ЕТЮД ПРО ХЛІБ (Іван Драч) – Лірика – КРАСА СВІТУ В ХУДОЖНЬОМУ ТВОРІ

Мета: ознайомити учнів із твором Івана Драча “Етюд про хліб”; удосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; розвивати зв’язне мовлення учнів, образне мислення, творчу уяву; виховувати шанобливе ставлення до хліба.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

1. Робота над скоромовкою

Гра “Дощик”

Діти читають хором.

– Накрапає дощ (тихо).

– Дощ пускається сильніше (голосніше).

– Злива (голосно).

– Дощ слабшає (тихіше).

– Дощ припинився (читання припиняється).

Жук у житі зажурився,

Жвавий джміль десь забарився.

Жук дзижчить: “Хвилююсь я,

Дружба в нас на все життя”.

2. Артикуляційна розминка

– “Термометр”.

Широко відкривши рот, сказати: “жаааарко”, а потім, максимально стиснувши губи, сказати: “хоооолодно”.

– “Чистимо зуби”.

Розсунувши губи, ніби посміхаючись, провести язиком по внутрішній стороні нижніх, а потім – верхніх зубів, ніби чистячи їх.

– “Труба”.

Стиснувши зуби, максимально витягнути вперед губи, ніби граючи на трубі.

– “Фарбуємо дах”.

Широко розсунувши губи в усмішці, не стуляючи зубів, водити кінчиком язика по піднебінню.

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Гра “Хто краще?”

Конкурс на краще виразне читання вірша Дмитра Павличка “Зернина”.

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

– Хліб! Яке велике значення у цьому слові. З давніх-давен наш народ понад усе шанував хліб. Його вважали священним, за нього велися війни. Від успіху хліборобства залежала доля країн і народів. Історія хліба сягає у глибину тисячоліть, вона сповнена радісних і драматичних подій.

Хліб на столі – це велика радість людям! Свіжий, духмяний, він увібрав у себе тепло сонця, всю щедрість матінки-землі, всю наснагу і невтомність людської праці.

– Сьогодні ми ознайомимося з віршем Івана Драча “Етюд про хліб”. Спробуємо визначити, як він пов’язаний з віршем Дмитра Павличка “Зернина”.

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Словникова робота

Читання тлумачень слів: етюд, сажа, черінь, білена у підручнику (с. 59-60).

2. Виразне читання вірша вчителем (с. 59-61)

– Які почуття викликав у вас вірш?

– Що ви уявляли, слухаючи його?

3. Фізкультхвилинка

4. Робота в парах. Підготовка до виразного читання вірша

– У якому темпі, з якою інтонацією і силою голосу будете читати вірш?

– Які слова виділите голосом під час читання?

5. Виразне читання вірша учнями

6. Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання

– Як ви вважаєте, хто пече хліб?

– Як у вірші говориться про підготовку хліба до випікання?

– Де випікається хліб?

– З чим поет порівнює розжарену піч?

– Яким ви уявляєте собі випечений хліб?

– Чи пам’ятаєте ви запах свіжевипеченого хліба?

Пахне хліб! Як тепло пахне хліб!

Любов’ю трударів і радістю земною,

І сонцем, що всміхається весною,

І щастям наших неповторних діб –

Духмяно пахне хліб!

– Із чим поет порівнює хліб?

7. Робота в парах

Гра “Віднови прислів’я”

На чорній землі

Любов гине.

Не буде хліба,

Там домівка наша.

Хліб – батько,

Будеш мати зерна гору

Посій упору,

Білий хліб родить.

Без хліба і

Не буде й обіду.

Де хліб-сіль-каша,

Вода – мати.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

Гра “Закінчи речення”

– Сьогодні на уроці я вчився…

– Я дізнався…

– Мене найбільше вразило…

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Виразно читати вірш (с. 59-61).




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)

ЕТЮД ПРО ХЛІБ (Іван Драч) – Лірика – КРАСА СВІТУ В ХУДОЖНЬОМУ ТВОРІ