Проблема життя і смерті. Трактування фіналу. Гуманістична цінність трагедії В. Шекспіра, її популярність серед різних поколінь – ВІДРОДЖЕННЯ

Мета:

– Навчальна: поглибити знання про творчість Шекспіра;

– Розвивальна: розвивати в учнів комунікативні уміння та навички, удосконалювати вміння аналізувати драматичний твір, вчити орієнтуватись у життєвих ситуаціях, оцінювати вчинки та дії інших людей та свої; розвивати творчі здібності;

– Виховна: виховувати здатність до сильних і щирих почуттів, оптимізм, неприйняття ворожнечі.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань та аналізу літературного твору.

Обладнання: тексти трагедії Шекспіра “Ромео і Джульетта”.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Перевірка знання тексту трагедії

1) Де і коли відбувається дія трагедії? (Італія, Верона і Мантуя, XVI ст.)

2) Через що тужив Ромео? (Через нерозділене кохання до Розаліни)

3) За кого батьки хочуть видати заміж Джульетту? (За Паріса)

4) Як познайомилися Ромео і Джульетта? (На балу у Капулетті)

5) У поєдинку на вулиці Верони був смертельно поранений… (Меркуціо)

6) Чому загинув Тібальт? (Був заколотий Ромео)

7) Як Ромео був покараний князем? (Його було вислано з міста)

8) Що радить Ромео брат Лоренцо? (Перечекати у Мантуї)

9) Що вирішує зробити Джульетта, щоб не одружуватися з Парісом? (Погодитись випити зілля)

10) Чому Ромео отруївся? (Через звістку про “смерть” Джульетти)

11) Що було причиною смерті Ромео та Джульетти? (Ворожнеча між родами Монтеккі та Капулетті)

12) Як поводяться Монтеккі та Капулетті, дізнавшись про смерть дітей? (Миряться)

13) Що стане пам’‎яткою про кохання Ромео та Джульетти у Вероні? (Пам’ятники із золота)

2. Бесіда

– Які враження виникли у вас під час читання п’‎єси, над чим ви замислилися?

– Які епізоди привернули вашу особливу увагу? Чому?

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Слово вчителя

– Трагедія “Ромео і Джульетта” – одна із найсвітліших і в той же час найтрагічніших історій про кохання у світовій літературі. Головні герої трагедії стали “вічними образами”, що уособлюють силу і велич справжнього кохання. Здавалось би, сюжет трагедії доволі простий і зрозумілий, але завжди постає питання: чому ця драма впродовж такого тривалого часу є однією із найпопулярніших, чому вона продовжує зворушувати серця читачів і в наш час?

IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1. Текстуальний аналіз із зачитуванням уривків

Образи Ромео і Джульетты

– У яких умовах живе Джульетта? А Ромео?

– Розкрийте їхній духовний світ, риси характеру.

– Як Джульетта ставиться до питання сімейної честі?

– Знайдіть і зачитайте рядки, у яких автор підкреслює мужність та рішучість Джульєтти.

– Як ви вважаєте, наскільки щирими є почуття Ромео до Джульєтти?

– Знайдіть у тексті підтвердження серйозності почуттів Ромео.

Висновок. Побачивши мертвого Ромео, Джульетта, недовго роздумуючи, накладає на себе руки, тому що жити без Ромео вона не може. Як просто, без удаваної патетики поводиться Джульетта у хвилину останнього вибору. Разюче цільний героїчний образ Джульєтти – живе втілення юної любові, що не знає компромісів, любові, що перемагає небезпеки й страхи. Її любов сильніша від смерті.

Інші ключові образи трагедії

– Що ви можете сказати про оточення Ромео та Джульєтти?

– Якими є друзі Ромео?

– Хто вам більше імпонує: Меркуціо чи Бенволіо? Чому?

– Які риси характеру ченця Лоренцо ви можете виділити? Про що вони говорять?

– Як ви сприймаєте образ годувальниці Джульєтти? Чи розуміє вона дівчину?

– Як ви оцінюєте образ Паріса? Наскільки щирим він вам видався?

Висновок. Шекспір створив у трагедії багато образів і ситуацій, що підкреслюють сміливість юних героїв, які прагнуть улаштувати своє життя по-новому, не так, як жили їхні батьки й предки. А головне те, що Шекспір показав кілька різних понять про любов і шлюб, починаючи від примітивно вульгарного розуміння стосунків між чоловіком і жінкою годувальницею і закінчуючи ідеальним ставленням до любові та шлюбу в Ромео й Джульєтти.

Значення смерті Ромео і Джульєтти

– Чи варте кохання героїв такого трагічного завершення?

Смерть Ромео й Джульєтти настільки впливає на їхніх батьків, що вони миряться й припиняють ворожнечу. Так любов двох юних героїв змінює людей. Те, чого не міг домогтися герцог своїми погрозами й карами, відбувається після смерті юних героїв, яка змушує батьків зрозуміти, наскільки жорстокою й безглуздою є їхня ворожнеча. Любов Ромео і Джульєтти здобула перемогу над нелюдським звичаєм кревної помсти. Але ціна, сплачена за це, велика. Трагедія й полягає в тому, що тільки жертовність юних героїв могла зупинити мечі, готові без кінця проливати кров.

2. Слово вчителя

– Для того щоб передати красу почуттів юних героїв, Шекспір скористався усім багатством поетичних засобів. Трагедія містить канцони, сонети, елегії, мадригали й інші форми лірики епохи Відродження.

IV. РЕФЛЕКСІЯ

– Написання есе за темою “Гімн великому коханню”.

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Прочитати “Сон літньої ночі” та “Венеціанський купець” Вільяма Шекспіра (за вибором учнів).


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Проблема життя і смерті. Трактування фіналу. Гуманістична цінність трагедії В. Шекспіра, її популярність серед різних поколінь – ВІДРОДЖЕННЯ