ПОЗАКЛАСНЕ ЧИТАННЯ. ОПОВІДАННЯ СЕТОНА-ТОМПСОНА ЛОБО

Мета: показати особливості зображення світу природи письменником, його ставлення до тварин; розвивати навички виразного читання та стислого переказу; виховувати повагу та бережливе ставлення до природи та її мешканців.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

I. Мотивація навчальної діяльності

Вступне слово вчителя

– Сьогодні незвичайний урок. До нас завітали гості. Вони хочуть познайомитися з п’ятикласниками нашої школи, дізнатися про те, чи багато ви знаєте про тваринний світ. Я бажаю всім гарного настрою, а вам, діти, успіхів.

– До мене надійшов лист. Я хочу вас з ним познайомити. “Дорогі діти! Чи вмієте ви слухати мудрий голос природи? Я-знавець природи, її захисник і дослідник. Я дав собі обітницю: ніколи не піднімати рушниці проти прекрасного й рідкісного звіра, що є в природі американських лісів”. А замість підпису зображено слід вовка. Що це могло значити? Це писав вовк? – Ні. Хіба вовки вміють писати? Хто автор цих слів? (Чорний Вовк, Вовк – Томпсон). На сьогоднішньому уроці ми будемо більше дізнаватися про Томпсона-письменника, натураліста, анімаліста (додаток 1), познайомимося з одним із його творів (тема уроку)

II. Актуалізація опорних знань

1. Діалог-інтрига

– Дмитрику, ти любиш спостерігати за природою?

– Тож скажи мені: ” Чи цікавить тебе життя тих, на кого полюють люди?”

– Діти, про щоб ви хотіли дізнатися на уроці? (формулювання мети уроку)

2. До нас завітав і сам письменник (інсценізація “Інтерв’ю з Томпсоном”)

Учень:

– Шановний! Я багато читав казок, байок про тварин. Там вони розмовляють, діють, сваряться та дружать між собою. Їх поведінка дуже схожа на людську. Скажіть, як ви описуєте тварин у своїх творах?

Письменник:

– Я повідав людям про справжнє життя звірів на природі, у своєму “домі”.

Учень:

– А яким ви зображуєте тваринний світ: реальним чи фантастичним?

Письменник:

– На відміну від казкарів і байкарів я нічого не вигадав, не писав про звірів в алегоричній формі. Однак описував тваринний світ у такій захоплюючий формі, щоб читачам було цікаво читати мої твори і більше дізнаватися про цей дивовижний навколишній світ.

Учень:

– Чому канадські індіанці називали вас Вовком?

Письменник:

– Вовк – нічний цар природи. Його погляд завжди викликав жах, захоплення і цікавість у людей. І тому моєю улюбленою темою творів, малюнків були вовки.

Учитель: Ставлення до вовків у літературі було різним.

3. Повідомлення учнів за індивідуальними завданнями про вовків.

Дослідники: вовк у казках утілював ворожі сили природи, був жадібним та кровожерливим. У слов’янському фольклорі – дурень, який має безглузду силу. У казках ми можемо бачити поважне ставлення до цього хижака. Він буває іноді товаришем та помічником для героя (перегляд картин В. М. Васнєцова).

– А може він і справді такий?

“Зоологи” Вовк – хижий ссавець. Під час переслідування здобичі ці мисливці збираються у зграї (“Вовка ноги кормлять”). Самець і самка створюють сім’ю раз і назавжди, тільки загибель одного з них примушує іншого шукати собі пару. Вовки – розумні хижаки: вони швидко здогадуються, що на них полюють, і залишають звичні місця проживання. Часом навіть досвідчені слідопити не можуть відшукати лігво вовчиці з вовченятами. Вовки легко обходять небезпечні місця та пастки. Вони нападають на свійських тварин, чим завдають людям великої шкоди (“Накинулись як вовча зграя”). Вовків називають санітарами лісу: полюючи на хворих та слабких травоїдних, вони позбавляють інших звірів загрози епідемій та перенаселення.

Що спільного між описом вовків в літературі та науці? (Скласти вислів із слів: діти – ми – однієї – природи – матері).

ІІІ. Сприйняття і засвоєння нових знань

1. Слово вчителя

– Сетон-Томпсон визнавав, що його завданням було викликати співчуття до вовка, хижака, сама згадка про якого протягом століть викликала в людині одне бажання – схопити рушницю і винищувати, поки навкруги не залишиться жодного представника цього біологічного виду. Як зображує цю тварину автор?

2. Учні переказують стисло зміст оповідання

3. Робота з твором, перегляд фільму (“Лобо. Вовк, який змінив Америку”)

4. Читання вірша

Он такой был один крупный волк

Долго стаю водил по болоту

И ловили его был бы толк,

Ну а он только выл на болотах.

Сколько было облав и погонь,

Сколько он уходил от капканов,

Он, матерый вожак, ты не тронь,

Ему вольных степей не хватало.

У нее просто был малый рост,

Но она была белой волчицей,

Он ее полюбил? Вот вопрос,

У волков это может случиться.

Он гонялся за ней по степи,

Они в белом снегу кувыркались,

И, когда было нужно идти,

То друг другу они прижимались.

Снова за снег зацепилось холодное солнце,

Снова степь ярко окрасил рассвет

И, вдалеке, где горят бледно-желтые кольца,

Волчий немного размытый застыл силуэт.

Вот однажды зимой на заре

Она прямо в капкан угодила,

Он прилег рядом с ней на земле.

Стая быстро вперед уходила.

После долгие дни на снегу,

Он смотрел, как она умирала,

Что ж, вот так он достался врагу.

А любовь его жизнь забирала

Когда люди к капкану пришли,

Два недышащих тела лежали,

У него и у ней на груди,

Словно слезы, слезинки дрожали (“Вожак” В. Клименков)

IV. Підсумки уроку

Учитель: Посміхнулося вовку життя хоча б один раз?

Е. Сетон-Томпсон:

“Мене закидали гіркими докорами за те, що я, на превеликий жаль м’якосердних читачів, докладно розповів про це”.

Хто ж переміг: людина чи тварина?

Формально перемагає людина, бо в неї розвиненіший розум, є зброя, але сам автор визнає, що справжнім переможцем є природа, бо вона – утілення сили, життя, мудрості й шляхетності. Канадський натураліст утверджує думку, що з природою не варто змагатися. З нею треба жити в злагоді, учитися в неї, зберігати її для наступних поколінь.

Висновок: 1 група – (художники готують листівку “Бережи природу”),

2 група – пишуть листа до письменника “Шановний Томпсоне! Мені (не) сподобалося Ваше оповідання, тому що…”

V. Домашнє завдання

Дати стислу письмову відповідь на запитання: “Якою постає природа в оповіданні “Лобо”?


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

ПОЗАКЛАСНЕ ЧИТАННЯ. ОПОВІДАННЯ СЕТОНА-ТОМПСОНА ЛОБО