пам’‎ятки-рекомендації читачам від імені героя роману Корнелії Функе.

Завдання. Упорядкуйте сюжетний ланцюжок

1. Мегі побачила за вікном незнайомця.

2. Вогнерукий видає Мо розбійникам.

3. Ув’‎язнення тітки і дівчинки.

4. Зустріч Мо з Вогнеруким.

5. Мо спакував валізи і разом з Мегі і Вогнеруким вирушає до тітки Елінор.

6. Мегі і Елінор вирушає на допомогу

7. Розповідь батька про незвичайний дар і книгу “Чорнильне серце”, Каприкорна і Матір

8. Нове ув’‎язнення тітки і дівчинки

9. Монетний дощ

10. Погоня

11. Втеча

12. В безпеці, зустріч з автором книги “Чорнильне серце”

1,4,5,2,3,6,7,8,9,11,10,12

III. Оголошення теми й мети уроку, мотивація навчальної діяльності

Учитель. Ми залишили наших героїв у полоні безжалісного та жорстокого Капрікорна. Разом із героями на нас чекають неймовірні та небезпечні пригоди. Сьогодні ми маємо проаналізувати образ головної героїні, спробуємо збагнути роль Меггі у тексті роману. Під час перегляду ключових епізодів фільму ми порівняємо текст роману з його екранізацією, спробуємо зрозуміти позицію режиссера щодо його бачення авторського задуму тексту роману.

– Уважно прочитайте епіграф до нашого уроку. Як ви розумієте слова Корнелії Функе? Як у фільмі вже на початку створюється чарівна атмосфера магічного впливу книжок на людей?

– Чому винищувачі книжок є книжковими героями? Чому Капікорн знищив твір, з якого вийшов? Яким у фільмі втілено образ злодія? Чи таким ви уявляли цього негативного героя?

– Чи збіглося ваше читацьке уявлення про Мо, Меггі та Елінор з кінематографічним утіленням цих образів? Розкажіть про точки перетину та розбіжності у сприйнятті персонажів.

– Поміркуйте, чому режисер змінює сюжет щодо появи Вогнерука? Яким в екранізації перед нами постає герой та його тваринка Гвін?

– Виокремте головні риси Вогнерука. Яким персонажем він є, по-вашому: позитивним чи негативним?

– Як Меггі відреагувала на розповідь батька про його чарівний дар та про зникнення матері? Чому Меггі все ж таки хотіла прочитати “Чорнильне серце”?

– Уважно прочитайте опис церкви Капрікорна. Чому Капрікорн та його банда зруйнували церкву? Що приніс Капрікорн у реальний світ? Як селище Капрікорна зображене у фільмі? Наскільки це, на ваш погляд, відповідає тексту?

– Чому перший опис читання Мо зображується під час перебування героїв у полоні? Поміркуйте, у чому полягає чарівний дар Мо? Прокоментуйте цитату: “Все исчезло: красные стены церкви, лица молодцов Каприкорна и сам Каприкорн в своем кресле. Остался только голос Мо и картины, которые сплетались из слов, как ковер на ткацком станке. Если бы Мегги могла еще больше возненавидеть Каприкорна, то она бы сейчас это сделала. Ведь это он виноват, что Мо за все эти годы ни разу не читал ей вслух. Чего только он не мог бы наколдовать для ее комнаты своим голосом, придававшим неповторимый вкус каждому слову, а каждому предложению – особую мелодию!” (Мо оживлює насамперед фантазію слухача, яка, відповідно, дає життя твору.)

Перегляд відео “Мо вичитав золото й Фарида”.

– Поміркуйте, чому авторка обрала за основу гри з читачем саме твір “Острів скарбів” Роберта Льюїса Стівенсона? Для Капрікорна – це гроші, а що цей твір означає для Мо, Меггі та Елінор? А для вас?

– Які твори зі збірки арабських казок “Тисяча й одна ніч” ви знаєте?

– Поміркуйте, чому герой, якого Мо вичитав, саме з цієї знаменитої збірки? (Збірка “Тисяча й одна ніч – всесвітньо відома, її герої символізують вплив арабських казок на європейську літературу.)

– Чому Вогнерук спочатку зраджує Меггі та Мо, а потім допомагає їм утекти?

– Як герої проявили себе під час втечі? Як поводилася Меггі? Звідки дівчинка черпає сили для того, щоб мужньо витримати усі негаразди? (Меггі намагається згадувати своїх улюблених героїв – Пітера Пена та Гекльберрі Фінна, проте відчуває, що її історія стає більш захопливою, набуває рис індивідуальності.)

– Поясніть, чому образ Елінор поступово трансформується зі сварливої тітоньки у мужню відважну жінку. Як образ Елінор втілено у фільмі?

– Чому так важливо було для героїв відшукати автора “Чорнильного серця” старого Феноліо?

– Уважно прочитайте епізод зустрічі героїв з письменником. На яких рисах письменника акцентує увагу Функе? Чому вперше ми зустріли Феноліо в оточенні маленьких онуків? (Творчість письменника приносить радість передусім дітям. Стає зрозуміло, що Феноліо пише свої книжки для дітей. І “Чорнильне серце” написане також для дітей.)

– Чому Вогнерук категорично відмовляється від зустрічі з творцем свого світу? (Боїться дізнатися про свою долю.)

– Що нового про книжку “Чорнильне серце” розповів Феноліо героям? Чи можемо ми визначити жанр, в якому Феноліо написав свій твір? (Читач розуміє, що письменник насправді знає про своїх героїв набагато більше, ніж повідомляє у творі. Жанр, в якому написаний твір “Чорнильне серце”, – фентезі. Жанр твору пояснює тугу Вогнерука за чарівними істотами свого світу. Зрозуміло також небажання Капрікорна повертатися, адже за законами фентезійної літератури зло має бути покаране.)

– Чим важливий образ письменника для розкриття авторської позиції? (Авторка розкриває перед своїми читачами творчу лабораторію письменника, розповідає про ставлення автора до своїх героїв (Феноліо плакав, коли “вбивав” Вогнерука). Читач розуміє, що письменник – не тільки творець книжкового світу, він – активний учасник та герой усіх подій.)

– Чому Мо вирішує повернутися до селища Капрікорна? (Мо не втрачає надії повернути свою дружину з полону “Чорнильного серця”.)

Перегляд відео “Меггі говорить про маму”, “Мо розповідає про Терезу”.

– Чому Меггі ревнує батька до матері? Як ви розумієте її думки: “Когда-то она подыскивала себе подходящую маму в своих книгах, но в самых любимых почти никто ей не попадался. Том Сойер? Никакой матери. Гек Финн? Тоже нет. Питер Пэн и потерянные мальчишки? Никаких матерей и близко не было. Джим Пуговка – сирота. И в сказках никого, кроме злых мачех или бессердечных, ревнивых матерей… Список можно было продолжать и продолжать. Раньше Мегги часто этим утешалась. Казалось, ничего особо необычного в том, чтобы не иметь матери, не было – по крайней мере, в ее любимых историях.”? (Меггі виросла без матері, батько та книжки стали її світом, саме книжки формують уявлення дівчинки про те, яким має бути життя.)

– З якими творами, що їх згадує Меггі ви вже знайомі? Чи погоджуєтеся ви з думкою героїні?

– Чому Меггі знову потрапила у полон до Капрікорна саме із Феноліо? (Автор наголошує, що саме від цих героїв у подальшому залежить доля всієї книжки.)

– Яким чином дівчинці вдалося врятувати старого письменника від убивць Капрікорна? Які риси героїні поступово розкриваються у розповіді? (Меггі – розумна та кмітлива дівчинка, вона примусила повірити Басту, що вбити письменника – наразити себе на смертельну небезпеку.)

– Як характеризує героїню її безстрашна войовничість стосовно аномально жорстокого Басти?

– Чому саме під час полону проявився у Меггі дар батька? (Роль Меггі у розповіді дедалі зростає.)

– Яку книжку читала Меггі, коли пробудився її дар? (“Пітер Пен” шотландського письменника Джеймса Баррі) Поміркуйте, чому саме ця книжка “пробудила” дар Меггі? (Пітер Пен – вічна дитина, яка не хоче дорослішати, він товаришує з феями та вміє літати. Книжки про Пітера Пена є певною мрією людини про вічне дитинство, де можливі усілякі дива.)

Перегляд відео “Меггі виконує завдання”.

– Як Капрікорн намагається використати дар Меггі? (Вичитати Привида та покарати Вогнерука й служницю Резу.)

– Чому про найстрашнішого персонажа – Привида – читач дізнається тільки зараз? Який прийом використовує автор? (Розповідь побудовано так, що майже всі події ми бачимо з точки зору головної героїні, тому таємниці розкриваються поступово, як розкриваються вони перед Меггі.)

– Що уособлює образ Тіні-Привида? (Наслідки злих вчинків нікуди не зникають, вони живуть на землі, приносячи людям ще більше нещасть.)

– Як відбулася зустріч Меггі з матір’‎ю? Чому режисер прибирає цю сцену з фільму? (На думку режисера та за законами кіномистецтва, всі конфлікти мають розв’‎язатися у фіналі.)

– Як поводиться Меггі під час короткого побачення з матір’‎ю?

– Що придумав Феноліо? Чому він не задоволений тим, що написав? Як ви розумієте думку героя, що слова у творі мають бути “правильними”?

– Чому автор збирає всіх героїв у селищі Капрікорна? (Простір селища – центр Зла не тільки в реальності Меггі та Мо, а й у реальності світу Вогнерука, тому дуже важливо саме тут знищити Зло.)

– Через яке випробування проходить дівчинка у вирішальному епізоді? Як поводиться героїня? Як цю сцену втілено у фільмі? Що додає режисер? Як ці зміни додають екранізації динамічності та драматизму?

– Поміркуйте, чому саме слово письменника знищує зло в тексті? (Варто повернутися до слів Пауля Целана, що стали епіграфом до роману: саме магічне Слово художнього твору здатне як породити, так і подолати найбільше зло.)

– Чому саме Меггі судилося знищити Капрікорна та Привида? (Меггі – головна героїня твору. На відміну від батька, вона розцінює свій талант не як прокляття, а як дар. Авторка бачить у ній майбутнє життя Книги.)

Складання паспорту-анкети головної героїні.

1. Ім’‎я

Меггі

2. Прізвище

Фолхарт

3. Вік

12 років

4. Місце проживання

Постійно його змінює

5. Батьки

Монтімер Фолхарт

6. Рід занять

Учениця

7. Риси характеру

Допитлива, талановита, винахідлива, розумна, смілива, любляча донька.

Гронування. “Меггі. Яка вона?”

Корнелія Функе. Чорнильне серце. Образ Меггі   дівчинки, котра любить читати. її пригоди й духовне випробування. Поєднання реального й уявного світів

Бесіда.

– Якими словами завершується твір? Поміркуйте чому? (“Как сказал Мо, писать книги – это, кроме прочего, волшебство.” В останніх словах твору втілено його головну думку. Письменниця переконана: якщо люди про це не забуватимуть, чарівний світ художньої літератури завжди даруватиме їм свою магію.)

– Як в екранізації показано талант Меггі не тільки як читця, а й як письменниці? (Героїня пише на своїй руці фінал роману та читає.)

– Поміркуйте, чому книжка називається “Чорнильне серце”? (“Чорнильне серце” – це не тільки назва твору, з якої вийшли герої; не тільки чорне серце Капрікорна, що не знає ані добра, ані любові; це світ літератури, світ, в якому відбуваються дива та який змінює своїх читачів.)

V. Рефлексія

– Доведіть, що твір К. Функе “Чорнильне серце” – це роман-фентезі.

– Які відомі вам книжки згадуються в “Чорнильному серці”? Чому саме вони?

– Чому, на думку автора та героїв, необхідно читати книжки? Що дарують книжки особисто вам?

– Які моральні проблеми порушує автор у своєму творі?

– Чому, на думку журналу “Time”, Корнелія Функе – “найвпливовіша німкеня світу”? У чому полягає вплив письменниці?

VI. Домашнє завдання:

Підготуватися до контрольної роботи з теми “Сучасна література. Я і світ”.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)

Корнелія Функе. Чорнильне серце. Образ Меггі – дівчинки, котра любить читати. її пригоди й духовне випробування. Поєднання реального й уявного світів