Астрід Ліндгрен. Брати Лев’‎яче серце. Основні відомості про життя і творчість письменниці, популярність її творів у різних країнах. Моральні цінності у творі

Мета: ознайомити з основними відомостями про життя і творчість письменниці, популярністю її творів у різних країнах; розвивати вміння визначати жанрові ознаки казки, повісті, в прочитаному творі; вміння аналізувати риси характерів героїв у життєвих випробуваннях; виховувати моральні цінності “добро” і “зло”, “життя” і “смерть” (за твором А. Ліндгрен)

Обладнання: портрет Астрід Лінгрен, виставка художніх творів письменниці, мультимедійна презентація.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Прийдешній світ багато в чому залежить

Від сили уяви тих, хто зараз вчиться…

Астрід Ліндгрен

Хід уроку

I. Актуалізація опорних знань учнів. Мотивація навчальної діяльності

Слово вчителя

Література, як і мистецтво, мова, людина, як будь-який живий організм, живе, розвивається, еволюціонує, занепадає… І тільки час може довести, де справжні цінності, а де мистецтво одного дня. Так і в літературі.

Не всі твори сучасних авторів є шедеврами літератури, мають художню цінність. Здатність читача відрізняти, виокремлювати художні твори, що мають естетичний, емоційний, інтелектуальний, виховний потенціал з-поміж творів масової літератури – досягнення сучасного читача.

Буває, що твори у великому потоці літератури свого часу не завжди помічають і гідно оцінюють. Так було з творами літературних геніїв Т. Шевченка,, О. Пушкіна, М. Гоголя, Ч. Діккенса, Дж. Лондона. Проте згодом твори цих митців були визнані такими, що мають велике значення не тільки для їхньої доби, а людства загалом. Такі художні твори називають позачасовими, вони мають загальнолюдське значення, важливе для пізнання минулого, теперішнього і майбутнього. Художній потенціал цих творів є невичерпним і щоразу відкриває нові гарні слова для кожного покоління читачів.

Високохудожні твори для дітей та юнацтва написали й сучасні митці: Астрід Ліндгрен, Крістіне Нестлінгер, Міхаель Енде, Джоан Ролінг, Пауль Маар, Ерік Еммануель Шмітт, Джеремі Стронг та ін..

Спробуємо визначити художню цінність твору Астрід Лінгрен “Брати Лев’‎яче Серце”

II. Оголошення теми і мети уроку.

1. Опрацювання біографічних відомостей (створити портфоліо письменниці (за розповіддю вчителя))

2. Слово вчителя (слайди 2-21)

Астрід Анна Емілія Ліндгрен (швед. Astrid Anna Emilia Lindgren, дівоче прізвище Ерікссон, швед. Ericsson; 14 листопада 1907, Віммербю, Швеція – 28 січня 2002, Стокгольм, Швеція) – шведська дитяча письменниця, чиї книги перекладені більш ніж 85 мовами та видані більше ніж у 100 країнах. На сьогодні вона найбільш відома своїми персонажами “Карлсон, який живе на даху” та “Пеппі Довгапанчоха”.

Біографія

Астрід Ерікссон народилася 14 листопада 1907 року в південній Швеції, в невеличкому містечку Віммербю провінції Смоланд, у фермерській родині. Вона стала другою дитиною Самуеля Августа Ерікссона і його дружини Ханни. Її батько займався сільським господарством на арендованій ділянці в Нессі, на самій окраїні містечка. В Астрід був старший брат Гуннар та дві сестри – Стіна і Інгегерд. Пізніше її брат був членом шведського парламенту.

Як написала сама Ліндгрен в автобіографічному збірнику “Мої вигадки” (1971), вона росла у вік “коней та кабріолета”. Основним засобом пересування для сім’ї був кінний екіпаж, темп життя був повільнішим, розваги – простіші, а стосунки з навколишньою природою більш тісними. Такі обставини сприяли розвитку у письменниці любові до природи – цим почуттям проникнута вся творчість Ліндгрен, від ексцентричних історій про доньку капітана Пеппі Довгапанчоха до повісті про Ронні, доньку разбійника.

Сама письменниця завжди називала своє дитинство щасливим (в ньому було багато ігор і пригод) і вказувала на те, що саме воно служило джерелом натхнення для її творчості. Батьки Астрід не тільки відчували глибоку прив’язаність один до одного та до дітей, а й не соромилися виявляти її, що було великою рідкістю у той час. Про особливі відносини в сім’ї письменниця з великою симпатією і ніжністю розказала в єдиній своїй книзі, не зверненій до дітей, – “Самуель Август із Севедсторпа і Ханна із Хюльта” (1973).

Після закінчення школи Ліндгрен почала працювати у місцевій газеті. У 1926 році вона завагітніла від головного редактора. Він запропонував їй одружитися, але Ліндгрен відмовилася та переїхала в Стокгольм, де навчалася на друкарку та стенографістку.

У 1931 році вона одружилася із своїм начальником Стюре Ліндгреном (1898-1952). Через три роки Астрід народила дочку Карін, яка пізніше стала перекладачем.

Астрід Ліндгрен померла у 94-літньому віці у 2002 році.

(Слайд 22)

3. Бесіда

Спробуйте пояснити такі поняття

Повість-казка? (слайд 23-24)

Фентезі?

Браз-символ?

4. Словникова робота

Слайд 25

Повість-казка – художній твір, у якому поєднуються ознаки повісті і казки. Поряд з ознаками казки (фантастика, чарівні предмети, умовність часу й простору, антитеза, боротьба добра і зла та ін.) у повісті-казці використовуються поглиблені характеристики персонажів різні види описів, авторські оцінки, коментарі, роздуми та інші засоби.

Слайд 26.

Фéнтезі (англ. Fantasy – фантазія) – літературний жанр, в якому магія та інші надприродні явища є головними елементами сюжету, теми чи місця дії. Багато історій цього жанру відбуваються у вигаданих світах, де магія є звичною справою. Як правило, від наукової фантастики і літератури жахів фентезі відрізняється відсутністю (псевдо)-наукових та макабричних тем, хоча усі три жанри мають багато спільного.

В популярній культурі переважає середньовічна форма жанру фентезі, особливо після всесвітнього успіху трилогії “Володар Перснів” Дж. Р. Р. Толкіна. Проте в ширшому значенні фентезійний жанр включає в себе твори багатьох письменників, художників, кінорежисерів і музикантів – починаючи від стародавніх міфів та легенд і закінчуючи сучасними творами, популярними серед широкого загалу.

Також у наші дні фентезі – це жанр в живописі, кінематографі, комп’ютерних і настільних іграх.

Слайд 27.

Образи-символи – ще в доісторичні часи використовувались в усній народній творчості (зозуля – символ охопленої тугою жінки, ворон – символ горя, сокіл – символ витязя)

5. Історія створення повісті-казки “Брати Лев’‎яче Серце” (1973)

Робота з підручником (Світова література за загальною редакцією О. М. Ніколенка, Т. М. Конєвої, О. В. Орлової) стор. 224-225

Історія створення

На місцевому кладовищі м. Віммербю знаходиться могила двох братів. які померли зовсім юними в один рік – 1860-й. Трагічна доля невідомих хлопців схвилювала уяву А. Ліндгрен, тому вона вирішила по-своєму розповісти про важливі для всіх людей поняття – Життя і Смерть. Коли книжка була надрукована, шведські критики звинуватили письменницю в тому, що вона обрала надто серйозну тему. Однак Астрід була переконана, шо з дітьми треба говорити на різні теми. Тоді одвічні дитячі жахи, відчуття самотності, побоювання темряви й смерті будуть подолані, адже все це – складники людського існування.

Побороти страх перед невідомим, уважала письменниця, можна, лише проникнувши в сутність таємничих явищ, хоча б і за допомогою казки.

Частина імені англійського короля Річарда Лев’яче Серце(1157-1199) не випадково з’явилася в назві твору, бо цей історичний персонаж відзначався мужністю та хоробрістю.

6. Учнівські повідомлення про образи-символи, що супроводжують твір

Заслуховуючи повідомлення кожен учень має заповнити лакуни опорної таблиці.

Слайд 28-36. Повідомлення (дуже стислі 1-2 хв. виступ) про

1. Ричард І Левове Серце

2. Лев як символ влади, сили, перемоги

3. Білий голуб

4. Вишневий цвіт

5. Цвіт шипшини

6. Білі коні

7. Сірі вовки

8. Дракон та водяний змій

9. Світле і темне

Образ-символ

Назва та значення

Як пов’‎язано з твором “Брати Лев’‎яче Серце”

Астрід Ліндгрен. Брати Лев‎яче серце. Основні відомості про життя і творчість письменниці, популярність її творів у різних країнах. Моральні цінності у творі

Англійський король з династії Плантагенетів

Астрід Ліндгрен. Брати Лев‎яче серце. Основні відомості про життя і творчість письменниці, популярність її творів у різних країнах. Моральні цінності у творі

Лев протягом багатьох століть вважається символом влади, його зображення можна побачити на гербах, щитах лицарів. З цими тваринами порівнюють дуже сильних і сміливих людей, кажучи “сильний, як лев”

Астрід Ліндгрен. Брати Лев‎яче серце. Основні відомості про життя і творчість письменниці, популярність її творів у різних країнах. Моральні цінності у творі

Голуб завжди вважався символом миру. Але прикмети про голубів існують різні.

Голуб на вікні – прикмета популярна. Означає вона, що в найближчому майбутньому у вашім житті відбудуться зміни в кращу сторону. Прикмети “залетів голуб” несуть багато новин. Якщо в дзьобі в птаха є травинка, то новини винятково гарні.

Білий голуб прикмета смерті. Якщо ж голуб облітає будинок, то чекайте заручини.

Астрід Ліндгрен. Брати Лев‎яче серце. Основні відомості про життя і творчість письменниці, популярність її творів у різних країнах. Моральні цінності у творі

Вишневий цвіт асоціюється із безсмертям

Астрід Ліндгрен. Брати Лев‎яче серце. Основні відомості про життя і творчість письменниці, популярність її творів у різних країнах. Моральні цінності у творі

Шипшина – краса, кохання.

Астрід Ліндгрен. Брати Лев‎яче серце. Основні відомості про життя і творчість письменниці, популярність її творів у різних країнах. Моральні цінності у творі

Коні асоціюються з родючістю, магією, ясновидінням, прикметами, чаклунами та язичницькими божествами

Астрід Ліндгрен. Брати Лев‎яче серце. Основні відомості про життя і творчість письменниці, популярність її творів у різних країнах. Моральні цінності у творі

Символ безстрашності, свободи, чистоти. На жаль, більшість людей уявляють собі вовка, як жорстокого кровожерного хижака. Так, вовк хижак, але він практично ніколи не нападе на людину, а навпаки намагається обходити людей стороною. А вбивають вони, як втім, і всі хижаки, щоб прогодуватися.

Астрід Ліндгрен. Брати Лев‎яче серце. Основні відомості про життя і творчість письменниці, популярність її творів у різних країнах. Моральні цінності у творі

Астрід Ліндгрен. Брати Лев‎яче серце. Основні відомості про життя і творчість письменниці, популярність її творів у різних країнах. Моральні цінності у творі Символізує собою випробування, яке треба пройти, щоб отримати скарб

Астрід Ліндгрен. Брати Лев‎яче серце. Основні відомості про життя і творчість письменниці, популярність її творів у різних країнах. Моральні цінності у творі

Основні поняття давньокитайської натурфілософії, космічні полярні сили, що постійно переходять одна в одну (жіноче – чоловіче, світле – темне, активне – пасивне).

7. Робота з текстом

1. Хто розповідає історію двох братів?

2. Як ви вважаєте, чому автор обирає розповідачем меншого брата – Карла?

3. Що ви дізналися про родину Левів?

4. Розкажіть про стосунки між братами.

5. Опишіть брата Юнатана. Визначіть казкові риси.

6. Опишіть брата карла. Визначіть казкові риси.

7. Розкажіть про трагедію, що сталася у родині Левів.

8. Що ви знаєте про країну Нангіяла й де вона знаходиться?

9. Розкажіть про мешканців Вишневої Долини.

10. Які правила були встановлені в Шипшиновій долині?

11. Чому Юнатана називали “визволителем”?

12. Що таке Нангіліма?

13. Яку ідею допомагає утвердити цей образ?

8. Міні-дискусія

Як ви розумієте слова Юнатана: “Є

Метод-прес

Речі, які потрібно робити, навіть якщо вони

1.

Я вважаю…

Небезпечні… А то будеш не людина, а

2.

Тому що…

Грудка гною”?

3.

Наприклад,..

4.

Отже…

9. Асоціативний колаж

1. Співвіднести моральні принципи, вчинки, почуття, вчинки з кольорами добра (біле) і зла (чорне)

Астрід Ліндгрен. Брати Лев‎яче серце. Основні відомості про життя і творчість письменниці, популярність її творів у різних країнах. Моральні цінності у творі

10. Вирішення життєвої проблеми

Чому протиставляються полярні явища життя у творі?

Чи можливе життя, якби було тільки добро і не було зла?

11. Елементи компаративного аналізу

В яких творах ми зустрічали і допомагали вирішувати дітям схожі життєво важливі проблеми?

ІV. Підсумки

1. Літературна вікторина за текстом твору

1. Ким був батько Юнатана та Карла? (Моряком)

2. Ким була мати? (Швачка)

3. Як жила родина? (Бідно)

4. Як Юнатан ласкаво називав брата? (Хрущик)

5. Хто зробив допис про Юнатана в газеті? (Вчителька Грета Андерсон)

6. Знак на підвіконні (Голуб)

7. Кого змальовано: “…з кістлявим писком, із чубом, як солома на голові”? (Карла)

8. Де мешкали брати Лев’‎яче Серце у Нангіялі? (Рицарський двір)?

9. Кого звали Золотий півень? (Йоссі)

10. Хто був ворогом Нангіяли? (Тенгіл)

11. Яку винагороду було обіцяно за Софію? (П’‎ятнадцять білих коней)

12. Хто жив на відлюдді з козами і котом? (Ельфріда)

2. Складання грона до поняття дружба

V. Домашнє завдання

1. Дати назву кожній частині твору

2. Створити ілюстрації до повісті Астрід Ліндгрен “Брати Лев’‎яче Серце”

3. Підготувати повідомлення (або повідомлення-презентацію) на одну із тем:

Жанр фентезі в живописі.

Жанр фентезі в кінематографі.

Жанр фентезі в комп’ютерних і настільних іграх.

Портфоліо

Астрід Ліндгрен. Брати Лев‎яче серце. Основні відомості про життя і творчість письменниці, популярність її творів у різних країнах. Моральні цінності у творі

Ім’‎я:

Дівоче прізвище:

Країна:

Місто, де народилась:

Батьки:

Брати і сестри:

Соціальний стан:

Освіта:

Чоловік:

Діти:

Роки життя:

Відомі твори:


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Астрід Ліндгрен. Брати Лев’‎яче серце. Основні відомості про життя і творчість письменниці, популярність її творів у різних країнах. Моральні цінності у творі