Людські взаємини, моральні цінності в казці-притчі Маленький принц – ЛІТЕРАТУРА ХХ-ХХІ ст. У ПОШУКАХ СЕБЕ І ВИСОКОГО ПОЛЬОТУ

Мета:

– Навчальна: простежити шлях Маленького принца Всесвітом, зрозуміти сенс цієї подорожі; розкрити філософську суть алегоричних образів твору; знайти вислови – афоризми у казці, підготуватись до їх пояснення;

– Розвивальна: розвивати критичне та образне мислення учнів, та бажання працювати над собою;

– Виховна: виховувати в учнях моральність, сприяти усвідомленню ними цінності кожної людської особистості.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань та формування на їх основі вмінь і навичок.

Обладнання: тексти казки, ілюстрації до казки.

Встав уранці, умився, привів себе до ладу –

Й одразу ж упорядкуй свою планету.

А. де Сент-Екзюпері

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Словникова робота

Казка – прозовий твір про вигадані, фантастичні події.

Алегорія – це художній засіб, за допомогою якого узагальнене поняття розкривається через конкретні образи.

Притча – твір повчального характеру з чітко вираженою мораллю.

Афоризм – короткий влучний оригінальний вислів, узагальнена глибока думка, виражена в лаконічній формі.

2. Вступна бесіда

– За допомогою якого композиційного прийому розкрито “світ дорослих”?

– 3 ким із дорослих зустрічається Маленький принц?

– Які імена носять дорослі? Чому вони не мають власних імен?

– Хто із дорослих героїв не належить до “світу дорослих”?

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Слово вчителя

– Казку побудовано з окремих епізодів, кожний з яких має логічну завершеність, але єднає їх саме образ Маленького принца, котрий, подорожуючи по різних планетах, шукає істину. Автор не випадково віддає перевагу діалогічному пошуку істини, адже це не просто діалоги – це діалог душі людини із самою собою. Хоча твір певною мірою фантастичний, у ньому порушуються цілком земні проблеми. Сьогодні ми спробуємо з’‎ясувати, які саме.

IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1. Бесіда

– Якою ви уявляєте планету Маленького принца?

– Чи можна сказати, що його планета – це його домівка? Чому?

– Навіщо принцу щоденно виполювати баобаби?

– Що символізують баобаби і планета, якій вони загрожують?

– Як ви розумієте вислів Маленького принца, виведений як епіграф уроку?

– Яке значення для Маленького принца мала Троянда?

– Розкажіть про характер Троянди. Кого вона уособлює?

– Чому Маленький принц вирішив покинути свою планету?

2. Складання схеми або таблиці “Шлях Маленького принца у Всесвіті”

Шлях Маленького принца у Всесвіті

Планета

Представник

Характеристика

№ 1

Король

Необмежена влада, владолюбство

№ 2

Честолюбець

Марнославство, самозахоплення, байдужість до оточення, егоїзм

№ 3

Пияк

Хвороблива пристрасть до пияцтва

№ 4

Бізнесмен

Нікчема, що прагне перетворити неозору красу Всесвіту у власність

№ 5

Ліхтарник

Вірність слову, уміння працювати, освітлюючи шлях людям, не думати про себе

№ 6

Географ

Надто поважна особа, яка ніколи не виходить з кабінету, мовляв, їй ніколи тинятися, і про все знає з переказів, йому байдужа його планета

3. Виконання завдання в класі

– “Маленький принц” – алегорична казка-притча, отже, образи й мотиви у ній набувають символічного значення. Простежте шлях хлопчика та його зустрічі, які для нього були важливими.

12 кроків Маленького принца до пізнання істини

1 крок – прощання з астероїдом В-612 (астероїд – символ домівки, вулкани – те, за що ти відповідаєш, Троянда – символ краси, духовності, жіночності, баобаби – зло, погані звички);

2 крок – зустріч зі змією на Землі (змія – символ долі, земної мудрості; диявольська спокуса, нездоланна фатальність, яка несе смерть).

3 крок – зустріч Маленького принца з квіткою з трьома пелюстками (квітка – символ духовності);

4 крок – Маленький принц на високій горі (гора – високий ідеал, якого прагне досягти людина, луна – самотність, механічне відтворення);

5 крок – сад із трояндами (сад – переважання добра);

6 крок – зустріч з Лисом (Лис – символ мудрості, відповідальності);

7 крок – зустріч зі стрілочниками (потяг – символ людської долі, життєвих шляхів, що рухаються в усіх напрямках);

8 крок – зустріч з торгівцем пігулками від спраги (пігулки – символ прагнення людства забути свої проблеми; духовна наснага; розрив із природою);

9 крок – зустріч із пілотом (пілот – друг);

10 крок – криниця (криниця – символ духовності буття);

11 крок – зорі, що вміють сміятися (зорі – символ щастя, краси);

12 крок – повернення до землі, до людей, до природи, до своєї душі.

IV. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

1. Бесіда

– Що зрозумів і чого навчився Маленький принц під час перебування на Землі? (Він зрозумів, що таке справжня дружба і любов; почав цінувати свою вередливу, але прекрасну Троянду; знайшов на Землі друзів – Лиса та пілота.)

2. Рефлексія

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Характеризувати образи казки; виписати афоризми, пояснювати їх.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)

Людські взаємини, моральні цінності в казці-притчі Маленький принц – ЛІТЕРАТУРА ХХ-ХХІ ст. У ПОШУКАХ СЕБЕ І ВИСОКОГО ПОЛЬОТУ