Позакласне читання Гарпер Лі. “Убити пересмішника”. Проблема входження молоді в дорослий світ, зіткнення із жорстокістю. Моральні ідеали у творі – IІ семестр

Мета: формування предметних компетентностей: визначити проблематику та моральні ідеали у творі Гарпер Лі “Убити пересмішника”; охарактеризувати за допомогою рецензії ідейно-художні особливості роману; розвивати словниковий запас старшокласників, навички зв’язного мовлення, критичного мислення, компаративного аналізу художніх творів; виховувати у старшокласників потребу у високих естетичних та гуманних цінностях; формування ключових компетентностей: уміння вчитися: розвивати навички оцінювання культурно-мистецьких явищ; комунікативної: розвивати навички роботи в групі; інформаційної: розвивати навички роботи із джерелами інформації; загальнокультурної: виховувати прагнення до літературної освіти, естетичний смак; розширювати кругозір школярів.

Тип уроку: позакласне читання.

Основні терміни та поняття: рецензія (відгук про книгу), тема, ідея, проблематика, художні образи, художні засоби.

Міжпредметні зв’язки: історія, географія, психологія.

Обладнання: портрет письменника, ілюстрації до біографії, до твору, презентації.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Слово вчителя

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Літературна вікторина

1) У якому апмериканському штаті відбуваються події, описані в романі Гарпер Лі “Убити пересмішника”? (Алабама.)

2) У які роки відбуваються події твору? (30-ті рр. минулого століття.)

3) Від чийого імені ведеться розповідь у романі? (Від імені 6-тирічної дівчинки.)

4) Кому з героїв належать слова: “Є в людині дещо, що не підкоряється більшості, – це її совість”. (Аттікус Фінч.)

5) За що Аттікус поважав місіс Дюбоз? (За відвагу.)

6) Чим захоплювалася міс Моді? (Квіткарством, кулінарією.)

7) Який перший подарунок Страшили знайшли діти у дуплі старого дерева? (Дві ляльки з мила.)

8) Чия світлина на конкурсі вродливих дітей виграла премію 5 доларів? (Ділла.)

9) Що поєднує Джима Аттікуса та Всевидько? (Всевидько – це Джи-Луїза, його рідна сестра.)

8) Який роман читав Джим хворій місіс Дюбоз? (В. Скотта “Айвенго”.)

11) Що біля дому Страхолюда Редлі загубив Джим під час нічної вилазки? (Штани.)

12) Хто такий пересмішник? (Птах.)

IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1. Штрихи до портрета Нелла Гарпера Лі (запис у зошитах)

Американська письменниця та публіцистка, відома завдяки її єдиному роману “Убити пересмішника”.

У школі порушувала поведінку, і тільки зустріч з викладачем англійської мови змінило її ставлення до навчання. Вона почала сама писати.

У 1960 р. вона опублікувала роман “Убити пересмішника”, який одраз став бестселером. Того ж року було продано більш ніж 30 мільйонів примірників, виданих вісімнадцятьма мовами. Роман певною мірою можна вважати автобіографічним. Батько письменниці, колишній власник і редактор газети, був юристом, а також перебував на державній службі з 1926 по 1938 рр. У дитинстві Лі була шибеником, рано почала читати. Через дорогу від будинку Лі жив відлюдником людина, яка залишав речі в дуплі дерева. Їх звідти забирали діти. Роман містить також опис судової справи, а це для Лі була сфера добре відома, оскільки вона вчилася юриспруденції, однак не закінчила навчання і втекла до Нью-Йорка, щоб стати письменницею.

У 1961 р. роман завоював Пулітцерівську премію із літератури. Роман було екранізовано.

Гарпер була не готова до раптової популярності й вела тихе, закрите життя.

2. Перегляд презентацій про життя та творчість Гарпер Лі

3. Історична довідка “Закони Джима Кроу”

Згідно з цими законами, темношкірі американці були позбавлені всіх громадянських прав, вони вважалися людьми “другого сорту”. Місцева влада ввела для них комендантську годину, а у всіх громадських місцях вивішували таблички з написом “Тільки для білих” або “Для кольорових”. Категорично заборонялися міжрасові шлюби, а жорстоке знущання та тортури стали публічними розвагами.

4. Інтерактивна вправа “Мозковий штурм”

– Які проблеми, на вашу думку, розкриває у своєму романі “Убити пересмішника” Гарпер Лі? (Соціальна нерівність; проблеми родини та виховання; проблема оточення, у якому ростуть діти; дискримінація; справедливість; толерантність.)

– Що таке, на вашу думку, толерантність? (Толерантність – це здатність без агресії сприймати думки, спосіб життя іншої людини, що відрізняються від власних.)

– У романі оповідь ведеться від імені дитини. Що дає така форма оповіді? (Чесний, щирий погляд на те, що відбувається.)

– Чому епіграфом до роману є слова Чарлза Лема: “Юристи, напевно, теж колись були дітьми”? Якого героя стосуються ці слова? Чому ви так вважаєте?

5. Слово вчителя

– Світ дорослих, де панує дискримінація, здається дітям жорстоким та бездушним. “Що ж вони зробили? Як могли?” – запитує обурений несправедливістю присяжних Джим. У свідомості дитини це те саме, що вбити маленьку беззахисну пташку, яка нікому не завдала шкоди. Так автор показує своїм читачам, що життя – це не казка, воно сповнене несправедливості та упереджень. Добро не завжди перемагає зло, однак це не означає, що слід жити проти законів совісті.

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Інтерактивна вправа “Займи позицію”

– Оберіть свій варіант відповіді.

– До людей з іншим кольором шкіри, іншими переконаннями щодо релігії, я вважаю, можна ставитися… (терпимо, толерантно, байдуже, неприязно).

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підготуватися до уроку розвитку зв’‎язного мовлення (взяти з Інтернету зразки рецензій, відгуків на художню книгу).


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)

Позакласне читання Гарпер Лі. “Убити пересмішника”. Проблема входження молоді в дорослий світ, зіткнення із жорстокістю. Моральні ідеали у творі – IІ семестр