Допитливість, винахідливість, кмітливість хлопчиків – головних героїв

Мета: вчити учнів характеризувати образи; удосконалювати вміння виразно переказувати цікаві епізоди повісті; розвивати культуру зв’язного мовлення, логічне мислення, пам’ять; вміння грамотно висловлювати думки, почуття, спостереження; виховувати доброту, чуйність, уважне ставлення до друзів; прищеплювати інтерес до наслідків власної праці.

Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.

Засоби навчання: підручник, портрет письменника, план характеристики літературного героя (його зміст – у конспекті уроку), учнівські ілюстрації, таблиці (їх зміст – у конспекті уроку), роздавальні матеріали, мультимедійні засоби.

Епіграф до уроку:

Вилучити з життя дружбу – все одно,

Що позбавити світ сонячного світла.

Цицерон

Перебіг уроку

І. Організаційний етап.

II. Актуалізація опорних знань і суб’єктного досвіду учнів.

Літературна гра “Так/Ні”.

– Хлопці взяли в бабусі енциклопедію і почали шукати в ній відомості про таємничу химеру лісового озера. (Ні)

– Митько прочитав Сергієві про страшних драконів з острова Комодо. (Так)

– “Хохуля – давній за походженням вид третинного періоду, що зберігся до наших днів”. (Так)

– Сергій висунув сміливу наукову гіпотезу про давнього звіра. (Ні)

– Митько сказав, що назва села Юрківка походить від юрського періоду. (Так)

– На березі озера діти знайшли ріжки та ніжки козеняти, якого з’їло чудовисько. (Ні)

– Хлопці вирішили зробити пастку для звіра й завели у ліс корову. (Ні)

– Сергій і Митько посварилися, побилися через те, що не вирішили, хто буде копати яму. (Ні)

– Сергій знайшов сандалю туриста чи дослідника, котрого, як вважали хлопці, могло проковтнути чудовисько. (Так)

– Прив’язана курка кричала так, що до неї позбігалися всі лісові звірі. (Ні)

– У викопану яму потрапило чудовисько з лісового озера. (Ні)

– Дідусь Трохим здогадався, хто викопав яму і взяв із села курку. (Так)

III. Повідомлення теми, цілей і завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.

Слово вчителя.

З героями творів ми завжди знайомилися заочно, а сьогодні вони завітали до нас у гості. Дозвольте відрекомендувати: Митько, Сергій.

У вас є унікальна можливість поспілкуватися з літературними персонажами.

Інтерв’ю з літературними персонажами.

Діти ставлять запитання за змістом тексту, які вони підготували вдома.

Орієнтовні запитання.

– Яке завдання ви виконували минулого літа? (Збирали гербарій)

– Які думки у вас виникли, коли ви знайшли сандалю? (Що це взуття якогось дослідника, котрого з ‘їв Митькозавр)

– Чи було вам страшно ночувати в курені на березі озера, коли Митькозавр намагався вас налякати?

– Як ви діяли, намагаючись упіймати Митькозавра?

– Що ви можете сказати про вибір назви для цієї фантастичної істоти?

– Що плануєте робити наступного літа?

IV. Вивчення нового матеріалу. Застосування набутих знань.

Теоретичний практикум.

План характеристики літературного героя

1. Дані про героя (з якої книги, головний чи другорядний, центральний чи епізодичний).

2. Портрет героя (якщо змінюється, то як).

3. Вчинки героя (як вони розкривають його внутрішній світ).

4. Мова героя.

5. Ставлення до героя інших персонажів твору (чим воно зумовлене).

6. Додаткові художні відомості (деталі, описи тощо, які характеризують внутрішній світ героя, зміни, які з ним відбуваються).

7. Ставлення до героя автора твору.

8. Ваше ставлення до героя.

Інтерактивна вправа “Мікрофон”.

Орієнтовні запитання за схемою плану-характеристики літературного героя.

– Яке місце персонажів у творі?

– Якими ви уявляєте героїв повісті? (Перевірка домашнього завдання: учні презентують свої малюнки).

– Чому автор не подає докладного портрета хлопців?

– Якими рисами характеру наділив автор Митька та Сергійка? Які епізоди з тексту підтверджують вашу думку?

– Як ставляться до героїв інші персонажі твору і чим це зумовлено?

– Як ставиться до своїх героїв автор?

– Яке ваше враження від знайомства з Митьком та Сергійком?

Робота з підручником.

– Зачитайте комічні епізоди в повісті. З’ясуйте, чому вони смішні.

Гра “Павутинка”.

– Поєднайте імена героїв з рисами їхнього характеру.

Допитливий

Лінивий

Необережний

Митько

Сергійко

Дотепний

Підозрілий

Кмітливий

Веселий

Задерикуватий

Боягузливий

Рішучий

Проблемні запитання.

– Яку мету поставили перед собою Митько та Сергійко після закінчення 5-го класу? На що були спрямовані їхні думки? (Думки після закінчення 5 класу були спрямовані на заслужений літній відпочинок, який вони хотіли організувати без пильного батьківського нагляду. А для цього треба було поїхати до бабусі в село).

– Як хлопці домоглися свого? (Батьки не хотіли відпускати, але Митько був переконливий у своїх доказах).

– Що для вас означає слово “дружба”? Чи можна назвати Митька та Сергійка справжніми друзями?

– Над чим змусили замислитися, чим схвилювали вас наші герої? (Замислитись над тим, що навчання може бути цікавим і приносити задоволення).

Складання сенканів на теми “Митькозавр”, “Літні канікули”, “Пригоди”.

Робота з таблицями.

Слово вчителя.

Повість Я. Стельмаха розповідає про веселі, незвичайні, таємничі пригоди Сергія та Митька. Історія розпочинається з того, що учні 5-го класу дістали від учительки ботаніки завдання на літо – зібрати колекцію комах, а замість цього почали полювати на страшного Митькозавра. Наприкінці той звір виявився простим хлопцем Василем, який вирішив розіграти двох друзів. За веселим характером оповіді ця повість нагадує трилогію В. Нестайка “Тореадори з Васюківки”.

– Щоб повторити жанрові особливості цих творів, пропоную заповнити таблиці.

Запитання

“Митькозавр із Юрківки…” Я. Стельмаха

1.

Жанр твору.

Пригодницька повість.

2.

Кількість головних героїв.

Двоє хлопців.

3.

Від чийого імені ведеться розповідь?

Від імені одного з героїв.

4.

Особливість назв розділів твору.

3 назви можна дізнатися, про що розповідається в розділі.

5.

Риси характеру героїв.

Допитливі, винахідливі, романтики, фантазери, справжні друзі.

Запитання

“Тореадори з Васюківки” В. Нестайка

1.

Жанр твору.

Пригодницька повість.

2.

Кількість головних героїв.

Двоє хлопців.

3.

Від чийого імені ведеться розповідь?

Від імені одного з героїв.

4.

Особливість назв розділів твору.

3 назви можна дізнатися, про що розповідається в розділі.

5.

Риси характеру героїв.

Допитливі, винахідливі, романтики, фантазери, справжні друзі.

– Якого висновку можемо дійти?

V. Підсумки. Рефлексія. Оцінювання.

Інтерактивна вправа “Мікрофон”.

– Чого навчились на уроці?

– Що вам сподобалось?

– Що викликало труднощі?

VI. Домашнє завдання та інструктаж до його виконання.

– Підготувати зв’язну розповідь “Чи важливе для сучасної людини романтичне поривання, уміння фантазувати, уявляти?”. Аргументувати свої міркування.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)

Допитливість, винахідливість, кмітливість хлопчиків – головних героїв