МАКСИМ РИЛЬСЬКИЙ. ВІДОМОСТІ ПРО ПОЕТА. ЙОГО ВМІННЯ БАЧИТИ КРАСУ РІДНОЇ ПРИРОДИ І СТВОРЮВАТИ ЦЮ КРАСУ ЗАСОБАМИ ПОЕТИЧНОЇ МОВИ. АНАЛІЗ ПОЕЗІЇ “ДОЩ” – Рідна Україна. Світ природи

Мета:

– ознайомити учнів із цікавими фактами біографії М. Т. Рильського; проаналізувати вірш “Дощ”;

– розвивати навички виразного читання та аналізу ліричних творів, спостереження над текстом, уміння висловлювати власну думку та враження від прочитаного, визначати художні засоби виразності;

– через красу художнього слова прищеплювати школярам любов до рідної природи.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: портрет М. рильського, виставка творів поета.

Максим Рильський був співцем правди, краси, добра.

М. Стельмах

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

1. Слово вчителя

Природа завжди надихала поетів, музикантів, художників на створення шедеврів. Серед ліриків провідне місце належить М. Т. Рильському, із життям і творчістю якого ми ознайомимося на сьогоднішньому уроці. Люди отримують справжню насолоду, читаючи твори українського поета. Сподіваюся, що й вас вони не залишать байдужими.

2. Робота з епіграфом

(Учитель читає вголос епіграф уроку, коментує його, залучає до бесіди учнів.)

Про що говорять слова М. Стельмаха? (М. Стельмах поважає М. Рильського і як поета, і як людину.)

IV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

(Учні записують у зошити тему уроку, епіграф)

V. ОПРАУЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Рольова гра

Сьогодні незвичайний урок. Ви разом із “журналістом” завітаєте в гості до Максима Тадейовича Рильського. Прослухаємо інтерв’ю, яке проллє світло на сторінки життя та творчості поета.

Журналіст. Добрий день, шановний Максиме Тадейовичу! Розкажіть, будь ласка, про своє дитинство.

М. Рильський. Народився я 19 березня 1895 року в Києві в сім’ї відомого українського культурного діяча Тадея Рильського. Матір моя – проста селянська жінка з села Романівки. Вона була розумна, з ніжною душею. За допомогою батька здобула освіту в домашніх умовах. Саме в Романівці минула чимала частина дитячих та юнацьких років. Тут я ловив рибу й полював, вчився любити рідну природу.

Журналіст. Хто був вашим першим учителем?

М. Рильський. Звичайно, батько. Він навчив мене початкової грамоти, прищепив любов до книги.

Журналіст. У якому віці ви пробували віршувати?

М. Рильський. Ще в сім років я пробував писати вірші, а через два роки їх друкували на сторінках тогочасних газет і журналів.

Журналіст. Яку назву мала ваша перша збірочка?

М. Рильський. “На білих островах”.

Журналіст. Ким працювали після закінчення Київського університету?

М. Рильський. Працював учителем: викладав мову та літературу в сільських школах, в залізничній школі Києва, на робітфаці при Київському університеті.

Журналіст. Чому вашу премію вручають за кращий переклад?

М. Рильський. Тому що я маю великий досвід перекладача творів.

Журналіст. Щиро дякую за інтерв’ю.

2. Складання інформаційного грона.

3. Розгадування загадок

– Ой за полем, за горами золота нагайка в’ється. (Блискавка)

– Один ллє, другий п’є, третій підростає. (Дощ, земля, рослини)

– Коли нема – чекають, а коли прийду – тікають. (Дощ)

– Як ви думаєте, про яке явище природи ми будемо говорити та читати? (Про дощ)

4. Виразне читання вірша “Дощ” учителем

5. Словникова робота

Благодатний – який дає щастя, добро, радість, достаток; закурені будинки – забруднені, неохайні.

6. Самостійне читання поезії учнями мовчки, потім – читання вголос (ланцюжком)

7. Бесіда

· З яким почуттям автор пише цей вірш? (Очікування радості)

· Які почуття викликає у вас ця поезія? (Почуття радості, тому що почався дощ, якого довго не було.) т Як автор передає радість від того, що йде дощ? (Він називає його “золотим вечірнім гостем”, “довгожданим”.)

· Які художні засоби використані? (Епітети: благодатний, довгожданий, золотий вечірній гість; закурені будинки; гарячі груди, буйний зелений повів; білі села. Метафори: дощ впав; груди відкривай, дощ остудить, оживить, запліднить і звеселить. Звертання: мати земле)

· Чому у вірші так багато епітетів? (Епітети вживаються для того, щоб яскравіше описати явище, дати йому образну характеристику.)

· Як ви розумієте вислів “золотий вечірній гість” “впав бадьоро, свіжо, дзвінко на закурені будинки зголоднілих передмість”? (Довго не було дощу і люди зачекалися його. І не лише люди, а й природа.)

· Чи зможете ви звуками відтворити це явище природи від початку до сильної зливи?

8. Робота в зошитах

Статичність або ж динамізм пейзажу у творі створюють дієслова. Випишіть усі дієслова із вірша, зробіть висновок. (Впав, відкривай, остудить, оживить, запліднить, звеселить. Дієслова підкреслюють динамічність і означають рух, а не стан.)

9. Поєднайте логічні пари з вірша “Дощ” М. Рильського.

Будинки

Закурені

Груди

Гарячі

Земле

Мати

Села

Білі

Повів

Буйний

Передмістя

Зголоднілі

Гість

Золотий

Будинки

Білі

Груди

Буйний

Земле

Зголоднілі

Села

Золотий

Повів

Мати

Передмістя

Закурені

Гість

Гарячі

10. Вправа “знайдіть третє зайве”

Бадьоро, свіжо, грізно; жито, пшеницю, ячмінь; благодатний, свіжий, довгожданий.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

1. Рефлексія

Промовити фразу від імені:

– Дощу;

– Землі.

V ІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вивчити напам’ять вірш “Дощ”.

За вибором учня:

– знайти два вірші інших поетів про дощ.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

МАКСИМ РИЛЬСЬКИЙ. ВІДОМОСТІ ПРО ПОЕТА. ЙОГО ВМІННЯ БАЧИТИ КРАСУ РІДНОЇ ПРИРОДИ І СТВОРЮВАТИ ЦЮ КРАСУ ЗАСОБАМИ ПОЕТИЧНОЇ МОВИ. АНАЛІЗ ПОЕЗІЇ “ДОЩ” – Рідна Україна. Світ природи