Допитливість, винахідливість, кмітливість хлопчиків – головних героїв повісті Ярослава Стельмаха “Мнтькозавр з Юрківки, або Химера лісовою озера”

Мета: розкрити значимість образів Сергія і Митька утворі, їх роль у розкритті ідейного змісту повісті; з’ясувати кульмінаційний момент твору; розвивати творчу уяву школярів, логічне мислення, пам’ять, увагу, спостережливість; уміння грамотно і послідовно висловлювати власні думки, судження; формувати кругозір: виховувати почуття любові до краси рідного краю, книги – мудрості життя, повагу до творчості Я. Стельмаха; позитивні риси характеру на прикладі головних героїв твору.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Обладнання: підручник, учнівські ілюстрації до твору, портрет Я. Стельмаха.

Вилучити із життя дружбу – значить позбавити себе сонячного світла.

Цицерон

ХІД УРОКУ

І. Організація початку уроку.

Привітання, перевірка стану готовності учнів до уроку.

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

1. Учні зачитують виписані з повісті слова-терміни і їх лексичне значення.

2. Окремі учні розповідають придумані ними нові пригоди Сергія і Митька.

3. Окремі учні презентують повідомлення про Лохнеське чудовисько та інші дива світу.

ІІІ. Актуалізація опорних знань, умінь, навичок.

Тести

1. Митько і Сергій перейшли в

□ А п’ятий клас

□ Б сьомий клас

□ В шостий клас

2. Ірина Семенівна. вчителька ботаніки, дала дітям завдання зібрати на канікулах

□ А колекцію комах

□ Б гербарій рідного краю

□ В колекцію корисних копалин

3. Хлопці вирішили їхати до Юрківки, де

□ А жила бабуся Сергія

□ Б був найбільший у їхньому краї заповідник

□ В жила Митькова бабуся

4. Дядька Гната по-вуличному звали

□ А Фа-Бекар

□Б Фа-Дієзом

□ В Ля-Бемоль

5. Хлопцям про чудовисько в озері розповів

□ А лялько Гнат

□ Б Василь Трош

□ В Трохим Гнатович

6. Хлопці вирішили по черзі чергувати біля озера, щоб

□ А чудовисько зненацька не напало на них

□ Б не проспати світанок

□ В встигнути розставити пастки

7. У сільській бібліотеці хлопці брали книжки

□ А про шпигунів

□ Б із ботаніки

□ В із зоології

8. Митькозавром назвати істоту з озера запропонував

□ А Сергій

□Б Митько

□ А Василь

9. Операція “Курка” провалилась, бо в яму упав

□ А Василь

□ Б дядько Гнат

□ В дід Трохим

10. Сільська бібліотекарка не могла хлопцями нахвалитися, бо вони

□ А вчасно здають прочитані книги

□ Б цілими днями читають

□ В допомогли їй підклеїти книги у сільській бібліотеці

11. Василь своїми розповідями про чудовисько хотів хлопців

А розвеселити Б зацікавити вигадками В налякати

12. Митько запропонував Сергієві

□ А подякувати Василеві за такі чудові канікули

□ Б побити Василя за такі вигадки

□В стати з Василем друзями

IV. Повідомлення теми, мети та очікуваних результатів уроку.

Учні записують тему уроку в зошити.

V. Мотивація учіння.

“Методики одного речення”.

Учні зачитують і коментують епіграф уроку.

VІ. Сприйняття та усвідомлення учнями нового матеріалу.

1. Евристична бесіда.

– Що єднає Сергія і Митька – друзів-шестикласників? (Вік, інтереси, поведінка, риси характеру.)

– Чому хлопців захоплюють різноманітні пригоди?

– Що свідчить про те, що Сергій з Митьком мають велике бажання пізнати світ, історичне минуле?

– Яким чином хлопці захопилися книгами, зоологією?

– Як Сергій з Митьком ставилися до бабусі, мешканців села?

– Яке значення має те, що юні дослідники вміють орієнтуватися на місцевості?

– У чому виявляється любов хлопців до природи, довкілля?

– Чому Сергій з Митьком мріяли про власну славу?

– Якими були стосунки між хлопцями?

– Як поводять себе друзі, перебуваючи в складних ситуаціях?

– Прокоментуйте думку Сергія наприкінці твору: “І взагалі, в нас попереду ще дуже багато цікавого, і завжди так буде, поки ми з Митьком”.

– Що дає підставу стверджувати про доброту, чуйність хлопців у стосунках з Василем Трошем?

– Чому Митько допоміг Василеві? Чим пояснити його вчинок?

– Чим би міг закінчитися “маскарад” для Василя?

– Чим вам подобаються Сергій і Митько?

– Як, на ваш погляд, автор ставиться до своїх героїв? Свої думки обгрунтуйте.

2. Пошуково-дослідницьке завдання.

Учитель. Доведіть за допомогою тексту, що Сергій і Митько:

– люблять природу;

– мають почуття гумору, можуть покепкувати не лише з інших, а і з себе самих;

– розсудливі;

– дружелюбні;

– довірливі;

– допитливі;

– сміливі шукачі пригод.

VІІ. Узагальнення та систематизація знань.

1. Метод “Прес”.

Учитель. Як ви гадаєте, завдяки чому хлопці перебороли свої страхи і сміливо поринули у світ пригод? (Завдяки дружбі, яка об’єднувала їх.)

2. Творча лабораторія.

Учитель. Запишіть у зошит свої думки про те, чого навчила вас повість Я. Стельмаха “Митькозавр з Юрківки…” (3-5 речень).

VІIІ. Підбиття підсумків уроку.

1. Слово вчителя.

Сьогодні на уроці ми з вами поринули у пригодницький світ Митька і Сергія, зрозуміли причини невдач Василя Троша. А головне, збагнули, що найголовніше у стосунках – не довіра, взаємодопомога, вірність, безкорисливість. А одним словом – це дружба.

2. Оцінювання навчальних досягнень учнів на уроці.

ІХ. Повідомлення домашнього завдання.

1. Обсяг домашнього завдання для обов’язкового виконання:

Підготувати інсценізацію одного з уривків повісті.

2. Обсяг домашнього завдання для виконання за бажанням:

Для учнів високого рівня навченості: скласти кросворд за вивченою повістю;

Для учнів достатнього рівня навченості:

Виконати малюнки “Яким я уявляю чудовисько біля озера”.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)

Допитливість, винахідливість, кмітливість хлопчиків – головних героїв повісті Ярослава Стельмаха “Мнтькозавр з Юрківки, або Химера лісовою озера”