Гарпер Лі. Убити пересмішника. Моральні ідеали у творі

Мета: характеризувати образи головних героїв, простежувати особливості їхньої внутрішньої зміни; розкрити особливості стилю твору; розвивати вміння обстоювати власну точку зору.

Обладнання: додаток: опорні схеми; ілюстративний матеріал; роман “Убити пересмішника”

Тип уроку: засвоєння нових знань і розвитку на їх основі вмінь та навичок.

Більшість людей, Всевидько,

Хороші, коли їх нарешті зрозумієш

Г. Лі

Перебіг уроку

І. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Вступне слово вчителя. Ми прочитали роман Г. Лі “Убити пересмішника”, зворушливу, добру, світлу книгу, не зважаючи на те, що її герої переживають драматичні події. Ми прониклися до героїв великою симпатією, адже вони мали силу зберегти в складних життєвих умовах людяність, честь, порядність. Ми відчули авторську манеру зображення дійсності очима дитини, познайомилися з особистим ставленням авторки роману до актуальних проблем тогочасного американського суспільства. Завданням останнього уроку буде визначити моральні ідеали, на яких наголошує Г. Лі у своєму творі.

– Яким чином ми можемо виконати завдання уроку? (Через характеристику персонажів твору, спостереження за внутрішніми змінами героїв).

II. Актуалізація опорних знань учнів.

Бесіда.

– Які теми означені у романі “Убити пересмішника”? (Виховання та освіта, расизм, людина і натовп, людина і упереджене суспільство, справедливість і несправедливість).

– Яке місце у системі образів твору займає Аттікус Фінч?

– Чому діти, попри небажання батька, все таки прийшли на судовий процес?

III. Виклад теми уроку.

1. Презентація учнівських повідомлень (перевірка домашнього завдання) з елементами бесіди.

Усні розповіді про персонажів твору: Всевидько, Джема, Ділла, Страхолюда Редлі, Тома Робінсона.

Джин-Луїза Фінч (Всевидько)

На початку твору це восьмирічна дівчинка, вона майже не пам’ятає матері, її разом із братом Джемом, який старший від неї на чотири роки, виховує батько. Поряд з дітьми знаходиться негритянка Келпурнія, яка опікується ними, веде господарство, це добра і порядна жінка. Джин-Луїза, або Всевидько, бере участь в усіх хлоп’ячих іграх, лазить по парканах і деревах у своєму постійному комбінезоні, який ні за що на світі не згоджується проміняти на спідницю чи сукню.

Бесіда.

– Які риси характеру притаманні Всевидько?

– Які відносини були у неї з її братом?

– Чим захоплювалася мала дівчинка?

– Як Джин-Луїза ставалися до школи (навчання)?

– Як склалися її відносини з молодою учителькою?

– Чому Всевидько не змогла порозумітися з тіткою Олександрою?

– Які “незручні питання” Всевидько ставить дорослим?

– Які відповіді задовольняють дівчинку?

Джем Фінч

Джем – звичайний, на перший погляд, дванадцятирічний хлопчина, яких багато можна зустріти на вулицях провінційного Мейкомба. Він уважний і турботливий старший брат, але має свої вимоги щодо поведінки сестри в школі у його присутності. Він слухняний син і вихована дитина. Джем поважає свого батька, наслідує його, мріє стати юристом.

Бесіда.

– Які риси характеру має Джем Фінч?

– Доведіть, що Джем – турботливий старший брат.

– Якими були стосунки Джема з батьком?

– Як витівки Джема характеризують хлопчика?

– Як Джим ставиться до поглядів тітки Олександри на виховання?

– Наведіть приклади епізодів твору, які свідчать свідчать про те, що Джем дорослішає?

Ділл

Близький друг Джема і Всевидька. Хлопчина, який має у своєму дитячому житті доволі серйозні проблеми – непорозуміння в родині, складні стосунки з матір’‎ю, тіткою. Кмітливий вигадник, шукач пригод, щиро закоханий у свою подружку Джин-Луїзу.

Бесіда.

– Які риси характеру має Ділл?

– Що свідчить про його романтичну натуру?

– Які проблеми мав хлопчина у родині?

2. Коментар учителя. Діти в романі Г. Лі творять навколо себе свій особливий, загадковий, казково-романтичний світ зі сховками, таємницями, загадками, у якому мають силу негритянські забобони про страшні місця, про скитання душ померлих; світ, де вкоренилися давні плітки навколо сім’ї Редлі, остаточно зробивши молодшого Редлі Страхолюдом, життя якого описують моторошними подробицями; це “туманний світ, де немовлята сплять і лишень чекають, аби їх зібрали, наче квіти, рано-вранці”. Але саме ці діти стають свідками найскладніших ситуацій, і якось непомітно починають розуміти і відчувати людей, дорослішати, осмислюючи “дорослі” проблеми. Автор показує, як змінюється уявлення Всевидька і Джема про світ, а починається це, напевне, з уявлення про їхнього батька.

3. Евристична бесіда.

– Якої думки про свого батька були Всевидько і Джем? (Спершу вони вважали його старим, майже соромляться його, адже він не грає у футбол і не робить того, що роблять батьки інших дітей, а лише читає. Та після випадку зі скаженим собакою вони дізнаються про те, що їхній батько був колись найкращим стрільцем штату. Вони не замислюються про його шляхетне рішення ніколи не брати до рук смертоносної зброї, бо рано чи пізно вона може принести нещастя; і дуже скоро вони зрозуміють, що його виважена і спокійна поведінка під час пожежі – це істинна мужність) (додаток 1).

– Чим, на вашу думку, відрізняється родина Аттікуса Фінча від інших родин Мейкомба? (Батько і діти спілкуються як рівні. Аттікус навчив своїх дітей справді думати, думати самостійно та задавати правильні питання, а ще ходити з піднятою головою, коли всі навколо думають, що ти – інший).

– Який персонаж роману, крім Аттікуса Фінча, мав вплив на формування маленьких особистостей, Джема, Всевидька, Ділла? (Це їхній загадковий сусід, Страхолюд Редлі. Самотня людина, Редлі був відокремлений від світу власними надто консервативними батьками через погану поведінку в юності. Він приречений на самотність, адже в Мейкомбі суспільна думка надто впливає на долю людини, а найстрашніше те, що змінити ці упередження майже не можливо).

– Якою людиною виявився Страхолюд Редлі? (Він залишає дітям гостинці у дуплі дуба, аби порадувати їх, допомагає вирішити Джему його проблему з розірваними та майже втраченими штанами, непомітно вкриває ковдрою Всевидька під час пожежі, і виявляється справжнім героєм, який рятує дівчинку і її брата від навіженого Боба Юела. Виявляється, що в його житті була лише одна радість – прихильність до сусідських дітей, для них він став янголом-охоронцем).

– Який епізод з роману (пов’язаний з персонажем Редлі та дітьми) є важливим для розуміння тих моральних цінностей, на яких наполягає Г. Лі? (Коли діти Аттікуса Фінча повертаються зі шкільної вечірки, на них нападає Боб Юел, у бійці він ламає Джему руку. Однак несподівано на допомогу дітям приходить Страхолюд Редлі, який випадково опинився на місці злочину. Артур Редлі, захищаючи дітей у суцільній пітьмі, випадково вбиває нападника його ж зброєю).

– Які наслідки має ця подія? (Аттікус розуміє, що Редлі не зможе уникнути несправедливого покарання, тому готовий свідчити, що нападника, який відкрито погрожував йому та його дітям, захищаючись, вбив хлопчик. Шериф Тейт сперечається з Аттікусом про доцільність звинувачення у вбивстві Джема, і врешті-решт адвокат приймає версію Тейта, що Юел сам впав на власний ніж).

– Як сприймає цю ситуацію Всевидько? (Всевидько була свідком трагедії, вона все добре бачила і зрозуміла, що має підтвердити версію шерифа, тобто сказати неправду. Для неї не зробити це означає: “Ну, це було б ніби як збити пересмішника, адже так?”).

– Як закінчується історія відносин дітей і Редлі? (Артур Редлі просить Джин-Луїзу провести його додому і після прощання на порозі його садиби зникає знову. Стоячи на веранді Редлі, Всевидько уявляє життя з точки зору Страхолюда і шкодує, що вони ніколи не відплачували Страхолюду за ті подарунки, які він робив).

– Чому, на вашу думку, авторка пропонує саме таке закінчення?

4. Робота в парах. Порівняйте образи Том Робінсон і Страшила Редлі. (Це трагічні образи, дещо схожі між собою. Том – темношкірий, через це зазнав у житті багато ненависті та несправедливості, він не заподіяв нікому зла, але засуджений людською жорстокістю. Артур Редлі – загадковий самітник, приречений провести життя в старому будинку, відокремлений від людей, які його ніколи не приймуть. Це дві нещасні людини, беззахисні у своїй доброті і щирості, це ті пересмішники, що відчувають на собі ницість суспільства).

5. Робота над особливостями побудови сюжету твору.

– Чи згодні ви з твердженням, що у романі прописані дві сюжетні лінії? Які саме? (“Дитяча” та “доросла”. “Дитяча” ведеться від імені маленької дівчинки Всевидька, але через спогади (ми про це здогадуємось) дорослої Джин-Луїзи Фінч).

– Як саме читач здогадується про спогади дорослої Джин-Луїзи Фінч? (У дитячій мові яскраво відчутні інтонації, що передають досвід дорослої людини, дається оцінка подіям тощо).

– Яким постає світ у сприйнятті дівчинки? (Світ очима дитини подається щиро і безпосередньо, але розуміння життя залишається на рівні дитячого досвіду).

– У чому полягає функція “дорослою” сюжетної лінії? (Відтворює існування населення провінційного містечка Мейкомба, у якому існують: расова дискримінація, ворожість і упередженість мешканців міста, лицемірна демократія і багатовікові розмежування на багатих та бідних; заангажовані, як і решта мешканців, представники влади та громадськості Мейкомба: шериф, суддя, вчитель, лікар).

6. “Павутинка дискусії”.

Письменницька манера Г. Лі своєрідна, оригінальна. Авторка знайшла свій шлях, що дозволив показати світ дорослих очима дитини, при цьому не спрощуючи і не оминаючи злободенних проблем. Разом із головною героїнею твору читач дивиться на світ, який поділяється на світ Добра і Зла. Спростуйте або доведіть тезу.

– Будь-яке проникнення у дорослий світ руйнує/підкріплює прагнення дитини до Добра.

7. Робота з ілюстративним матеріалом (додаток).

Перегляньте фотокадри із екранізації твору (реж. Р. Малліган, 1962 р., США). Кого із героїв та які епізоди на них відображено?

IV. Узагальнення та систематизація навчального матеріалу.

1. Робота з опорною схемою “Моральні ідеали у творі Г. Лі” (додаток 2).

Гарпер Лі. Убити пересмішника. Моральні ідеали у творі

2. Слово вчителя. Разом із героями твору Г. Лі ми засвоїли важливі поняття та істини, ми отримали уявлення про те, як формується особистість, які цінності визначають її сутність. Порядність, честь, справедливість, совість, людяність, шляхетність, мужність, щирість, відвертість, дружба, любов – саме ці цінності необхідні людям у “Дорослому” світі, адже “всі люди різні”, їм так важко порозумітися один з одним. А найголовнішим відкриттям для читачів Г. Лі є переконання, що “майже всі люди хороші, коли їх, урешті-решт, зрозумієш.”

3. “Коло думок”.

Прокоментувати істини, які починають розуміти Всевидько і Джем.

· У дорослому житті потрібно вчитися знаходити компроміси.

· Людину можна взнати, якщо влізти в її шкуру.

· Більшість людей хороші, коли їх нарешті зрозумієш.

V. Домашнє завдання.

Для всіх учнів.

1. Прочитати роман Еріка Сігала “Історія одного кохання”. Виокремити ключові епізоди твору

Завдання за вибором.

1. Написати анотацію до твору. Г. Лі “Убити пересмішника”.

2. Написати фанфік до роману Г. Лі:

· Власна версія закінчення роману.

· Спогади Всевидька, Джема і Ділла про події з дитинства через десять років.

· Зустріч Всевидька, Джема і Ділла з Артуром Редлі через десять років.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Гарпер Лі. Убити пересмішника. Моральні ідеали у творі