П. ТИНИНА “ГАЇ ШУМЛЯТЬ”, “БЛАКИТЬ МОЮ ДУШУ ОБВІЯЛА”. ЛЮБОВ ДО РІДНОЇ ЗЕМЛІ. МЕЛОДІЙНІСТЬ ВІРШІВ ПАВЛА ТИЧИНИ – Рідна Україна. Світ природи

Мета:

– навчити учнів виразно і вдумливо читати та творчо сприймати поезії, усвідомлювати та висловлювати свої відчуття, розглядати кольорову палітру віршів, відтворювати в уяві аналогічні картини природи, спостережені в житті; висловлювати міркування про способи вираження любові до рідної землі, дискутувати про це;

– розвивати навички аналізу поетичних творів, висловлення власної думки про прочитане, розвивати естетичний смак, відчуття краси образного слова, абстрактне мислення;

– виховувати почуття любові до рідного краю, до природи.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: музичний твір “Гаї шумлять” (музика Г. Майбороди), малюнки учнів, портрети письменника.

Теорія літератури: метафора.

Природа як повірниця настроїв поета, співучасниця його життя…

Вона така близька й рідна П. Тичині у всіх своїх відмінах…

Л. Новиченко

ПЕРЕБІГ УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

Перевірка домашнього завдання

Виразне читання поезії “Не бував ти у наших краях!”

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

1. Слово вчителя

Душею й серцем П. Тичина довгі роки служив музиці – і вона щедро нагородила його за вірне й незрадливе служіння: влилася в поетичні рядки митця, зазвучала на повну силу, щоб полонити усіх, хто ввійде у Храм його Слова. Ступимо ж і ми на поріг цього Храму, щоб відчути цей божественний барвозвук – голублячий, ніжнотонний…

2. Робота з епіграфом

(Учитель читає вголос епіграф уроку, коментує його, залучає до бесіди учнів.)

Чому Л. Новиченко називає природу співучасницею життя поета? (Поет – людина вразливої душі, зміни в природі впливають на його поетичний настрій.)

IV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

(Учні записують у зошити тему уроку, епіграф.)

V. ОПРАЦЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Слово вчителя

(Під час розповіді вчителя звучить музика Г. Майбороди “Гаї шумлять”)

Уявіть, що ви на лоні природи, де є тільки ви й розмаїття барв, звуків і рухів.

Забудьте про проблеми й турботи, вдихніть на повні груди п’янке свіже повітря. Прислухайтесь – і… почуєте, як шумить гай. Придивіться – і… побачите, як вітер над золото-блакитним плесом річки чаклує, торкаючи хвилі-звуки.

2. Виразне читання вірша “Гаї шумлять”

3. Бесіда

· Яка основна думка поезії? (Кожна людина по-своєму бачить і відчуває світ.)

· Яка ідея поезії? (Возвеличення чарівності природи, яка впливає на стан людини, її почуття).

· Які почуття виникають у тебе на природі?

· Чи вслухався ти в шум дерев? Коли? Які враження в тебе виникли?

· Чи спостерігав ти, як біжать хмарки? Яка тоді була погода?

· Чи слухав ти церковний дзвін? Поділись враженнями.

· Чи почувався ти ластівкою в польоті?

4. Опрацювання теоретичного матеріалу

Метафора (з грецьк. “перенесення”) – слово чи словосполучення, яке переносить ознаки одного предмета або явища на інші на основі подібності чи протиставлення.

Метафора: хмарки біжать, дзвін гуде, думки пряде, мріє гай.

Епітети: тихий шепіт голублячий.

Порівняння: неба край, як золото-поколото, ріка горить-тремтить, як музика, купаючи мене, мов ластівку.

5. Словесне малювання

Ген неба край –

Як золото.

Мов золото – поколото

Горить-тремтить ріка,

Як музика.

(Коли сідає сонце, над рікою утворюється сонячна доріжка, сонце відбивається у воді: золото – поколото)

6. Виразне читання вірша “Блакить мою душу обвіяла”

7. Слово вчителя

Уявіть людину, яка вийшла на простір і глянула в бездонну глибінь неба. Мирне блакитне небо навіяло їй мрії (“сонця намріяла”); вона – молода, завзята, готова боротися з усіма труднощами життя, здатна обігріти своєю любов’ю весь світ.

Ліричний герой поезії говорить небу “Добридень”! Далі його погляд опускається на землю: він милується струмком серед гаю, схожим на стрічечку, метеликом на квітці, полями, на яких хвилюється від вітру збіжжя, і розуміє, що тут його земля, його рідний край, що любов до світу починається з любові до краю, де він народився. Ось чому він говорить: “Добридень тобі, Україно моя!”.

8. Бесіда

· Який настрій вірша? (Мажорний, життєствердний)

· Як пояснити слова “душа моя сонця намріяла”? (У поета був гарний настрій, який осяяв усе навколо, навіть сонце раділо з ним.)

· З чим порівнюється річечка? (З дівочою стрічечкою)

· Зобразіть на дошці метелика, що схожий на свічечку.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

1. Рефлексія

(Фрази записані на дошці, учні по черзі продовжують одну фразу за бажанням.)

– Природа надихає мене…

– У поезії Павла Тичини мене найбільше вразило те, що…

– На уроці мені найбільше запам’яталося…

– Я хотів би (-ла б)…

2. Слово вчителя

Я зичу вам, щоб природа для вас, як і для Павла Тичини, була “близька й рідна у всіх своїх відмінах”.

V І. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вивчити один з віршів П. Тичини напам’ять. Відповісти на запитання в підручнику.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

П. ТИНИНА “ГАЇ ШУМЛЯТЬ”, “БЛАКИТЬ МОЮ ДУШУ ОБВІЯЛА”. ЛЮБОВ ДО РІДНОЇ ЗЕМЛІ. МЕЛОДІЙНІСТЬ ВІРШІВ ПАВЛА ТИЧИНИ – Рідна Україна. Світ природи