ЛІТЕРАТУРА РІДНОГО КРАЮ № 4. ІСТОРИЧНЕ МИНУЛЕ НАШОГО НАРОДУ У ТВОРАХ ПОЕТІВ ОДЕЩИНИ. В’ЯЧЕСЛАВ ДРУЗЯКА. “УКРАЇНЦІ”, “КОЗАКИ, ДЕ ВАША СИЛА” – Рідна Україна. Світ природи
Мета:
– познайомити учнів із життєвим шляхом і творчим доробком одеського письменника В’ячеслава Друзяка;
– розвивати в них навички аналізу ліричного твору; розвивати вміння висловлювати свої думки щодо засвоєного матеріалу; вдосконалювати навички виразного читання й усного малювання;
– виховувати інтерес до історії Батьківщини, шанобливе ставлення до минулого нашого народу, сприяти вихованню сміливості, гордості, відваги.
Тип уроку: урок літератури рідного краю.
Обладнання: фотографії письменника, збірки поезій.
Людське безсмертя з роду і до роду
Увись росте з коріння родоводу
І тільки той, у кого серце чуле,
Хто знає, береже минуле
І вміє шанувать сучасне,-
Лиш той майбутнє
Вивершить прекрасне.
Л. Гавриленко
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
1. Слово вчителя
Ми продовжуємо знайомитись із видатними поетами Одещини. Сьогодні ми познайомимося з творчістю відомого поета, перекладача та музиканта В’ячеслава Друзяки.
2. Робота з епіграфом
(Учитель читає вголос епіграф уроку, коментує його, залучає до бесіди учнів.)
Як ви розумієте слова епіграфа? (Лише в того, хто вивчає та поважає минуле, може бути світле майбутнє.)
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
(Учні записують у зошити тему уроку, епіграф.)
І V. ОПРАЦЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Бесіда
· Що ви знаєте з історії України про козацтво, Запорозьку Січ, побут і звичаї запорожців?
· Хто з українських письменників звертався до теми козацтва?
2. Слово вчителя
Друзяка В’ячеслав Михайлович – поет, перекладач, музикант, композитор і педагог. Народився 16 травня 1940 року в родині моряка і вчительки в селі Станіслав Білозерського району на Херсонщині. Закінчив Нікопольське педагогічне училище та Київську державну консерваторію, після закінчення якої працював викладачем музики у Липецьку, Миколаєві та Одесі. 1995 року в Одесі вийшли з друку його перші збірки віршів “Вікно лиману”. Цю збірку він присвятив своїй неньці. Потім народилася друга книжка – “Степовий всесвіт”, до якої увійшли вірші українською та російською мовами, переклади. У своїх творах пише про славних пращурів козаків, про нелегку працю хліборобів, дніпровських рибалок, про рідне село Станіслав. 2000 року записав свій перший альбом, що складається з 13 пісень – “Журавлині мрії”. Музику до його віршів писали одеські і херсонські композитори П. Рябошапка, В. Сисоєв, О. Бевз, С. Перепєлова. Нині пісняр, композитор і лірик В. Друзяка мешкає в Чехії, перекладає твори чеських поетів українською. Бере участь у діяльності Чеської асоціації україністів та товариства “Українська ініціатива”.
Своєрідність творчого шляху В. Друзяки полягає в тому, що до поезії він приходив через музику, через професійне самовизначення музиканта і композитора. Поетичний світ В. Друзяки світлий, життєствердний і, якщо можна так сказати, оркестрований, омузичений.
Чехія стала другою батьківщиною В’ячеслава Друзяки, але ж хіба може він забути щемливо-рідний “край правічний”, де лежать його діди, свого “коріння вузлуваті вени”, “степу просторінь”, де “ліпше, навіть ніж в самім раю”?.. Хіба забудеш рідний Станіслав, до якого завжди хочеться поспішати “з усіх своїх шляхів”?..
3. Виразне читання поезії “Українці” (див. додаток)
4. Бесіда
· Яка головна думка твору? (Українець – козак у серці, вірний своїй Батьківщині, палко люблячий її та здатний боронити від ворогів.)
· Яким настроєм сповнений вірш? (Вірш піднесений, звитяжний.)
· Які особливості побудови вірша? (Автор використовує повтори для того, щоб зробити акцент на важливих рядках “Я козак від берегів Дніпра”.)
· Як В. Друзяка описує козаків? (Лицар волі, пісні і пера з серцем вірним, гордим, полум’яним.)
· Ви неодноразово бачили козаків на ілюстраціях, ми говорили про них багато. Чи у вірші описані саме такі козаки? (У вірші йдеться про козака сучасного, який має всі якості козаків минувшини, знає їхню історію, але набув ще й духу сучасності.)
5. Слово вчителя
Вірш “Козаки, де ваша сила” В. Друзяка присвятив Богдану Сушинському. Пісня на ці слова звучала в програмах Одеського радіо, радіо “Свобода” тощо.
Козаки, де ваша сила, в дзвонах слава золотава?
Де хоробрість легендарна і міцний, мов криця дух?
Де любов до України, смерть, мов блискавка яскрава?
Де звитяги фантастичні невгамовних відчаюг?
Козаки, де ваша пісня, що гриміла в піднебессі?
Кпини, регіт, свист і гумор розкотились у безкрай.
Про могили серед степу, про кістки на перехрестях
Тих, хто впав за щастя й волю, гомонять Дніпро й Дунай.
І я вірю, неодмінно ще розквітне Україна,
Ще повернуться до неї слава, гордість і краса,
Бо горить вогонь Свободи, в кожнім серці – Берегиня,
Бо життями заплатили, щоб вогонь той не згасав…
Козаки, де ваша пісня, що гриміла над степами?
В дзвонах слава золотава покотилась у безкрай…
Лиш могили серед степу нам, нащадкам вільним,- пам’ять:
Все нагадують про вчинки легендарних, грізних Байд.
6. Бесіда
· Чим схожі вірші? (Автор звертається до сучасних українців, називаючи їх козаками.)
· Що захоплює автора в козаках? (“Хоробрість легендарна і міцний, мов криця, дух”, любов до України, пісні тощо.)
· У якій формі побудовано вірш? (У формі запитання. Автор докоряє сучасникам, що вони не відповідають званню “козак”.)
· В. Друзяка вірить, що сучасники зможуть бути козаками? (Так. Віра простежується в рядках: І я вірю, неодмінно, ще розквітне Україна, ще повернуться до неї слава, гордість і краса, бо горить вогонь Свободи, в кожнім серці – Берегиня, бо життями заплатили, щоб вогонь той не згасав…)
· Чи актуальні вірші В. Друзяки? (Звичайно, наша країна потребує вірних синів-захисників.)
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
1. Рефлексія
(Фрази записані на дошці, учні по черзі продовжують одну фразу за бажанням.)
– Справжній козак…
– Я хочу бути козаком, адже…
– На уроці мені найбільше запам’яталося…
2. Слово вчителя
Будьмо вірними волелюбним традиціям народу, збережімо світлу пам’ять про захисників і борців за волю рідної землі.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підготуватися до контрольної роботи за темою “Рідна Україна. Світ природи” (творчість Максима Рильського, Григора Тютюнника, Миколи Вінграновського; твори ПЧ № 4, ЛРК №№ 3, 4).
ДОДАТОК
УКРАЇНЦІ
Я низько голову схиляю нині
Перед людьми, що гинуть в чужині
Й на терені моєї Батьківщини.
Автор
Я козак від берегів Дніпра,
Де могутня велич плине в море.
Всю красу і силу я ввібрав
Тих морських та степових просторів.
Я козак від берегів Дніпра,
Де гарцюють суховії степом.
Там зродилась осяйна зоря…
Ні, злетіла ніби жайвір в небо.
Я козак від берегів Дніпра,
Де ріка народжує лимани.
Лицар волі, пісні і пера
З серцем вірним, гордим, полум’яним.
Я козак від берегів Дніпра
Січових нащадок отаманів,
Ще до Катерини і Петра –
Козаки знеславили османів.
Я козак від берегів Дніпра
Болісно люблю оту місцину.
Мій прапрадід, прізвищем Таран
Здобував тут Кінбурську твердиню.
Я козак від берегів Дніпра
Вірю в кращу долю України,
Зичу їй безмежного добра,
З нею піднесусь, або загину!
Козаки, вкраїнськії сини,
Все поневіряються світами…
І нема в тім їхньої вини,
Що вони зродились козаками!