Ілля Муромець і Соловей-Розбійник. Реальність і художня вигадка в билині. Ідеал воїна-захисника. Утілення людських чеснот в образах героїв билин. Елементи фольклору

Мета: поглибити знання учнів з літератури, на прикладі повісті “А зорі тут тихі…” ознайомити їх з творчістю Б. Васильєва; розвивати навички аналізу твору, художніх обраню, переказу

Прочитаного, виразного читання; виховувати високі моральні якості, почуття вдячності до тих, хто відстояв мир.

Обладнання: портрет Б. Васильєва, виставка його книг, тексти повісті “А зорі тут тихі…”.

Від уміння жити по совісті багато що залежить у наш нелегкий час.

Жити гідно нелегко, проте людина може залишатися людиною

І рід людський зможе вижити за умов,

Якщо кожен шануватиме високі поняття моралі.

В. Биков

Хід уроку

I. ПІДГОТОВКА УЧНІВ ДО СПРИЙНЯТТЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

Слово вчителя.

Незважаючи на те, що люди ось уже 70 років живуть без війни, пам’ять про ті жахливі часи не вмирає. Того не можна забути. У нас просто немає на це права. Недарма древні говорили: “Якщо минуле забувають, воно повертається”. Не можна допустити, щоб війна повторилася. Адже більше 20 мільйонів людей заплатили своїм життям за наше мирне небо, яскраве сонце, тишу й спокій;

Тема пам’яті хвилює живих. І серед них – російський письменник Борис Васильєв.

II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ ТА ЗАВДАНЬ УРОКУ

III. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Повідомлення про письменника.

Борис Васильєв – людина воєнного покоління. Він народився у 1924 році, був учасником Великої Вітчизняної війни, потім кадровим військовим, отже нелегку солдатську долю пізнав сповна. Характерним для творчої манери письменника є загострене відчуття трагічного, можливо, тому, що його життя було під прицілом смерті. Скільки він побачив на своєму віку – страшних, героїчних, безглуздих, але завжди неочікуваних смертей товаришів, однокласників, земляків. Війна настільки глибоко увійшла у душі людей його покоління, що потрібно було багато часу, щоб відійти від неї, дещо переосмислити, і повернутися до цієї теми – у літературі. Творам Бориса Васильєва властива правдивість, безкомпромісність, у них відчувається глибока повага до простих людей. – воїнів, трудівників, – що звикли жити за законами людяності, поваги, чесності. Героям письменника буває нелегко у світі, де панує зло, вони часто гинуть. Та їхня смерть сприймається не як перемога зла, а як необхідність пробудити добро в душах читачів.

Серед найбільш відомих творів Б. Васильєва повісті “А зорі тут тихі…” (1969, однойменний кінофільм було знято в 1972 році), “Іванів катер” (1970), “Найостанніший день” (1970), “Зустрічний бій” (1979), “Здається, зі мною підуть у розвідку” (1980), “Летять мої коні” (1982) та ін. Знайшли свого читача і романи письменника “Не стріляйте у білих лебедів” (1973), “У списках не значився” (1974). У творчому доробку Б. Васильєва є також оповідання, п’єси “Офіцер” (1955), “Стукайте і відчинять” (1959), “Вітчизно моя, Росіє…” (1962), кіносценарії.

2. Робота з епіграфом.

– Як ви розумієте вислів В. Викова “жити за законами совісті”?

– Як ви вважаєте, чи легко так жити?

3. Бесіда за змістом прочитаного.

– Як звали коменданта цього роз’їзду? (Старшина Федот Євграфович Васков.)

– Скільки йому було років? (32, і старим він себе не вважав.)

– Що відомо про старшину? (Він був одружений, але дружина зрадила його. Він забрав у неї сина, який невдовзі помер. Так Васков і жив сам.)

– Кого прислали йому у взвод? (Молодих дівчат.)

– Яким зображено Васкова?

4. Переказ тексту.

Завдання учням

– Розкажіть історії життя дівчат, які прибули у взвод Васкова.

5. Бесіда за питаннями.

– Що трапилося на роз’їзді? (Одного ранку Рита побачила у лісі фашистів.)

– Як ви розумієте вислів: “Але йшла війна, розпоряджаючись на свій розсуд людським життям, і долі людей перепліталися химерно й незвичайно”? Як переплелися долі героїв твору? (Вони всі вирішили знищити фашистів.)

– Хто пішов на виконання завдання? (Старшина Васков, Рита Осяніна, Галя Четвертак, Ліза Бричкіна, Женя Камелькова, Соня Гурвич.)

6. Переказ тексту.

– Розкажіть про хід виконання завдання.

7. Бесіда з учнями.

– Як ставився Васков до дівчат? (По-батьківськи. Він піклувався про них навіть за таких складних обставин.)

– Як зрозуміти вислів: “І Федот Євграфович забув про свій вік. Одне знав: він старший за рядових і лейтенантів, рівня усім майорам і завжди молодший за будь-якого полковника. Справа тут не в субординації була – у світосприйнятті”? Чому світосприйняття Федота було саме таким? (Бо він відчував відповідальність за молодих дівчат.)

– Як ви думаєте, чи розуміли це дівчата? (Так.)

– Яку таємницю довірила йому Рита Осяніна? (Вона розповіла про те, що в сусідньому селі у неї був син Альберт. Саме до нього вона й ходила через день. Рита просила, щоб Васков піклувався про її сина.)

8. Переказ тексту.

Завдання учням

– Розкажіть, як загинули дівчата.

– Розкажіть, як склалася доля Федота Васкова.

9. Запитання до учнів.

– Як ви оцінюєте вчинок Васкова? (Те, що Федот усиновив сина Рити Осяніної, говорить про його благородство й глибоку порядність.)

– Як вони з Альбертом увіковічили пам’ять про загиблих? (Поставили мармурову плиту на місці загибелі Рити.)

10. Проблемне запитання.

– Яку роль відіграє рефрен “А зорі тут тихі…”? З якою метою він використовується? (Ця фраза звучить у повісті двічі: перед тим, як дівчата йшли на виконання завдання, і в кінці. У першому випадку вона виступає контрастом, за допомогою якого підсилюється думка про те, що війна порушила мирну тишу, спокій, красу. Молоді дівчата йдуть на смерть, захищаючи рідну землю.)

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

– Поділіться роздумами про героїв повісті Б. Васильєва.

– Відомо, що твір екранізовано. Чи бачили ви цей фільм? Які ваші враження від нього?

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Скласти кросворд за вивченими творами.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)

Ілля Муромець і Соловей-Розбійник. Реальність і художня вигадка в билині. Ідеал воїна-захисника. Утілення людських чеснот в образах героїв билин. Елементи фольклору