Допитливість, винахідливість, кмітливість хлопчиків – головних героїв повісті Ярослава Стельмаха Митькозавр з Юрківки, або Химера лісового озера

Мета: розкрити значимість образів Сергія і Митька утворі, їх роль у розкритті ідейного змісту повісті; з’ясувати кульмінаційний момент твору; розвивати творчу уяву школярів, логічне мислення, пам’ять, увагу, спостережливість; уміння грамотно і послідовно висловлювати власні думки, судження; формувати кругозір; виховувати почуття любові до краси рідного краю, книги – мудрості життя, повагу до творчості Я. Стельмаха; позитивні риси характеру на прикладі головних героїв твору.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Обладнання: підручник, учнівські ілюстрації до твору, портрет Я. Стельмаха.

Вилучити із життя дружбу –

Значить позбавити себе

Сонячного світла.

Цицерон

ХІД УРОКУ

I. Організація початку уроку.

Привітання, перевірка стану готовності учнів до уроку.

II. Перевірка домашнього завдання.

1. Учні зачитують виписані з повісті слова-терміни і їх лексичне значення.

2. Окремі учні розповідають придумані ними нові пригоди Сергія і Митька.

3. Окремі учні презентують повідомлення про Лохнеське чудовисько та інші дива світу.

III. Актуалізація опорних знань, умінь, навичок.

Тести

1. Митько і Сергій перейшли в

[ ] А п’ятий клас

[ ] Б сьомий клас

[ ] В шостий клас

2. Ірина Семенівна, вчителька ботаніки, дала дітям завдання зібрати на канікулах

[ ] А колекцію комах

[ ] Б гербарій рідного краю

[ ] В колекцію корисних копалин

3. Хлопці вирішили їхати до Юрківки, де

[ ] А жила бабуся Сергія

[ ] Б був найбільший у їхньому краї заповідник

[ ] В жила Митькова бабуся

4. Дядька Гната по-вуличному звали

[ ] А Фа-Бекар

[ ] Б Фа-Дієзом

[ ] В Ля-Бемоль

5. Хлопцям про чудовисько в озері розповів

[ ] А дядько Гнат

[ ] Б Василь Тропі

[ ] В Трохим Гнатович

6. Хлопці вирішили по черзі чергувати біля озера, щоб

[ ] А чудовисько зненацька не напало на них

[ ] Б не проспати світанок

[ ] В встигнути розставити пастки

7. У сільській бібліотеці хлопці брали книжки

[ ] А про шпигунів

[ ] Б із ботаніки

[ ] В із зоології

8. Митькозавром назвати істоту з озера запропонував

[ ] А Сергій

[ ] Б Митько

[ ] А Василь

9. Операція “Курка” провалилась, бо в яму упав

[ ] А Василь

[ ] Б дядько Гнат

[ ] В дід Трохим

10. Сільська бібліотекарка не могла хлопцями нахвалитися, бо вони

[ ] А вчасно здають прочитані книги

[ ] Б цілими днями читають

[ ] В допомогли їй підклеїти книги у сільській бібліотеці

11. Василь своїми розповідями про чудовисько хотів хлопців

[ ] А розвеселити

[ ] Б зацікавити вигадками

[ ] В налякати

12. Митько запропонував Сергієві

[ ] А подякувати Василеві за такі чудові канікули

[ ] Б побити Василя за такі вигадки

[ ] В стати з Василем друзями

IV. Повідомлення теми, мети та очікуваних результатів уроку.

Учні записують тему уроку в зошити.

V. Мотивація учіння.

“Методика одного речення

Учні зачитують і коментують епіграф уроку.

VI. Сприйняття та усвідомлення учнями нового матеріалу.

Евристична бесіда.

– Що єднає Сергія і Митька – друзів-шестикласників? (Бік, інтереси, поведінка, риси характеру.)

– Чому хлопців захоплюють різноманітні пригоди?

– Що свідчить про те, що Сергій з Митьком мають велике бажання пізнати світ, історичне минуле?

– Яким чином хлопці захопилися книгами, зоологією?

– Як Сергій з Митьком ставилися до бабусі, мешканців села?

– Яке значення має те, що юні дослідники вміють орієнтуватися на місцевості?

– У чому виявляється любов хлопців до природи, довкілля?

– Чому Сергій з Митьком мріяли про власну славу?

– Якими були стосунки між хлопцями?

– Як поводять себе друзі, перебуваючи в складних ситуаціях?

– Прокоментуйте думку Сергія наприкінці твору: “І взагалі, в нас попереду ще дуже багато цікавого, і завжди так буде, поки ми з Митьком”.

– Що дає підставу стверджувати про доброту, чуйність хлопців у стосунках з Василем Трошем?

– Чому Митько допоміг Василеві? Чим пояснити його вчинок?

– Чим би міг закінчитися “маскарад” для Василя?

– Чим вам подобаються Сергій і Митько?

– Як, на ваш погляд, автор ставиться до своїх героїв? Свої думки обгрунтуйте.

2. Пошуково-дослідницьке завдання.

Учитель. Доведіть за допомогою тексту, що Сергій і Митько:

► люблять природу;

► мають почуття гумору, можуть покепкувати не лише з інших, а і з себе самих;

► розсудливі;

► дружелюбні;

► довірливі;

► допитливі;

► сміливі шукачі пригод.

VII. Узагальнення та систематизація знань.

1. Метод “Прес”.

Учитель. Як ви гадаєте, завдяки чому хлопці перебороли свої страхи і сміливо поринули у світ пригод? (Завдяки дружбі, яка об’єднувала їх.)

2. Творча лабораторія.

Учитель. Запишіть у зошит свої думки про те, чого навчила вас повість Я. Стельмаха “Митькозавр з Юрківки…” (3-5 речень).

VIII. Підбиття підсумків уроку.

1. Слово вчителя.

Сьогодні на уроці ми з вами поринули у пригодницький світ Митька і Сергія, зрозуміли причини невдач Василя Троша. А головне, збагнули, що найголовніше у стосунках – це довіра, взаємодопомога, вірність, безкорисливість. А одним словом – це дружба.

2. Оцінювання навчальних досягнень учнів на уроці.

IX. Повідомлення домашнього завдання.

1. Обсяг домашнього завдання для обов’язкового виконання:

Підготувати інсценізацію одного з уривків повісті.

2. Обсяг домашнього завдання для виконання за бажанням:

► Для учнів високого рівня навченості: скласти кросворд за вивченою повістю;

► Для учнів достатнього рівня навченості: виконати малюнки “Яким я уявляю чудовисько біля озера”.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Допитливість, винахідливість, кмітливість хлопчиків – головних героїв повісті Ярослава Стельмаха Митькозавр з Юрківки, або Химера лісового озера