ПОЗАКЛАСНЕ ЧИТАННЯ. ВОЛОДИМИР МАЛИК “ТАЄМНИЙ ПОСОЛ”

Мета:

– навчальна: продовжувати роботу над тетралогією Володимира Малика “Таємний посол”, навчати виокремлювати основне;

– розвивальна: розвивати логічне мислення, уміння висловлювати власні міркування про роль козацтва в житті українського народу, про звичаї, що панували в Запорозькій Січі;

– виховна: виховувати любов до історичного минулого рідної країни, патріотичні почуття, усвідомлення важливості історичної спадщини.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: підручник, портрет Володимира Малика, картина І. Рєпіна “Запорожці пишуть листа турецькому султанові”.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

ІІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

IV. ЗАСВОЄННЯ НОВОГО НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ У ПРОЦЕСІ ВИКОНАННЯ ПРАКТИЧНИХ ЗАВДАНЬ

Художній переказ

1. Стисло перекажіть першу частину тетралогії від імені Сафар-бея. 2. Перекажіть першу частину тетралогії від імені Златки. 3. Перекажіть першу частину твору від імені Анки. 4. Стисло перекажіть першу частину тетралогії від імені Гаміда.

Гра “так чи ні”

1. Арсен потрапив на каторгу. (Так) 2. Арсен знову видав себе за турка – купця, який випадково потрапив у неволю. (Так) 3. Арсен запропонував перетерти ланцюг. (Так) 4. Із Кам’янці надійшли гроші для викупу Арсена з галери. (Ні) 5. Корабель називався “Великий дракон”. (Ні) 6. Сафар-бей хотів піти в похід на Україну. (Так) 7. Ненко з радістю пішов провідати матір. (Ні) 8. Про фірман султана вперше у творі згадує Гамід, розмовляючи про нього із Сафар-беєм. (Так) 9. У фірмані йшлося про майбутній наступ турків на русинів. (Так)

Цитатний диктант “Про кого йдеться”

1. Він бігав по помосту, вивергаючи цілий потік прокльонів і лайок, нещадно б’ючи кожного, хто хоч на мить зменшував зусилля або озивався до сусіда словом. Спочатку основним його знаряддям був гарапник. Та він вирішив, що цього не досить, і обзавівся таволгою й терном. (Абдурахман)2. Ще зовсім молодий! Йому не більше двадцяти двох років. Побачивши вперше, ніколи б не сказав, що його, як вогню, бояться болгари: нічого страшного немає в його зовнішності. Середній на зріст. Тонке красиве обличчя, на якому чорніють опушені довгими віями гарні очі. Рука, що лежить на ефесі шаблі, біла і тонка, мов у дівчини… Невже ця рука шмагала нагайкою не тільки чоловіків, а й жінок і дівчат? Невже це вона, як кажуть, випікає розпеченим прутом очі втікачам-невільникам і посилає на шибениці повстанців-гайдуків. (Сафар-бей) 3. На відміну від гостей, він був одягнутий по-домашньому: в чорний шовковий халат, підперезаний тонким шовковим поясом з барвистими китицями на кінцях. Його сиві кострубаті брови від подиву поповзли вгору: він не сподівався, що якийсь там купчик з далекої, варварської країни зуміє так тонко улестити йому. А лестощі у вищих колах Османської імперії вважалися ознакою хорошого тону і ні в кого не викликали осуду й огиди. (Паша Каладжі-бей) 4. Йому здавалося, що за все своє життя, сповнене тривог, смертей і незгод, він ніколи не переживав тяжчої хвилини, ніж ця. Важко йому було дивитися на цих людей, в сім’ю яких він увіходив, на їхні муки й страждання. Його огрубіле в боях і неволі серце мимоволі щеміло від болю, а очі зволожувалися слізьми. (Арсен Звенигора) 5. Вона підійшла до вікна, намагаючись крізь давно не миті, запорошені шибки виглянути на майдан або ж удаючи таке намагання. Арсен милувався її невеликою стрункою постаттю, ніжним овалом обличчя, тонким чорним кучериком, що зрадливо вибився з-під аскерської шапки. 6. Часто показували козакам хребет, навіть не вступивши в бій, а лише дізнавшись, що перед ними Урус-шайтан, тобто руський чорт, як прозвали його татари й турки… Земляки ж називали його Ганнібалом і грозою кримчаків-людоловів. (Іван Сірко) 7. Тепер від його допитливого погляду не втекло замішання, що оволоділо дівчиною, і краска, що ще густіше виступила на щоках. А-а, так он воно що! Якоїсь години було досить, щоб дівчина запримітила і розкішний пшеничний чуб Романів, і його стрункий стан, і всю його спокійну голубооку красу! (Стеха) 8. Був виснажений, худий і майже зовсім сивий, зараз він виглядав значно краще, ніж у дорозі через Волощину. А темні очі, коли зайшла мова про боротьбу з османами, заіскрилися молодечим запалом і невгасимою силою. Звенигора мимоволі замилувався старим воєводою, його високим відкритим чолом, сріблястою чуприною, що її легко, одним порухом голови, відкидав назад, усім його мужнім і гордим виглядом. (Младен) 9. Ти був зовні незграбний і трохи дивакуватий, але мав добре і по-дитячому ніжне серце. Ти був шляхтич, але з тієї шляхти, яку в народі звуть голопузою і яка нічого, крім гонору, не має. Тому ти не цурався простого народу і стояв ближче до нього, ніж до шляхетних магнатів, які гордували тобою і використовували, як хлопчика-козачка, на побігеньках. (Мартин Спихальський)

Бесіда за змістом прочитаного

– Що допомогло невільникам втекти з “Чорного дракона”?

– Чому Сафар-бей відмовлявся йти до матері, яка помирала?

– За яких обставин Арсен та Младлен дізналися про фірман султана?

– Як ви гадаєте, чому турок Якуб допомагає повстанцям?

– Через що Роман потрапив до темниці?

– Для чого до козаків приїхав Гамід? Яку відповідь дали козаки султанові?

– Що сталося з Мартином Спихальським?

– Як яничарам удалося проникнути на Січ?

Літературна гра “Виправ нісенітниці”

Якуб легко вмовив Сафар-бея піти й провідати Анку, а потім вилікував жінку. Пізніше Якуб домовився із Сафар-беєм, що той мусить доправити фірман султана Іванові Сірку. Арсен застрелив Гаміда, хоча Златка й була проти цього, адже Гамід виховував її, наче рідну доньку. Слуги Гаміда затримали Арсена й хотіли його повісити, однак хлопця врятував Яцько. Переслідувачі поранили Арсена в живіт. Один Арсен повернувся до рідного села, де дізнався про те, що його сестру Стеху полонили татари. На жаль, Звенигорі не вдалося визволити дівчину, проте він намагається заручитися допомогою запорозьких козаків і задля цього їде на Січ. Після того, як яничари проникли на Січ, Арсенові довелося вбити Сафар-бея, хоч хлопцю й було шкода брата Златки.

Складіть орієнтовний план до другої книги та стисло перекажіть зміст твору

V. ПІДСУМОК УРОКУ

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)

ПОЗАКЛАСНЕ ЧИТАННЯ. ВОЛОДИМИР МАЛИК “ТАЄМНИЙ ПОСОЛ”