ПОЗАКЛАСНЕ ЧИТАННЯ. М. ТРУБЛАЇНІ “ШХУНА “КОЛУМБ””

Мета:

– навчальна: ознайомити школярів із біографією М. Трублаїні, подати відомості про його твір “Шхуна “Колумб””, продовжувати навчати виокремлювати тему твору, основну думку, характеризувати головні образи;

– розвивальна: розвивати пам’ять, логічне мислення, уміння виразно читати прозовий твір;

– виховна: виховувати почуття пошани до творчості українських митців, формувати світогляд, прищеплювати загальнолюдські цінності

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: підручник, портрет М. Трублаїні.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

ІІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

IV. ЗАСВОЄННЯ НОВОГО НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ У ПРОЦЕСІ ВИКОНАННЯ ПРАКТИЧНИХ ЗАВДАНЬ

Навчальна лекція

У нарисі “Живий герой дітей” відома українська письменниця Оксана Дмитрівна Іваненко розповіла про анкету, відповіді на питання якої давали читачі дитячих бібліотек 30-х років минулого століття. На запитання анкети “Ким ти хочеш бути?” один хлопчик відповів: “Миколою Трублаїні”. Чому ж він так відповів? Мабуть, тому, що всі бувають дітьми. А в дитинстві майже всіх часто ваблять пригоди та мандри. Саме на такі сюжети писав свої твори Микола Трублаїні. Він став одним із перших українських письменників пригодницького жанру. Його твори є значним внеском у скарбницю української дитячої літератури. Повісті та оповідання письменника овіяні романтикою і поезією, вірою в перемогу, в досягнення мети. Герої творчого доробку письменника звичайні люди, веселі, віддані своїй справі і рідному народові, сердечні до товаришів, відважні і дужі. Таким був і сам письменник Микола Петрович Трублаїні. Його давній приятель, теж письменник, Ярослав Гримайло охарактеризував Миколу Петровича як людину “… із серцем хлоп’яти, невтомною енергією витівника, чулою душею батька, щирістю відданого друга, проникливим розумом вихователя і спостережливим оком письменника”. Доля відміряла цій людині лише тридцять чотири роки життя.

Народився М. П. Трублаїні (справжнє прізвище Трублаєвський) 25 квітня 1907 року в селі Вільшанка на Поділлі (тепер Крижопільський район Вінницької області). Батько його був лісорубом, а мати вчителькою. 1915 року Миколу віддали до Немирівської гімназії. Він добре вчився. Алевітер героїки та мандрів не дав йому закінчити навчання. У роки громадянської війни хлопець рушив на фронт. Дорогою впав з поїзда і зламав ногу. Після одужання організував хату-читальню в селі Черепівка, керував місцевою самодіяльністю. Працював у редакції газети “Червоний край”. 1925 року М. П. Трублаїні за направленням їде вчитися на Всеукраїнські курси журналістики до Харкова. Тоді ж майбутній письменник навчається на фізико-математичному факультеті Харківського інституту народної освіти. Згодом стає кореспондентом газети “Вісті”. У цей період розпочались життєві мандрівки Миколи Петровича, наповнені відвагою, суворими та важкими випробовуваннями, які він витримав з честю та гідністю.

Ось перелік мандрівок письменника:

1928 рік. Поїздка до Владивостока кореспондентом від української республіканської газети “Вісті”.

1929 рік. Участь у двох рейсах на криголамі “літке”. Тропічний рейс із Севастополя до Владивостока та арктичний – з Владивостока до островаВрангеля. За участь у цьому героїчному поході Миколу Петровича було нагороджено медаллю “За врангелівський похід 1929 року”.

1930 рік. Подорож на пароплавах “Сєдов” та “Сибіряков” до Землі Франца-Йосифа.

1931 рік. Мандрівка в тайгу, де розгорталось велике будівництво на річці Ангара.

1932 рік. Участь у експедиції на криголамі “Русанов” у Біле море, мандрівка в Карелію на Кольський півострів. Там Микола Петрович Трублаїні хотів побачити місце розробки важливих для сільського господарства апатитів.

Подорожі надихнули Миколу Петровича на творчість. Він почав писати книжки для дітей. 1931 року вийшла у світ його перша книжка “До Арктики через тропіки”. Незабаром у бібліотеках та книжкових крамницях з’явились книжки Миколи Трублаїні “Курсом норд-ост”, “”Літке” – переможець криги”, “Вовки женуться за оленями”, “Лахтак”. 1941 року виходить остання прижиттєва книжка письменника “Життя за Батьківщину”. А всього за ці десять років було надруковано понад 30 книжок М. Трублаїні. Його творчість – це ціла епоха в літературі для дітей. Майже всі персонажі творів письменника виписані з натури, вони постійно в активному русі. У книжках письменника про Північ правдиво змальовано побут та звичаї корінних північних народів: чукчів, ескімосів, якутів. Багато героїв оповідань та повістей письменника – підлітки. Але в Миколи Петровича є багато оповідань для дошкільників і дітей молодшого шкільного віку. Наприклад, “Крила рожевої чайки”, “Мандри За – комарика”, “Про дівчинку Наталочку та сріблясту рибку” тощо.

Бесіда з учнями

– Що вас вразило в біографії М. Трублаїні?

– Як ви гадаєте, що це була за людина?

– Хто жив на острові Лебединий?

– Яке рішення ухвалив професор Ананьєв?

– Розкажіть про життя родини Завірюх.

– До чого прагнув Марко?

– Як склалася доля Ясі Знайди?

– У чому полягало призначення шхуни “Колумб”?

– Чи можна стверджувати, що шхуна також є дійовим персонажем твору?

Свою думку обгрунтуйте.

– Пригадайте, хто такий Колумб. Чому, на вашу думку, шхуну назвали іменем видатного мореплавця?

– Як нерухому шхуну використовували в Рибтресті?

– Як Марко потрапив на шхуну юнгою?

– Як Марку та Ясі вдалося врятуватися від пожежі на “Антопулосі”?

– Чи вдалося врятувати Люду?

– Чим закінчується твір?

Художній переказ

1. Переказати твір від імені Марка. 2. Переказати твір від імені Ясі. 3. Переказати твір від імені Люди.

V. ПІДСУМОК УРОКУ

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

► Написати твір “Чи можна вважати Ясю щасливою”.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

ПОЗАКЛАСНЕ ЧИТАННЯ. М. ТРУБЛАЇНІ “ШХУНА “КОЛУМБ””