Що означає бути людиною? Позакласне читання – ЛІТЕРАТУРНЕ КОЛО

ЛІітературне читання – конспекти уроків 4 клас – (за підручником М. І. Чумарної) – 2015 рік

Матеріал уроку. Максим Рильський “Синові”.

Мета. Розширити, поглибити й узагальнити знання учнів про творчість Максима Рильського; вчити розуміти красу поетичних творів; удосконалювати навички правильного і виразного читання віршів; розвивати уміння формувати оцінні судження.

Обладнання. Портрет М. Рильського, збірка віршів для дітей.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

II. Мовна розминка.

1. Гра “Віднови вислови”.

– Розділіть на окремі слова. Прочитайте вислови.

> НАВСЕДИВЛЮСЯВЛАСНИМИОЧИМА.

(На асе дивлюся власними очима.)

> МИПРАЦЮЛЮБИМОЩОВТВОРЧІСТЬПЕРЕЙШЛА.

(Ми працю любимо, що в творчість перейшла.)

> ЯЛЮБЛЮКОЛИЄВДОМІДІТИ

ІКОЛИВНОЧІВОНИСМІЮТЬСЯ.

(Я люблю, коли є в домі діти і коли вночі вони сміються.)

– Хто автор цих рядків?

– Поясніть ці вислови.

2. Вірш М. Рильського “Дівчина”.

– Послухайте уважно вірш М. Рильського “Дівчина”.

Бджілки злотисті в (квітах) літають,

Роси перлисті з (трав) опадають.

З золота зіткане (сяєво) ллється,

(ліс) в нім купається, листя сміється.

В шатах зелених вийшла (дівчина),

В косах студені роси-(перлини).

З золота зіткане сяєво ллється,

Ліс в нім купається, (листя) сміється.

В квітах барвистих дівчина сяє,

В оченьках чистих сонечко грає.

З тих оченяток маєво ллється…

Дівчина літом веселим зоветься…

– Вчитель читає вдруге вірш, пропускаючи слова, які у дужках. Учні відтворюють оригінал.

3. Конкурс на кращого читця віршів Максима Рильського.

Учні виразно читають вірші, які підготували вдома. Пояснюють свій вибір.

– Про які роки свого життя поет згадує у цих віршах?

– В які ігри він любив гратися з хлопцями? Що свідчить про те, що герої віршів великі фантазери? А ви любите фантазувати, коли граєтесь у різні ігри?

– Про кого із своїх друзів він згадував у віршах?

III. Актуалізація опорних знань.

– Поясніть, як ви зрозуміли напис на дошці.

– Про що це свідчить? (Це свідчить про багатогранність його таланту.)

IV. Робота над віршем М. Рильського “Синові”.

1. Читання вірша вчителем.

– Яким ви уявляєте маленького хлопчика, майбутнього поета?

– Чим зворушив вас цей вірш?

– Між ким ведеться розмова у вірші? (Розмова батька з маленьким сином.)

– Що відповів син? (Людиною. Коротко, влучно, ясно.)

Стати лікарем, вчителем, інженером можна за 5 років. А щоб стати людиною, необхідно вчитися усе життя. Для того, щоб вважати себе справжньою людиною, ми повинні мати такі якості як милосердя, доброту, чесність, вміння співчувати. Усі батьки прагнуть виростити своїх дітей справжніми людьми, яких усі поважають, шанують, люблять. Сенс людського життя проявити найповніше своє покликання і залишити після себе помітний слід на землі.

2. Читання вірша мовчки.

– Які слова і вирази свідчать про любов батька до свого сина?

– Чому важливо бути справжньою людиною?

– Які прислів’я та приказки свідчать про вдачу та її характер?

> 3 ким поведешся – того й наберешся.

> Вчися чужому розуму, та свого не загуби.

> 3 добрим дружись, а лихих стережись.

3. Перевірка розуміння прочитаного.

1) Встановіть послідовність рядків.

У трудну виряджаючи дорогу,

Я кращу дам, ніж дав собі ти сам?

Благословляючи твоє життя.

Яку пораду чи пересторогу

2) Опишіть словами поета сина. (Малий котигорошок; один із людських мошок; блаженно лепече, серйозний.)

3) Продовжте думку “Ким хочеш бути…”.

4) Доберіть рими до поданих слів з вірша.

Котигорошок (мошок).

Лепетали – (спитали).

Дорогу – (пересторогу).

Сина – (людина).

Весна – (дна).

Дитя – (життя).

Крило – (зло).

V. Підсумок уроку.

– Про кого ми говорили на уроці?

– Як називалися вірші М. Рильського, які ми читали?

– Які з творів поета веселі, а які повчальні?

– Чого вони нас навчають?

– Продовжте речення: “Бути людиною – це означає…”.

Цікаво знати.

> Вулицю, на якій жив і працював Максим Рильський у місті Києві, названо на його честь.

> 3 1972 року в Україні засновано щорічну премію імені Максима Рильського за кращий переклад українською мовою творів світової літератури.

VI. Домашнє завдання.

Навчитись виразно читати вірш. Скласти усний твір-роздум “Ким ти хочеш бути…”.

УРОК 95 Позакласне читання




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Що означає бути людиною? Позакласне читання – ЛІТЕРАТУРНЕ КОЛО