Квінт Горацій Флакк (65-8 рр. до н. е.). До Мельпомени (Мій пам’‎ятник стоїть. Тема мистецтва і призначення митця утворі. Пам’‎ятник як символ вічності поезії. Розуміння автором значення свого доробку – АНТИЧНІСТЬ

Мета:

– Навчальна: продовжити ознайомлення з давньогрецькою літературою; ознайомити з біографічними відомостями про Горація та особливостями його творчості; продовжувати роботу над виразним читанням;

– Розвивальна: розвивати увагу, уміння слухати й запам’ятовувати;

– Виховна: формувати читацький інтерес та виховувати повагу до митців слова.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань і формування на їх основі вмінь та навичок учнів.

Обладнання: картки з текстами віршів Горація у перекладі А. Содомори та М. Зерова; картки для роботи в групах з біографією Горація (за можливості – мультимедійний матеріал).

Ораторами стають, поетами народжуються.

Горацій

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Перевірка домашнього завдання

– Подання ілюстративного матеріалу до поеми Вергілія “Енеїда”.

“Перевтілення”: Еней, Вергілій.

Коментар. Учням, яким заздалегідь дали завдання, пропонують уявити себе в ролі певного літературного героя чи автора. Вони по черзі займають місце перед класом і говорять від імені героїв (від першої особи), яких представляють, відстоюючи “свої” точки зору та пояснюючи їх. Учні та вчитель можуть ставити їм запитання, на які вони відповідають, відстоюючи позиції своїх героїв.

2. Бесіда

– Пригадайте та розкрийте особливості античної лірики.

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Слово вчителя

– Слово Пам’ятник походить від пам’ять, тож кожен пам’‎ятник зводять для того, щоб люди пам’‎ятали… Та чи обов’‎язково пам’‎ятне має бути матеріальним? Про Горація і про те, який саме пам’‎ятник він звів собі, ми сьогодні й поговоримо.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Життя й творчість Горація

Робота в групах. “Концентрація”

Коментар. Кожна група отримує аркуші з текстом. За сигналом учні впродовж визначеного часу (1-3 хв) читають текст, потім віддають аркуші вчителеві. Кожен учень записує в зошиті те, що запам’‎ятав із тексту, після чого група на окремому аркуші записує спільний текст. Групу, яка найповніше відтворила текст, учитель заохочує.

Квінт Горацій Флакк (65-8 рр. до н. е.) народився на півдні Італії, у сім’‎ї вільновідпущеника – раба, відпущеного на волю. Майбутній поет пройшов усі сходинки тогочасної освіти: від початкового навчання у Римі до філософських занять в Афінах, як це було прийнято у римській знаті. Захопившись ідеями республіки, Горацій боровся в лавах захисників республіки і став військовим трибуном (командиром легіону) в армії Брута.

Після поразки армії Брута Горацій повернувся на батьківщину. Тут на нього чекало ще одне випробування: маєток його батька був конфіскований, і поет залишився без засобів до існування. Саме в цей час Горацій починає писати вірші. Його перші вірші привернули увагу Вергілія, який познайомив молодого поета з Меценатом. Останній став другом і покровителем Горація. Познайомившись

3 Августом, Горацій стає імператорським співцем, проповідником цезаріанства. Але, відчуваючи, що таке життя йому не до душі, усамітнюється у своєму маєтку в Сабінських горах. Згодом Август знову викликає поета в Рим. Так і минає його життя – у втечах на лоно природи та поверненнях до Рима.

Перу Горація належать 2 книги сатир, книга еподів (ліричних віршів),

4 книги од, 2 книги послань. У своїх одах Горацій, будучи філософським, інтелектуальним поетом, оспівує Рим і Августа, кохання і красу, розмірковує про поезію, життя і смерть, наслідуючи заклик епікурейства “Саrре diem!” (“Лови день!”). Епікурейці вчили, що розумна людина має уникати громадської кар’‎єри. Кожна людина мусить виробити персонально для себе “мистецтво жити”. Для Горація воно полягає у поміркованості, у вмінні стримувати надмірні бажання, у принципі “золотої середини”.

(За бажанням вчителя цей вид роботи можна замінити розповіддю з демонструванням мультимедійного матеріалу.)

2. Словникова робота

Ода (у перекладі з грецької – “Пісня”) – жанр лірики, що висловлює піднесені почуття, викликані важливими історичними подіями, діяльністю певних осіб тощо.

3. Виразне читання оди Горація “До Мельпомени” у перекладі А. Содомори та М. Зерова

4. Бесіда за одою Горація

– Пригадайте, хто така Мельпомена.

– Що про себе розповів автор у творі?

– Про яку свою найбільшу заслугу згадує Горацій?

– Що незвичного ви помітили в оді?

– Про який саме пам’‎ятник автор говорить у творі?

– Чому обидва запропоновані переклади мають окремі відмінності, хоча є перекладами одного твору?

– Як у творі розкрито тему митця та мистецтва?

V. ПІДСУМКИ УРОКУ

Рефлексія. Інтерактивна вправа “Продовж фразу”

– Я дізнавcя/-лася про те, що Горацій…

– Ода – це…

– Тема оди “До Мельпомени” – …; ідея оди “До Мельпомени” – …

– Переклали оду “До Мельпомени” українською мовою…

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Підготувати виразне читання оди Горація “До Мельпомени”.

2. Підготувати виразне читання елегії 10 із розділу IV “Життя поета” (“Сумні елегії”) (індивідуальне завдання).


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)

Квінт Горацій Флакк (65-8 рр. до н. е.). До Мельпомени (Мій пам’‎ятник стоїть. Тема мистецтва і призначення митця утворі. Пам’‎ятник як символ вічності поезії. Розуміння автором значення свого доробку – АНТИЧНІСТЬ