МОРАЛЬНІ ІДЕАЛИ ТВОРУ Г. ЛІ УБИТИ ПЕРЕСМІШНИКА – ЛІТЕРАТУРА XX-XXI СТОЛІТЬ

Мета: проаналізувати з учнями проблематику роману “Убити пересмішника”, розкрити зміст назви твору, порівняти літературний твір із його кіноінтерпретацією; розвивати аналітичне мислення, усне мовлення, вміння працювати в парі, порівнювати та узагальнювати; виховувати толерантність і повагу до особистості, високі моральні якості.

Компетентності, що формуються: предметні – уміння виявляти соціальні та моральні проблеми твору Г. Лі, їхній зв’язок із актуальними проблемами суспільства та існування людини, розкривати зміст назви роману; ключові – математична компетентність (уміння перетворювати інформацію з однієї форми в іншу (складати таблицю)), соціальна та громадянська компетентності (уміння аргументовано і грамотно висловлювати власну думку щодо суспільно-політичних питань; уміння критично оцінювати тексти соціально-політичного змісту), спілкування державною мовою (уміння висловлювати думки, погляди).

Обладнання: повний текст роману Г. Лі “Убити пересмішника”, відеозапис уривків художнього фільму “Убити пересмішника” (реж. Р. Малліган, США, 1962) (див. електронний додаток).

Тип уроку: урок застосування знань, умінь, навичок.

Перебіг уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Декілька учнів презентують результати роботи з таблицею “Динаміка образів маленьких Фінчів у творі “Убити пересмішника”. Клас корегує та доповнює їхню відповідь.

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Слово вчителя

Твір Гарпер Лі люблять і діти, й дорослі, адже всім близька проблема дорослішання, зіткнення зі складним, іноді жорстоким і несправедливим світом. Однак ідейний зміст роману набагато ширший. У творі письменниця торкається багатьох моральних і суспільних проблем. Яких саме – з’‎ясуємо сьогодні на уроці.

IV. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ УРОКУ, ФОРМУЛЮВАННЯ РАЗОМ З УЧНЯМИ МЕТИ УРОКУ

V. СПРИЙНЯТТЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Бесіда

1. У який період відбувається дія твору?

2. У романі є згадки про Велику депресію. Що вам відомо про цей історичний період?

Пояснення вчителя. Дія твору розгортається в 1930-ті роки, коли США та інші країни світу потерпали від потужної економічної кризи – найдовшої, найглибшої та найбільш глобальної у XX столітті. Період кризи (з 1929 р. до кінця 1930-х) в США називали Великою депресією. У країні значно зріс рівень безробіття і скоротилося промислове виробництво, а сотні тисяч американців стали бездомними.

3. Кого з жителів Мейкомба найбільше зачепила Велика депресія?

4. Як у містечку, зокрема в родині Аттікуса, ставилися до бідних?

5. Порівняйте родини Канінгемів і Юелів. Як на них вплинула бідність?

6. Яку ще гостру соціальну проблему висвітлює письменниця?

7. Що вам відомо про расову сегрегацію в США?

(За необхідності вчитель дає історичний коментар. Матеріал для нього подано в електронному додатку.)

8. Які прояви расової сегрегації згадуються в романі?

9. Хто з героїв роману сприймає чорношкірих як рівних?

10. Як ставиться до темношкірих більшість мешканців Мейкомба? Що зумовлює таке ставлення: особисті вади білих (пиха, агресивність) чи традиції суспільства? Чому ви так вважаєте?

11. Чи розуміють мейкомбці, що, засуджуючи Тома, виправдовують справжнього злочинця?

12. Яку думку намагалася донести Гарпер Лі, зображуючи трагічну історію Тома Робінсона?

13. Що спільного у ставленні мейкомбського суспільства до темношкірих і до Артура Редлі?

14. Отже, автор у романі піднімає проблему шанобливого ставлення до чужої інакшості. Які ще моральні питання ставить твір? Які ідеали утверджує?

Виконання завдання (робота в парах)

Враховуючи результати обговорення, заповніть таблицю “Моральні ідеали та соціально-моральні питання твору Г. Лі”.

МОРАЛЬНІ ІДЕАЛИ ТА СОЦІАЛЬНО-МОРАЛЬНІ ПИТАННЯ ТВОРУ Г. ЛІ

Моральні ідеали твору

Головні соціально-моральні питання твору

Пара учнів презентує результати роботи, клас доповнює їхню відповідь.

VI. УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО НА УРОЦІ

Проблемні питання

1. Спочатку Г. Лі назвала роман “Піди постав сторожа”, потім змінила назву на “Аттікус” і зрештою – на “Убити пересмішника”. Як ви розумієте зміст назви роману?

2. Мова Гарпер Лі афористична. Які висловлювання героїв могли би стати крилатими? Запишіть 5-6 прикладів. Який вислів ви зробили б своїм девізом? Чому?

3. Гарпер Лі вважала свій роман “історією чистої та простої любові”. Як ви вважаєте, любові до кого?

4. Які проблеми, розкриті у творі, залишаються актуальними донині? Чого роман може навчити сучасну дитину або дорослу людину?

Сприйняття твору іншого виду мистецтва

Учні переглядають фінальний епізод у домі Фінчів художнього фільму “Убити пересмішника”, діляться враженнями від гри акторів, висловлюють свої думки про добір акторів.

VII. ОГОЛОШЕННЯ ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Подивитися кінострічку “Бойовий кінь” (реж. Стівен Спілберг, США, 2011).


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

МОРАЛЬНІ ІДЕАЛИ ТВОРУ Г. ЛІ УБИТИ ПЕРЕСМІШНИКА – ЛІТЕРАТУРА XX-XXI СТОЛІТЬ