Астрід Ліндгрен. Брати Лев’‎яче серце. Образи головних героїв. Перемога добра над злом

Мета: проаналізувати образи головних героїв повісті “Брати Лев’‎яче Серце”; розвивати вміння характеризувати літературного героя, висловлювати і пояснювати свою точку зору щодо вчинків персонажів, їхніх стосунків, навички порівняльної характеристики образів твору; виховувати прагнення бути схожими на позитивних героїв твору, моральні якості школярів.

Обладнання: ілюстрації до повісті “Брати Лев’‎яче Серце”; виставка учнівських малюнків до твору, мультимедійна презентація.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань і формування на їхній основі вмінь і навичок.

Є речі, які треба робити, навіть якщо вони небезпечні.

А то будеш не людина, а грудка гною.

А. Ліндгрен. “Брати Лев’‎яче Серце”

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань.

1. “Лови помилку”.

– Астрід Ліндгрен – відома англійська письменниця.

– Вона писала тільки казкові твори.

– Астрід Ліндгрен написала багато творів і для дітей, і для дорослих.

– Найвідомішу героїню А. Ліндгрен звали Пеппі Довгакосичка.

– “Найкращий в світі привид з моторчиком” – це Расмус-волоцюга.

– Герої книги “Пригоди Калле Блюмквіста” поділилися на Лицарів Чорної та Білої Лілії.

2. Презентація виставки дитячих малюнків до повісті-казки “Брати Лев’‎яче Серце”, повідомлень – презентацій про жанр фентезі.

3. Перевірка знання тексту: літературний диктант.

4.

1. Яке було прізвище братів Юнатана й Карла на Землі? (Лев)

2. Який подвиг здійснив Юнатан на Землі? (Ціною власного життя врятував брата під час пожежі)

3. Коли Калле потрапив до Нангіяли? (Коли помер на Землі)

4. Як називалася місцевість у Нангіялі, де оселилися брати Лев’‎яче Серце? (Вишнева Долина)

5. Які тварини жили в садибі братів Лев’‎яче Серце? (Коні та кролики)

6. Хто захопив Шипшинову Долину? (Тенгіл)

7. Хто очолив боротьбу проти загарбників у Шипшиновій Долині? (Урвар)

8. Хто керував боротьбою в долині Юнатана і Калле? (Софія)

9. Кого малий Калле називав дідусем? (Матіаса)

10. Хто виявися зрадником? (Йоссі)

11. Хто така Катла? (Дракониха)

12. Який подвиг здійснив Юнатан під час вирішальної битви за свободу? (Ризикуючи життям, забрав у Тенгіла ріг, звуки якого приборкували Катлу)

5. Повторення вивченого з теорії літератури – словникова робота (усно): казка, повість, повість-казка. (Слайди 23-25)

ІІ. Оголошення теми і мети уроку.

1. Робота з епіграфом. (Слайд 37)

2. Бесіда за прочитаним.

– За якими моральними законами живуть головні герої повісті “Брати Лев’‎яче Серце” – Юнатан і Карл?

– Чи однаково поводяться хлопці на Землі і у казковій Нангіялі? Підтвердіть свої відповіді цитатами з тексту. (Розділи 1, 2, 6, 15).

– Хто з героїв твору порушує норми моралі? Чому вони так роблять?

– Що цінують у житті Юнатан, Карл та їхні друзі?

– А що є головним для Тенгіла та його прибічників?

– До якого літературного жанру належить твір “Брати Лев’‎яче Серце”?

– Доведіть, що це повість-казка.

3. Колективне складання опорної схеми. (Слайди 38-40)

Астрід Ліндгрен. Брати Лев‎яче серце. Образи головних героїв. Перемога добра над злом

4. Робота з теорії літератури: повторення вивченого про сюжет та його складники. Самостійне заповнення учнями таблиці. (Слайди 41-43)

Складники сюжету

Епізоди твору

Експозиція

Життя братів Лев на Землі

Зав’‎язка

Юнатан і Калле опинилися у Нангіялі

Розвиток дії

Боротьба мешканців Нангіяли за свободу

Кульмінація

Повстання. Битва за волю.

Розв’‎язка

Нангіяла вільна.

Епілог

Хвороба Юнатана. Вперед – до Нангіліми.

План характеристики літературного героя. (Слайд 44)

1. Портрет.

2. Родина, походження.

3. Риси характеру.

4. Вчинки, які розкривають вдачу героя.

5. Ставлення героя до інших людей.

6. Моє ставлення до героя.

Усна характеристика Юнатана (за поданим планом). (Слайд 45)

1. Бесіда.

– Як ставився до свого старшого брата Калле? Зачитайте з тексту. (р.1)

– Чому Юнатан був улюбленцем не тільки своїх рідних, а й усіх оточуючих?

– Як ви вважаєте, чому в Нангіялі Юнатан отримав прізвище Лев’‎яче Серце?

– Якими вчинками хлопець довів, що він гідний цього прізвища?

2. Перегляд фрагменту з кінофільму “Брати Лев’‎яче Серце”

3. Бесіда.

– Яка роль Юнатана у вирішальній битві за свободу?

– Чи вбив він хоч одного ворога? Чому?

– Чим Юнатан відрізняється від інших борців за волю?

– Чи згодні ви з цією його позицією? Обгрунтуйте свою точку зору.

– А яку роль у визвольній боротьбі зіграв Калле?

Усна характеристика Калле (за поданим планом).

4. Бесіда.

– Чим Калле схожий на Юнатана і чим відрізняється від нього?

– Калле дуже часто називає себе боягузом. А чи це справді так?

– Хто, на вашу думку справжній сміливець: той, хто нічого не боїться, чи той, хто може здолати свій страх?

– Як ви вважаєте, в якому епізоді Калле найбільш знадобилася вся його сміливість? Зачитайте з тексту. (р. 16 – фінал).

5. Самостійна робота: заповнення таблиці. (Слайд 46)

Порівняльна характеристика Юнатана і Карла

Юнатан

Карл

Спільне

Відмінне

6. Завдання з елементами компаративістики:

– Усно порівняйте образи братів Лев’‎яче Серце та головних героїв вивчених творів інших

Письменників: роману Ж. Верна “П’‎ятнадцятирічний капітан” (або Р. Л. Стівенсона “Острів скарбів”), повісті В. Г. Короленко “Сліпий музикант”, казки-притчі А. де Сент-Екзюпері “Маленький принц”, оповідання Р. Бредбері “Посмішка”.

Події основної частини повісті “Брати Лев’‎яче Серце” відбуваються у казковій країні Нангіялі. Усно намалюйте карту цієї країни. Які позначки ви оберете, щоб відмітити географічні точки на цій карті.

Складання у зошитах схеми. (Слайд 47)

Нангіяла: Вишнева Долина, Шипшинова Долина → Прадавні Гори → Прадавня Річка → Водоспад Карма → Карманяка: печера Катли, замок Тенгіла.

Бесіда.

– На які дві частини поділяє чарівний світ Прадавня Річка?

– Чи випадковий цей поділ? На якому художньому прийомі побудовано у творі зображення образів-персонажів?

– На які дві групи можна поділити усіх дійових осіб повісті “Брати Лев’‎яче Серце”?

– Хто з них стоїть на боці Добра, а хто – на боці Зла?

– Чи завжди це легко зрозуміти? У кому з героїв спочатку помилився Калле?

ІІІ. Рефлексія.

Обговорення проблемного питання:

– Чи хотіли б ви опинитися на місці братів Лев’‎яче Серце?

Очікувані результати.

Учень (учениця):

– висловлює і пояснює свою точку зору щодо вчинків персонажів, їхніх стосунків;

– виявляє риси характерів героїв у життєвих випробуваннях;

– називає своїх улюблених персонажів і висловлює власне ставлення до них.

IV. Домашнє завдання.

Підготувати “лицарський двобій” між Юнатаном і Тенгілом. (Презентація гербів, висловлення своїх поглядів на сенс життя, своє місце серед людей, засоби досягнення своєї мети, моральні цінності. Потім – задають один одному питання, підготовлені заздалегідь.)*

Прочитати С. 229-246.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Астрід Ліндгрен. Брати Лев’‎яче серце. Образи головних героїв. Перемога добра над злом