Література рідного краю. Ознайомлення з найцікавішими письменниками-земляками, їхніми творами

Мета: прилучити учнів до кращих надбань літератури рідного краю, сприяти розширенню кола їх читацьких інтересів; розвивати вміння висловлювати свої думки про автора твору, героїв, художні образи, формувати навички виразного читання, здатність відчувати емоційний зміст поезії, збагачувати словниковий запас учнів; прищеплювати високі естетичні смаки, виховувати почуття прекрасного, вміння насолоджуватися художнім твором, пробудити патріотичні почуття, плекати вільну, розкріпачену особистість, яка вміє самовиражатися, шанує історичне минуле та сучасне регіону.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Обладнання: збірки творів та портрети письменників, карта Бережанщини, мультимедійна презентація.

ХІД УРОКУ

I. Організація початку уроку.

Привітання, перевірка стану готовності учнів до уроку.

II. Повідомлення теми, мети та очікуваних результатів уроку.

1. Слово вчителя

Рідний, рідна, рідне – корінь роду і народу. Рідна мама і рідний тато, рідна мова і рідна школа, рідна оселя і рідна Україна… Ці святі слова тримають нас на світі, вчать любові до берегів, між якими з віків у віки тече річка нашого народу. Велике слово – Рідна. Воно разом із материнським молоком живить душу і тіло, вчить бути чесним і сміливим, любити свій край, свою мову. Дізнатися про минуле, збагнути сьогодення, зацікавлено заглянути в майбутнє рідного краю – це значить більше його полюбити.

З любові до рідного краю, матері землі починається людина. Не можна любити те, чого не знаєш, до чого ти байдужий. Пізнання історії свого народу й любові до нього нерозривні. Тому сьогодні ми з вами підемо тими стежками, якими ходили люди, які прославили нашу землю.

2. Учні записують тему уроку в зошити.

III. Мотивація учіння.

1. Методичний прийом “Портретна галерея”.

Учитель вивішує на дошці портрети письменників рідного краю, учні визначають, за якою ознакою об’єднані ці люди.

2. Стратегія “Мікрофон”.

Багатий наш край літературно-мистецьким надбанням. Вивчаючи літературу рідного краю, ви познайомились з творчістю багатьох письменників. Хто з них запам’ятався вам найбільше?

IV. Сприйняття та усвідомлення учнями нового матеріалу.

1. “Калейдоскоп імен цікавих”.

Виступи учнів-“літературознавців”, які підготували літературні повідомлення про письменників Бережанщини під супровід мультимедійної презентації.

2. “Круглий стіл”. Учні ставлять запитання учням, які готували повідомлення.

3. Зустріч із письменником. (На вибір учителя залежно від можливостей).

В. Савчук, Я. Штокало, С. Даньків, Г. Заболотна, О. Мацьопа, І. Мельник, М. Людкевич та ін.

3.1. Виступ письменника.

3.2. Діалог у формі інтерв’ю.

– Як Ви прийшли в літературу?

– Ваші улюблені поети?

– Які теми порушуєте у творах, написаних останнім часом?

– Що надихає Вас на творчість?

– Який із Ваших творів є Вам найближчим і найдорожчим?

3.3. Літературні читання.

Учні читають твори письменника.

V. Узагальнення та систематизація знань.

Складання літературної карти Бережанщини.

Учитель вивішує на дошку карту Бережанщини. Учні підходять до дошки і записують на карті прізвища митців, з якими ознайомилися впродовж уроків вивчення літератури рідного краю.

VI. Підбиття підсумків уроку.

1. Слово вчителя.

Як можна не любити рідний край,

Священну землю, дану тобі Богом.

Блакитних рік веселий водограй

І дивосвіт за батьківським порогом?

Ці милозвучні слова стали змістом життя багатьох митців Бережанщини. Нехай і для вас вони стануть важливими.

2. Оцінювання результатів навчальної діяльності учнів на уроці.

VII. Повідомлення домашнього завдання.

– написати есе “Мої враження від зустрічі з письменником”.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)

Література рідного краю. Ознайомлення з найцікавішими письменниками-земляками, їхніми творами