Позакласне читання. Дума “Буря на Чорному морі”

Тема. Позакласне читання. Дума “Буря на Чорному морі”

Мета: розширити знання учнів про художню книгу, її тематичне, ідейно-художнє розмаїття; ознайомити з думою “Буря на Чорному морі”, зацікавити восьмикласників, спонукати їх до самостійного читання, до роздуму над прочитаним; розвивати образне та логічне мислення, творчу уяву, фантазію, уміння коментувати найцікавіші епізоди, робити висновки та узагальнення, навички ведення читацьких щоденників; виховувати почуття пошани до батьків, до старших, прагнення сповідувати загальнолюдські цінності; любов до читання художніх творів.

Теорія літератури: народна дума, її різновиди, герої твору, художні засоби, пейзажні картини. Обладнання: видання твору, ілюстрації до нього; читацькі щоденники.

Тип уроку: бесіда з позакласного читання (з нетрадиційними елементами пошуково-дослідницького характеру).

Хід уроку

I. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

ü Вступне слово вчителя.

Наш народ – віруючі люди, для яких дуже важливим є виконання Божих заповідей, розуміння гріха та покаяння. Це знайшло відображення в думі, з якою ви ознайомилися самостійно – “Буря на Чорному морі”. Про глибоку народну мудрість та поетичність думи ми й поговоримо на уроці.

II. ОСНОВНИЙ ЗМІСТ УРОКУ

ü Аналіз читацьких інтересів школярів за допомогою експрес-опитування, анкетування, читацьких щоденників.

ü Коментар учителя, колективне вироблення порад читачеві.

ПОРАДИ ЧИТАЧЕВІ

1. Щоб зорієнтуватися щодо вибору майбутньої професії, читай книжки різної тематики та жанрів (історичні, пригодницькі, романтичні, фантастичні, про сучасне життя однолітків, про природу та ін.).

2. Щоб вибрати цікаву книгу, треба ознайомитися з анотацією на неї, відгуками читачів, погортати сторінки, прочитати кілька уривків.

3. Записати свій відгук і дані про книжку до читацького щоденника – це допоможе сформувати свої враження, знайти потрібний матеріал, приклади за потреби.

ü Переказ думи “Буря на Чорному морі”, читання ключових епізодів, обмін враженнями.

ü Бесіда.

– Яка тема думи “Буря на Чорному морі”, до якого різновиду дум вона відноситься?

– Якими були брати до того, як вступили до війська?

– Що брати-козаки усвідомили, коли їм стала загрожувати смертельна небезпека?

– Чому, на їхню думку, вони врятувалися, а сирота безрідний, чужий чоловік, не врятувався?

– Про які народні, християнські традиції йдеться в думі?

– Уважно прочитайте зачин думи. Якими художніми засобами в ньому виражено тривогу, зростання напруженості дії?

– Пригадайте, що таке паралелізм. Яка його роль у творі?

– Знайдіть у тексті використання символічного числа “три”. З якою метою застосовується цей прийом?

– Чим “славослів’я” думи “Буря на Чорному морі” відрізняється від кінцівки думи “Маруся Богуславка”?

– У чому, на вашу думку, виявляється специфічність поетичної форми та ритму дум у цьому творі?

ü Інтерактивна вправа “Мозковий штурм”.

– Які важливі висновки для себе можуть зробити з думи сучасні українці?

Очікувані відповіді

Необхідно дотримуватися загальнолюдських норм та правил співжиття.

Треба ставитися з повагою до своїх батьків, рідних, кожної людини – знайомої чи незнайомої.

Потрібно навчитися визнавати свої помилки та просити пробачення.

ü Випереджальні завдання (за домашнім завданням).

1. Читання дібраних українських народних прислів’їв про матір, про повагу до батьків.

– Як вони перегукуються з основними думками твору “Буря на Чорному морі”?

2. Читання вибраних із художньої літератури описів бурі на морі, огляд пейзажних картин подібної тематики.

– Наскільки точним є опис бурі на морі в думі? Які його особливості?

3. Коментування вислову про значення дум.

Українські думи є не тільки художнім літописом минулих віків,- вони й зараз силою людяності й поезії виховують в нас любов до рідної країни, ненависть до всякого гніту й поневолення. (М. Стельмах)

4. Відновлення поетичних рядків: вставте пропущені слова з пропонованих варіантів. Визначте, кому належать рядки.

Наша дума, наша пісня

Не вмре, …

От де, люде, наша слава,

Слава України!

Без золота, без каменю,

Без хитрої…,

А голосна та правдива,

Як Господа…

А не пропаде… посмішки… думка

Б не знайдеться… думки… заповідь

В не загине… мови… слово (Тарас Шевченко, вірш “До Основ’яненка”)

5. Повідомлення про “сім смертних гріхів” та “сім святих чеснот”. (Точного списку смертних гріхів не існує, але найчастіше визначають хіть, ненажерливість, жадібність, неробство, гнів, заздрість і пиху.

“Сім святих чеснот” – цнотливість, помірність, старанність, терпіння, доброта, упокорювання, щедрість.)

III. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підготуватися до контрольної роботи.

IV. ПІДСУМОК УРОКУ

Продовжте речення, обравши відповідний варіант.

– Я думаю, що у мене з братами думи є дещо спільне, наприклад, … (замислююсь про свої гріхи лише у важкі хвилини, у разі небезпеки; не завжди ставлюся з повагою до батьків; молодших братика чи сестрички; сусідів; старших людей).

– У мене нічого спільного з братами з думи немає, тому що…




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Позакласне читання. Дума “Буря на Чорному морі”