БРАТИ Я. І В. ГРІММ. ЗНАЧЕННЯ ЇХ ДІЯЛЬНОСТІ У ЗБИРАННІ Й ЗБЕРЕЖЕННІ ФОЛЬКЛОРУ. МОРАЛЬНІ ЦІННОСТІ В КАЗЦІ БРАТІВ ГРІММ ПАНІ МЕТЕЛИЦЯ

Мета: розкрити зміст і головну думку казки; зацікавити творчою спадщиною братів Грімм; удосконалювати навички виразного, вдумливого читання, переказу фольклорних творів; розвивати усне мовлення школярів; виховувати працелюбність та доброту, шанобливе ставлення до культури інших народів.

Обладнання: портрети братів Грімм, збірки їхніх творів, ілюстрації до них.

Хід уроку

I. Мотивація навчальної діяльності школярів

– У народі завжди вірили, що працьовита й добра людина отримує винагороду за своє праведне життя й стає щасливою. Тому про це в різних народів складено безліч казкових історій. Є така казка й у збірці братів Грімм, називається вона “Пані Метелиця”. Через що сумувала героїня, чому раділа, чому не залишилася жити в доброї господині, ми дізнаємося, ознайомившись із цим твором. І кожен має зрозуміти, чому, читаючи цю казку, ми, сучасні люди, уболіваємо за героїню, засмучуємось або відчуваємо полегшення, коли історія завершується добре для доброї людини, а зла й вередлива – справедливо покарана.

II. Оголошення теми й мети уроку

III. Актуалізація опорних знань

1. Розповідь учнів про відомих збирачів фольклору

2. Переказ самостійно прочитаних казок братів Грімм

3. Визначення в казках головного конфлікту, реального та фантастичного

IV. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу

1. Виразне читання казки братів Грімм “Пані Метелиця” з коментарями вчителя та поясненням незнайомих і малознайомих слів та виразів

Пасербиця – нерідна дочка для одного з подружжя;

Гидка – негарна;

Попелюшка – та дівчинка, яка виконує найбруднішу роботу в домі;

Починок – намотані на паличку нитки;

Мачуха – нерідна мати, дружина батька;

Лаяти на всі заставки – сварити дуже голосно й образливо;

Знепритомніла – утратила свідомість;

Відлягло від серця – заспокоїлася;

Пряжене – тушковане, приготоване на слабкому вогні;

Бракує – не вистачає;

Брама – ворота з надбудовою;

Цямрина – частина колодязя, що виступає над землею;

Терен – колючий чагарник;

Загадувати роботу – давати завдання щось зробити;

Гадаючи – думаючи.

2. Обмін враженнями про прочитане

Що вам найбільше сподобалося в казці? Чому?

V. Закріплення знань, умінь та навичок

Поєднайте означення з особами та предметами, які вони характеризують: пані метелиця брати Грімм

VI. Домашнє завдання

Навчитися виразно читати й переказувати казку “Пані Метелиця”; зробити ілюстрації.

VII. Підбиття підсумків уроку

Інтерактивна вправа “Мікрофон”

“Німецька казка “Пані Метелиця” нагадує мені…”;

“Найкраще читав (читала) (працював (працювала)) на уроці…”;

“Мені здається, що ця казка…”.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

БРАТИ Я. І В. ГРІММ. ЗНАЧЕННЯ ЇХ ДІЯЛЬНОСТІ У ЗБИРАННІ Й ЗБЕРЕЖЕННІ ФОЛЬКЛОРУ. МОРАЛЬНІ ЦІННОСТІ В КАЗЦІ БРАТІВ ГРІММ ПАНІ МЕТЕЛИЦЯ