Повість-казка. Джон Рональд Руел Толкієн (Толкін) “Гобіт” – ЦІКАВІ ПРИГОДИ НЕЗВИЧНИХ ГЕРОЇВ – 3 КЛАС

Мета: ознайомити учнів з повістю-казкою “Гобіт” англійського письменника Джона Рональда Руел Толкієна; вчити самостійно знаходити в тексті слова, яких автор вживає для характеристики й опису персонажів; учити висловлювати своє ставлення до прочитаного; розвивати навички виразного читання з використанням відповідної інтонації, тону і темпу; утверджувати добро і справедливість.

Обладнання: мапа Європи; підручник; робочий зошит; малюнок на дошці; слова для словникової роботи.

ХІД УРОКУ

І. Емоційне налаштування на урок

Дзвоник всім нам дав наказ:

До роботи швидше в клас.

Тож і ми часу не гаймо –

Працювати починаймо.

– Кому дозволимо сісти першими? (Дівчаткам)

– Так, спочатку – краса, а потім – сила.

– А зараз пригадаємо правила роботи на уроці. Сядемо рівно… (Учні доповнюють: працюватимемо старанно, відповідатимемо чітко.)

II. Актуалізація опорних знань

– Чи любите ви казки?

– Які казки ви знаєте?

– Згадайте, хто з письменників написав казки для дітей.

– Як називаються такі казки?

– Які казки-повісті ви читали?

III. Визначення теми й мети уроку

– Діти, подивіться на дошку. Вгадайте, що тут намальовано? (На дошці – малюнок.)

Повість казка. Джон Рональд Руел Толкієн (Толкін) Гобіт   ЦІКАВІ ПРИГОДИ НЕЗВИЧНИХ ГЕРОЇВ   3 КЛАС

– Так, тут намальована книга і два чоловічки. Хто вони? Один з них, мабуть, читач. Напишемо біля нього букву Ч. А хто ж другий чоловічок? Хто для вас, читачів, пише книги?

– Так, це автор. Напишемо біля нього букву А.

– Хто може бути автором? (Письменник, народ)

– А як ви гадаєте, чи можемо ми з вами бути авторами? Згадайте, ви були вже авторами, коли писали твір на уроці розвитку мовлення. Отже, ви були і авторами, і читачами. А ще є люди, які не просто читають, а й висловлюють свою думку стосовно прочитаного: сподобалося чи не сподобалося, що хотіли б змінити? Таких людей називають критиками, бо вони критично мислять, критикують. Вашими читачами та критиками були батьки, вчитель, друзі. Справжній читач завжди не просто читає, а осмислює прочитане, ставиться до нього критично. Тому на нашій схемі біля фігурки читача поставимо ще одну літеру – ЧК, тобто читач-критик.

– Сьогодні ми з вами побуваємо в ролі автора і в ролі читача-критика. Одним словом, будемо читати по-справжньому. Адже читати – це означає не просто розуміти, про що йдеться, не просто дізнаватися про щось цікаве й нове. По-справжньому читати значить бачити все, що приховує слово, творити у своїй уяві цілий світ, жити його радощами й бідами, сумувати й веселитися разом з героями твору. Це справжнє щастя. Воно буде неповним, якщо ми, читаючи книгу, не зустрінемося на її сторінках із тим, хто її написав, хто придумав цей дивний світ. Почути голос автора, розгледіти його крізь всі чудеса і події, зрозуміти, про що він хотів сказати, відповісти йому своїми почуттями і роздумами – ось справжнє щастя Великого читача.

На нашій схемі фігурка читача маленька. Але наприкінці роботи, коли ми зможемо стати Великими читачами, ми замінимо її на велику. Отже, до роботи!

IV. Робота над темою уроку

1. Вступне слово вчителя

– Я хочу ознайомити вас із повістю-казкою англійського письменника Джона Рональда Руел а Толкієна “Гобіт”.

Професор Оксфордського університету, вчений-філолог, автор романів, повістей, оповідань, казок, балад, пісень, Толкієн народився в Африці, у родині банківського службовця. Після смерті батька родина назавжди оселилася в Англії. Обдарований юнак закінчив відділення історії англійської мови та літератури Оксфордського університету, опанувавши рідкісні мови (валійську, староантійську, давньогрецьку, фінську та ін.).

Толкієн відомий за межами Англії насамперед завдяки казковій трилогії “Володар кілець”, де описано боротьбу за чарівне кільце, що надає його власникові надзвичайної могутності, робить його володарем світу.

Добре обізнаний з фольклором, письменник у своїй творчості широко використовує давньоскандинавські, кельтські та тевтонські легенди, сміливо створює власні міфи. У цьому й полягає його новаторство, що знайшло послідовників, започаткувавши новий напрямок розвитку жанру казки у світовій літературі другої половини XX століття, відомий під назвою “нова міфологія”, або жанр фентезі.

Оповідаючи історію вигаданих цивілізацій, Толкієн утверджував Добро і Справедливість, Обов’язок і Честь, Красу і Гармонію як найважливіші цінності всесвіту.

А почалося все з того, що поважний професор англосаксонської літератури написав розважальну казку про представника вигаданого народу – гобітів – Більбо Злоткінса, змушеного всупереч власному бажанню вирушити в тривалі й небезпечні мандри за скарбами гномів.

2. Ознайомлення з казкою “Гобіт”

1) Словникова робота.

– Отже, тепер, коли ми познайомилися з автором повісті-казки, можна перейти до власне казки. Пам’ятаєте, ми домовилися стати не просто читачами, а Великими, вдумливими читачами? Ми повинні в усьому добре розібратися, нам усе має бути зрозуміло. Тому перш ніж читати, з’ясуємо значення деяких слів, що зустрічаються в тексті і можуть бути незрозумілими, на мій погляд.

Тхне – неприємний запах.

Печера-вигрібанка – викопана яма.

Гобіт – маленький чоловічок, менший від гнома.

“Зайцем” забратися на корабель – їхати без білета.

Гадки не маю – не знаю нічого.

Побаламутити – обманювати.

Патериці – палиці.

Відкараскався – відмовився, відгородився.

– Яким словами-синонімами можна замінити слово побаламутити; відкараскався?

2) Самостійне читання учнями.

– Тепер ми можемо почати самостійне вдумливе читання казки. Можливо, вам зустрінуться ще якісь незнайомі слова: ставте олівцем над ними крапочку, а ми потім з’ясуємо їх значення. Домовилися? Отже, візьміть текст, олівець – і до роботи. Пам’ятайте: ми домовилися побувати і в ролі автора, і в ролі читача, і в ролі критика. Зараз ми просто читачі. Подивімося на все очима читача.

3) Перевірка розуміння прочитаного.

– Назвіть персонажів, про яких прочитали. Якими ви їх уявляєте?

4) Виразне читання тексту вчителем. Обговорення вражень.

– Чи сподобалася вам казка? Чим? Якщо не сподобалася, то чому?

– Чи все в ній зрозуміло?

– Хто такі Більбо Злоткінс і Гандальф?

– Чи всі слова зрозуміли?

– Отже, все тепер зрозуміло й обговорювати нічого не потрібно?

– Де розгортаються події: у норі під землею чи на землі? З чого це видно? Доведіть свою думку словами з тексту.

– Як характеризує гобітів опис їхнього житла? Прочитайте з тексту опис і висловте свою думку.

– З ким зустрівся Більбо Злоткінс: з мандрівником Гандальфом чи звичайним дідусем? З чого це видно? Звідки ви про це дізналися?

– Прочитайте опис зовнішності Більбо Злокінса і Гандальфа. Що цікавого ви дізналися про них?

– Чому гобіт Більбо намагався якнайшвидше спровадити чарівника? Висловте своє припущення.

– Знайдіть у тексті рядки, які доводять, що Злоткінс уважав пригоди цікавим заняттям? А як ви вважаєте?

– От бачите, ми вже не просто читачі. Ми критично мислимо, обговорюємо. Ми дивимося на твір очима читача-критика.

5) Читання казки за особами.

– Якби я попросила прочитати казку за особами, виразно, скільки дійових осіб потрібно було б для цього? (Гандальф, Більбо Злоткінс, автор)

– Отже, у цій казці, крім головних героїв, є ще автор. Про нього, його думки, почуття ми ще не говорили. Подивімося ж на казку очима автора, який розповідає нам цю історію.

Ви знаєте, що перед словами героїв у будь-якому тексті стоїть горизонтальна рисочка. Перегляньте казку: чи багато в ній слів героїв? Яких слів більше: слів автора чи слів героїв? Цікаво, чому Джон Рональд Руел Толкієн так мало дав говорити в казці героям і так багато сказав сам? Може, тому, що він був нескромним? Як ви вважаєте? І як це вдалося письменникові: герої говорять мало, а ми їх дуже добре уявляємо? Навіть знаємо їх думки! Спробуймо розібратися: прочитаймо казку за особами. Під час читання зверніть увагу і підкресліть олівцем у тексті всі слова автора, які розповідають про гобітів. Прочитайте підкреслені слова. (Учні читають текст і зачитують слова.)

– Автор нічого не говорить, подобаються йому гобіти чи ні. А ви як гадаєте? (Відповіді учнів.)

– Тільки завдяки словам автора ми можемо уявити героя, дізнатися про ставлення автора до героя.

6) Гра “Ми – автори”.

– Чи вдалося Більбо уникнути від усіх пригод на світі? Що могло з ним трапитися далі?

– Пропоную вам побути в ролі автора казки.

Дидактична мета: вчити дітей працювати в позиції автора, складати свої пригоди героїв (ураховувати особливості сюжету казки).

Учитель пропонує:

– придумати фантастичну історію, яка сталася з гобітами;

– придумати щасливу кінцівку казки.

7) Гра “Крісло автора”.

– Пропоную окремим учням (які бажають) зайняти “Крісло автора” (воно стоїть посеред класу) і розповісти фантастичну історію, яка могла статися з гобітами.

Решта учнів слухає і виступає в ролі критиків.

– Яке продовження казки вам найбільше сподобалося? Хто найкраще впорався із роллю автора?

V. Підсумок уроку

– Тепер, проаналізувавши казку з точки зору автора, чи можете ви сказати, для чого Джон Рональд Руел Толкієн розповів її дітям?

– От і прочитали ми казку, обговорили її з різних точок зору. Було нам про що поміркувати. А чи пам’ятаєте ви, як казали мені, що вам все зрозуміло і обговорювати нічого не треба? Отже, запам’ятайте, що до літературних творів треба ставитися дуже уважно, уміти знаходити те, чого спершу не побачиш (читати між рядків). І не забувати про автора, його почуття, думки. Лише подивившись на текст з різних точок зору, ви зможете осягнути його глибину, отримати насолоду від читання.

Ми з вами так і зробили. Я вважаю, вас уже можна назвати Великими читачами. Замінимо на нашій схемі маленьку фігурку читача на велику.

– Гадаю, наш урок можна назвати святом народження Великого читача. А щоб день народження був справжнім, я вирішила зробити вам подарунки.

Але це не прості подарунки, а літературні – продовження казки, яку ви опрацюєте самостійно як читачі.

Дайте відповіді на запитання як критик.

– Чи погоджуєтеся ви із думкою, що Злоткінс був гостинним гобітом? Доведіть це.

– Яку роль відвів гобітові Гандальф у їх пригоді? Доведіть це.

– Яку мету поставили перед собою гноми, вирушаючи в подорож? Чому ви так вважаєте?

– Уважно прочитайте рядки, які розповідають про зустріч гобіта з тролями. Як ви гадаєте, чому Викрадачеві не вдалося оволодіти гаманцем?

– Завдяки чому Гандальфу вдалося перемогти тролів? Про яку рису характеру тролів це свідчить?

Станьте автором казки і…:

– перекажіть історію про вкрадені багатства гномів;

– складіть план до розповіді;

– створіть літературний портрет ельфів.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)

Повість-казка. Джон Рональд Руел Толкієн (Толкін) “Гобіт” – ЦІКАВІ ПРИГОДИ НЕЗВИЧНИХ ГЕРОЇВ – 3 КЛАС