УРОК ЛІТЕРАТУРИ № 3. РІДНА УКРАЇНА І СВІТ ПРИРОДИ. ОБРАЗ РІДНОГО КРАЮ У ТВОРАХ ПИСЬМЕННИКІВ ДЛЯ ДІТЕЙ – Рідна Україна. Світ природи

Мета:

– показати велич і красу рідного краю, передані поетами засобами художнього мовлення;

– розвивати естетичне сприйняття художніх текстів, уміння помічати прекрасне в поезії, в житті;

– виховувати любов і повагу до краси слова, до рідного краю.

Тип уроку: урок літератури рідного краю.

Обладнання: портрети поетів, виставка творів, тексти на партах у дітей.

Є з усіх одна країна,

Найрідніша нам усім.

То – прекрасна Україна,

Нашого народу дім.

Ганна Черінь

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

1. Слово вчителя

Одещина – наш рідний край. Частина великої та прекрасної України. Літературне життя нашого краю різноманітне й насичене. І багато письменників працюють саме для вас, дітей.

2. Робота з епіграфом

(Учитель читає вголос епіграф уроку, коментує його, залучає до бесіди учнів).

Прочитаймо всі разом епіграф. Ми – українці. Ми живемо в чудовому домі. Домі всього народу – Україні.

ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

(Учні записують у зошити тему уроку, епіграф.)

IV. ОПРАЦЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Читання віршів напам’ять

Діти попередньо отримали невеличкі віршики Надії Мовчан – Карпусь і читають їх напам’ять, ніби малюючи художнім словом чудові пейзажі рідного краю. Кожен читець намагатиметься також прокоментувати ці поетичні рядочки, виділити в них головні слова, пояснивши зміст.

Можна взяти такі поезії.

Текст 1

Зима з-під стріхи

Колючі брови хмурить,

Пташок зимових

Завіять снігом хоче…

Душею зігрію їх.

Текст 2

Зима хурделить,

І віє, і зітхає.

А в хаті тепло,

І дітки сплять спокійно.

Яка щаслива мати!

Текст 3

Весна-красуня вже коси розпустила.

І вже кульбаби

Осяяли левади

Любов’ю Бога-Сонця.

Текст 4

Сідає сонце

До нашої вечері.

Летить метелик

До світла, хліба й солі.

Як радісно нам разом.

Текст 5

Гойдають човен

Простори Тилігулу.

А на горбочку –

Соняшникове море…

Це білий світ раює.

Текст 6

Біленька квітка.

Так собі маненька,

В моїй долоні –

З віночка вишні впала

Після її весілля.

Текст 7

О рідні діти!

Моя ви радість, втіха,

Тремтливі зорі.

Летіть у світ широкий,

Та хто ви – пам’ятайте.

Текст 8

Веселка рання

З’єднала чисті води

Містком чарівним.

Текст 9

О неповторність!

У течії Дніпровій

Невпинність часу,

Як в журавлиних крилах,

І як у моїх думах.

Текст 10

Стерня колюча,

Але ж яка м’якенька!

Ступаю легко.

А зайчик зупинився…

Кого він в мені бачить?

2. Слово вчителя

Так бачить поетеса Надія Мовчан-Карпусь рідний її і нашому серцю край, той край, де ми живемо, чий рослинний і тваринний світ маємо плекати, примножувати і оберігати.

Послухаймо дитячі розповіді про життєвий і творчий шлях поетеси.

3. Повідомлення учня

Надія Михайлівна Мовчан-Карпусь народилася 1944 року в селі Журавці Одеської області. Батьки її вчителювали. По закінченні школи навчалася в Ізмаїльському педагогічному інституті, який і закінчила 1965 р.

Працювала в школі.

Вірші, пісні складає з дитинства.

Вийшли друком книги лірики “Батькова тополя” та збірка віршів для дітей “Над річкою Журавкою”, “Золотокрилі ранки”, “Сонячне коло” та інші. Вірші Надії Михайлівни були відзначені І премією в обласному конкурсі творів для дітей “Хвилі моря і степу”.

4. Читання напам’ять учителем вірша “Весна між нами”

ВЕСНА МІЖ НАМИ

– Доброго ранку!

– Доброго дня!

– Доброго вечора!

– Доброї ночі! –

Зичу. І бачу: яснішають очі:

І промениться, тепліє душа.

Слово просте, а свій слід залиша

Добрий.

Я щастя вам, людоньки, хочу.

5. Бесіда

· Як розумієте вислів “Весна між нами”? Чи може бути в стосунках між людьми зима, весна? У якому значенні тоді будуть вжиті ці слова? (У переносному)

· Яких стосунків ви б хотіли в школі бачити більше – весняних чи зимових?

6. Читання віршів напам’ять учнями

Текст 1

Зелени, озимо,

Лан до небосхилу,

Жайворонова пісне,

Лийся до землі!

Рідна Україно,

Вірю в твою силу,

Вірю в твоє сонце

В жовтому брилі!

Текст 2

Пір’їна біла

Тихенько опустилась

На ганок хати,

О, як я їй зраділа…

Лелечій казці.

7. Слово вчителя

Ось такими закоханими очима дивиться на навколишній світ Надія Михайлівна Мовчан-Карпусь. Цю свою любов до світу вона передає дітям: і вам, і своїм рідним. Он яку чарівну “Пісню для онука” вона склала:

Пахне колисково

Пісня для онука.

Вітами береза

У віконце стука.

Вітерець легенький

В гіллі засинає

Колисково, ніжно

Листячко співає.

– Скажіть, діти, чи тільки бабуся любить цього маленького хлопчика? Чи тільки вона хоче, щоб він спокійно спав? (Ні, увесь світ його любить: і берізка, і вітерець, і листячко…)

А ось іще один віршик про дитячий сон. Уважно прослухайте його й уявіть той гамачок, усипаний росинками, у якому дітки сплять, уявіть, як ті кришталеві росинки подзвонюють, коли той гамачок гойдається.

Павучаткам павучок

Виткав срібний гамачок,-

Де на кожному шнурочку –

По росинці – по дзвіночку.

Павучатка-малюки

Сплять у ньому залюбки.

Дзінь-дзілінь! – дзвенить росинка,

Гойда-гойда павутинка…

Дзінь-дзінь – люлі…

В ліс не йдіть!

Павучаток не збудіть…

8. Бесіда

· Ви, напевне, павуків не раз бачили. Яке почуття вони у вас викликали? (Вони бридкі, погані, страшні…)

· А який павучок на вигляд у віршику? Він бридкий і страшний?

(Ні, він добрий, турбується про діток, гамачок їм виткав…)

· Чи пам’ятаєте ви казку, у якій бридкі, страшні істоти виявляються добрими й викликають не огиду, а симпатію? (В. Королів-Старий “Потерчата”)

· Отже, насправді потворним у природі є тільки те, що несе зло або про що ти сам вирішив, що воно зле, хоч воно тобі нічого поганого не зробило. А коли до світу ставитись з любов’ю, то все тобі буде здаватись милим і казковим.

· Віршик про Павучаток написала поетеса Галина Могильницька. Вона також народилася в родині учителів. І сама стала вчителькою. Тільки не математиком, як її мама і тато, а вчителем мови й літератури, як її дідусь. Зараз Галина Анатоліївна працює викладачем в Одеському інституті вдосконалення учителів. Коли ми навчаємось на курсах, то вона читає нам лекції. І пише вірші й для дорослих, і для діток. Вона – Лауреат Всеукраїнської премії ім. Василя Стуса.

Послухайте ще один її вірш.

9. Читання учнем напам’ять вірша Г. Могильницької “Червень”

ЧЕРВЕНЬ

По доріжках, по галявах

Скаче Червень – хлопчик жвавий.

Він із мачку капелюшок

Натягнув до самих вушок,

Із шовкової травички

Зробив пензлик невеличкий.

Де лиш пензликом торкнеться –

Все рум’янцем враз візьметься:

Вишні в листі червоніють,

В полі маки пломеніють,

І в сестрички-полунички

Рожевіють круглі щічки.

Все довкіл – як жар палає!

Гарну фарбу хлопчик має.

10. Бесіда

· Про що цей віршик? По хлопчика чи про щось інше? (Про перший місяць літа, коли все дозріває, стають вишні, полуниці червоними, в полі маки цвітуть.)

· Як зобразила поетеса цей місяць? (В образі жвавого хлопчика з пензликом, що все розфарбовує червоною фарбою.)

· Як називається такий художній засіб? (Уособлення чи персоніфікація – вид метафори.)

· Галина Анатоліївна дуже любить у своїх віршах гратися з дітьми “в слова”. От, наприклад, коли парашутист спускається з неба на землю, то як про нього кажуть – що він зробив? (Приземлився) А як спускається в море? То що? Приморився? Нема такого слова? А у віршику – є!

Сонце в небі приморилось

І до моря приморилось…

Бо як ніде приземлитись,

Слід до моря приморитись…

· Загалом, поетеса дуже любить писати про сонечко. її збірка дитячих віршів так і називається “Скільки в світі сонечок”. А ви як думаєте – скільки? (Одне, мабуть)

· Послухаймо уважно вірш з цією назвою й порахуємо, скільки ж сонечок вийшло в поетеси й попробуймо розібратися, чому?

Скільки сонечок у світі,

Хочуть діти зрозуміти.

Онде в небі в день погожий

Сяє сонечко пригоже.

Он в садочку на стеблинці

У крапчастій кожушинці,

Як автобус по шосе,

Також сонечко повзе.

Каже мама до Ясюні:

“Сонечко моє манюнє!..”

А коли були на річці –

Сонце бачили в водичці!

І в криничці в глибині

Сонечко живе на дні.

Ой, як сонечок багато!

Є що дітям рахувати…

11. Слово вчителя

Напевне, ви вже подумали, що на Одещині вірші для дітей пишуть тільки жінки… Це зовсім не так. Жив і вчився на Одещині чудовий дитячий поет Анатолій Качан. Після закінчення Одеського університету він працював учителем української мови в м. Вилкове, потім в одній із одеських газет та Всеукраїнських дитячих журналах “Барвінок”, “Соняшник” у Києві, але наш одеський край, край його дитинства і юності, оспіваний у його віршах.

12. Читання учнем вірша А. Качана “До синього моря” ДО СИНЬОГО МОРЯ

Піднявши на щоглі вітрило нове,

До синього моря хмаринка пливе.

На свіжому сіні лежу я в лугах

І заздрю хмарині в ясних небесах:

“Хмарино, хмарино, я теж би хотів

Побачити море хоч раз у житті.

Як жаль, що до моря усі ці роки

Без мене несли свої води річки.

Без мене впадають у море й тепер

І тихий Дунай, і Дніпро, і Дністер…

Без мене до моря і вдень, і вночі

Летять восени журавлині ключі.

Без мене, без мене, без мене туди

Пливуть кораблі та біжать поїзди.

Я радий, хмарино, що можеш хоч ти

Під білим вітрилом до моря дійти,

Скупатися в хвилях м’яких, а тоді

Набрати з лиману м’якої води.

У цій дивовижній мандрівці-плавбі

Попутного вітру бажаю тобі!

А будеш в Одесі, про мене згадай

І Чорному морю привіт передай.

Скажи, хай чекає на мене в порту.

Коли я там буду?

Коли підросту!

13. Бесіда

· Про що мріє хлопчик – герой вірша?

· Чому він заздрить хмарині?

· Чим уявляється йому хмарка, що рухається в бік Одеси? (Кораблем)

· З чого ви зробили такий висновок? У вірші ж не сказано, що хмарина нагадує йому корабель. (По-перше, вона пливе, по-друге, вона підняла на щоглі нове вітрило, під яким у “мандрівці – плавбі” може доплисти до міста.)

14. Слово вчителя

У віршах Анатолія Качана дуже часто вгадуються пейзажі нашого краю. Часто в них чується тривога за збереження природи, за наші річки, ліси, озера, які ми не бережемо. Така тривога звучить у вірші “Степова річка”.

Над лугами, на горою

Гнеться райдуга дугою.

Це веселка-степовичка

Набирає воду з річки.

Гей, веселко, не пий воду,

Бо наробиш людям шкоди:

Вип’єш воду – і зміліє

Наша річка Чичиклія.

Будуть гуси гелготати:

“Де поділося латаття,

Що пишалося все літо

Білим цвітом, жовтим цвітом?”

Буде плакати до ранку

В комишах очеретянка:

“Чичикліє, Чичикліє,

Ти найкраща річка в світі!

Чичикліє, Чичикліє,

Як мені без тебе жити?”

15. Бесіда

· Хто у вірші висловлює тривогу за долю степової річки? (Гуси, очеретянка – птахи, що живуть на воді). Чому? (Тому що обміління ріки спричиняє й зникнення живої природи – водяних тварин, птахів).

· Який фольклорний образ лежить в основі пояснення причини обміління ріки? (Веселка (райдуга) п’є воду з річки.)

· Ми ознайомилися з творами письменників Одещини про природу рідного краю. Як же ставляться наші поети до своєї рідної землі? Яким почуттям наповнені ці вірші? (Любов’ю)

· Як називають людей, що люблять свою землю, свій рідний край? (Патріотами) Хочу закінчити наш урок віршем поета й прозаїка, автора на диво цікавих повістей для дітей Володимира Рутківського, який називається “Вузлик на дорогу”.

Я випрошу в долі для себе

Хоч вузлик моєї землі,

Хоч кухлик батьківського неба

Та ключку ясних журавлів.

Як серце занидіє глухо,

Притисну той вузлик до вуха

Й дитинство почується знов,

Хлюпну в чуже небо із кухля

І стане мов наше воно.

Коли ж подолає знемога,

З-під сонця підтрима “Курли!”

(Мабуть: “Здоровеньки були!)…

А більше – нічого не треба.

V. ПІДСУМОК УРОКУ

1. Рефлексія

(Фрази записані на дошці, учні по черзі продовжують одну фразу за бажанням.)

· Найбільше мені сподобались вірші., тому що…

· На уроці мені найбільше запам’яталося…

2. Слово вчителя

З якими думками й почуттями вийдемо з уроку? (Треба бути патріотом своєї землі, своєї держави, любити рідний край, берегти його природу)

Прочитайте ще раз епіграф до уроку. Чи розкриває він зміст нашого уроку? (Так, бо наш край – це частина нашої великої Вітчизни – України. Коли ми будемо любити свій край і берегти його, то й уся Україна буде кращою, багатшою й сильнішою)

V І. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Прочитати твори В. Друзяки “Українці”, “Козаки, де ваша сила”.

За вибором учня:

– скласти вірш про рідний край.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)

УРОК ЛІТЕРАТУРИ № 3. РІДНА УКРАЇНА І СВІТ ПРИРОДИ. ОБРАЗ РІДНОГО КРАЮ У ТВОРАХ ПИСЬМЕННИКІВ ДЛЯ ДІТЕЙ – Рідна Україна. Світ природи