Позакласне читання. Корнелія Функе (нар. 1958). “Чорнильне серце” – СУЧАСНА ЛІТЕРАТУРА. Я І СВІТ
Тема. Позакласне читання. Корнелія Функе (нар. 1958). “Чорнильне серце”. Тема “оживлення” книги у творі. Образ Мегі – дівчинки, котра любить читати. Її пригоди й духовне випробування. Поєднання уявного і реального світів
Мета: навчальна: розширювати кругозір учнів, їхній інтерес до читання; зацікавити творчістю письменниці; допомогти усвідомити ідейно-художній зміст твору та його суспільну значущість; розвивальна: розвивати навички спостереження над текстом художнього твору, виділення ключових епізодів, їх коментування; виховна: сприяти формуванню гуманістичного світосприйняття, поваги до морально-етичних цінностей людства.
Обладнання: портрет письменниці, видання твору, ілюстрації до нього, фрагменти кінофільмів.
Теорія літератури: каталог, анотація, бібліографія, роман, художні образи, художні засоби.
Тип уроку: урок – бесіда з позакласного читання.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми й мети уроку
Звернення вчителя до учнів
– “Про письменників зазвичай думають, що вони вже давно померли, і не здогадуються, що їх можна зустріти десь на вулиці чи в крамниці”,- вустами свого персонажа говорить Корнелія Функе – одна з найвідоміших дитячих письменниць Німеччини. Вона й справді жива-живісінька і мешкає в Каліфорнії (США), де творить фантастичні історії, які обожнюють її юні читачі. Функе можна зустріти в крамниці чи на вулиці, проте найкращим доказом її існування є книжки, які виходять щороку Про неї та її книги й буде наш урок.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
1. Експрес-анкетування з метою з’ясування читацьких уподобань учнів
(Учні підходять до дошки й ставлять позначку – кількість творів певної тематики – історичної, фантастичної, детективної, природничої та ін., прочитаних за семестр, у таблицю.)
2. Аналіз учителем читацьких інтересів учнів класу за бібліотечними формулярами, читацькими щоденниками та анкетуванням
3. Повторення відомостей про каталог, анотацію, бібліографію
4. Презентація учнями улюблених книжок
IV. Бесіда з позакласного читання
1. Ознайомлення з життям і творчістю сучасної німецької письменниці К. Функе (за підручником або через повідомлення учня)
2. Перегляд ілюстративних матеріалів, фрагментів кінофільмів за творами письменниці
3. Обговорення “Коло думок”
– Підтвердьте або спростуйте міркування.
1) У книзі К. Функе “Чорнильне серце”, хоча дія відбувається у наш час, говориться тільки про книги і зовсім не згадуються комп’ютер, телевізор, тому що книги – це інший, вищий рівень сприйняття людиною інформації, художніх образів, естетики
2) Сила слова настільки велика, що прирівнюється до чаклунства.
3) У книжковому світі, як і в житті, відбувається двобій добра і зла, світла і темряви, позитивні та негативні герої вступають у боротьбу за душу кожного читача.
4. Робота з таблицею
– Заповніть таблицю “Реальні герої та фантастичні у творі К. Функе “Чорнильне серце””.
Реальні герої та фантастичні у творі К. Функе “Чорнильне серце”
Реальні | Фантастичні |
Палітурник і любитель книг Мольтімер Фольгарт (Мо), його дружина Тереза (Реза), дочка Мегі, її тітка, колекціонерка Елінор | Вогнерукий, Капрі-корн, Баста, Сажерук |
5. Рольова гра
– Хто у творі книжковий лікар? Розкажіть про нього від його імені.
6. Творче завдання
– У книзі К. Функе “Чорнильне серце” є такі рядки: “Смакуй кожне слово, Мегі,- зазвучав у її пам’яті голос Мо,- нехай воно тане в тебе в роті. Відчуваєш кольори? Вітер і ніч? Страх і радість? І любов? Відчуй їх, Мегі, і все оживе”. “Оживіть” уривок з художнього твору (наприклад, з улюбленої книжки чи з твору К. Функе).
V. Рефлексія
VІ. Домашнє завдання
Підібрати вірші сучасної зарубіжної поезії.
VII. Підбиття підсумків уроку
Інтерактивна вправа “Мікрофон”
– Продовжте речення.
“Твори К. Функе близькі мені тим, що…”
ДОДАТОК
Коментар читача
Останній – стовідсотковий майстер слова й живе на одній хвилі з Функе (такий само тонкий поціновувач книжності як буття).
Трилогія, як на мене, на сьогодні – найкраща “дитяча” (в значенні чистоти й прозорості словесної реалізації сенсів) історія про Світ, у Засновку якого – Слово.
А ще це чудовий зразок книжки для підлітка. Першу книгу читала в перекладі О. Логвиненка, другу – Л. М. Українського та С. Сліпченко – третю. Коли вперше починаєш розуміти, що великі “вселюдські цінності” завжди реалізуються в конкретних дрібних речах і вся справа у виборі, який ніхто, окрім тебе самого, не зробить.
Це ще потрясаюча розповідь про визначальні для майбутнього жінки взаємини доньки та батька, про почуття перші й вічні, про прощення й відповідальність.
(Із інтернету)