“Садко”. Тема мистецтва і відкриття світу в билині – БИЛИНИ ТА БАЛАДИ

Тема. “Садко”. Тема мистецтва і відкриття світу в билині

Мета: навчальна: допомогти учням усвідомити ідейно-художній зміст билини; навчити розрізняти реальність та вигадку, визначати символічність та алегоричність образів; розвивальна: розвивати образне та критичне мислення, навички виразного читання билин, коментування, висловлення власних вражень та думок; виховна: сприяти формуванню почуття пошани до духовних надбань народу, до мистецтва, естетичні смаки.

Обладнання: збірка билин, ілюстрації до них, зразки старовинних струнних інструментів, фрагменти фільму.

Теорія літератури: билина, цикл билин, художні образи, художні засоби, гіпербола.

Тип уроку: урок вивчення нового навчального матеріалу.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань

Фронтальне опитування

– Назвіть ознаки билини, розкажіть про цикли билин.

– Складіть паспорт-характеристику Іллі Муромця.

Ім’‎я

Ілля Муромець

Вік

33 роки

Місце народження

Село Карачаєво біля Мурома

Рід занять

Захищає вітчизну від ворогів

Вчинки

Звільнив Чернігів від ворогів, намостив мости через річку, переміг Солов’‎я-розбійника

Риси характеру

Мужній, сміливий, відважний, справедливий, кмітливий, патріот

Ставлення до нього

Народ, князь і навіть вороги поважали

Найпоширеніші художні засоби, за допомогою яких змальовується образ героя

Постійні епітети, гіперболи, повтори, детальні описи, порівняння, зменшувально-пестливі слова

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. оголошення теми й мети уроку

Звернення вчителя до учнів

– Згадаймо давньогрецького героя міфів Орфея. його чарівний спів та гра зворушили навіть невблаганне серце володаря підземного царства. У Давній Русі теж дуже цінували талановитих співаків, музикантів і всіх митців та майстрів. Тому великою популярністю користувалися билини про гусляра Садко, із якими ми познайомимося на сьогоднішньому уроці.

IV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу

1. Виразне читання билини “Садко”, опрацювання рубрик підручника

2. Відповіді на запитання підручника, виконання завдань (вибірково)

Обговорення, висловлення своїх думок і вражень

3. Складання сюжетного ланцюжка билини “Садко”

Орієнтовна відповідь

Садко розважав гостей на бенкетах → якось перестали його кликати – сумував на березі озера Ільмень, граючи на гуслях → гра сподобалася морському царю і той вирішив допомогти музикантові → Садко запросили на учту – гості похвалялися, хто чим міг → садко сказав, що йому хвалитися нічим, окрім того, що в озері є риба із золотими пірцями → купці та юнак побилися об заклад → коли з Ільменя витягли три риби із золотими пірцями, садкові віддали кілька крамниць із товарами, і він став багатим → торгівля йшла успішно → садко так розбагатів, що вирішив закупити всі товари в Новгороді – і гарні, й погані → став закупляти, потім передумав і заплатив тридцять три тисячі закладу →спорядив кораблі і поїхав по світу, багато де побував → море, по якому вони пливли, раптом розгнівалося, розбушувалося → садко зрозумів, що морський цар вимагає данини →йому відправили золото, срібло, але стихія не вщухала – треба було людської жертви → кидають жеребки, і випадає садкові – він пише заповіт і кидається в море → опиняється у морського царя, розважає його та гостей на бенкетах → море в цей час бушує, гинуть кораблі → з’‎явився старий чарівник – святий Микола Можайський, який порадив порвати струни й розібрати гуслі → садко так і зробив → тоді морський цар запропонував одружитися → юнак, за порадою старця, обрав красуню Чернаву й формально одружився з нею → це дало йому змогу повернутися додому, до дружини й жити далі щасливо.

V. Закріплення знань, умінь та навичок

– Назвіть факти, які свідчать не лише про майстерність садка як музиканта, а й про його доброту, порядність, вдячність, жагу до відкриття світу. (Відписав своє добро на церкву та всім близьким і товаришам; побудував церкву Миколи Можайського, не зрадив дружину; не став розоряти Новгород, а вирушив у нові місця, багато подорожував.)

VІ. Домашнє завдання

Навчитися виразно читати, переказувати, аналізувати билину “садко”.

VІІ. Підбиття підсумків уроку

Інтерактивна вправа “Мікрофон”

– Продовжте речення.

“Билина “садко” відрізняється від попередньої тим, що її тональність…”

ДОДАТОК

Думка літературознавця

Композиція билин усталена. Кожна билина ділиться на три частини: зачин (заспів), виклад і кінцівку(ісход). Поетична канва цього жанру характеризується вживанням постійних епітетів (чисте поле, ясне сонце), порівнянь (багато з них гіперболічні, наприклад, богатир б’‎є ворогів, мов траву косить), метафор (заспівала тятива, розгорівся бенкет), паралелізмів (на заході красне сонечко – на відході життя дівиче). Важливу роль відіграє гіперболізація та ідеалізація героїв Билинний вірш побудований за законами народного тонічного віршування. Він виконується наспівною мовою (речитативом). Билинам властиве римування, але рима часто тільки віддалено співзвучна. У давнину билини виконували в супроводі струнного музичного інструмента (найчастіше гуслів), але з часом цей компонент утратився.

(Із інтернету)


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)

“Садко”. Тема мистецтва і відкриття світу в билині – БИЛИНИ ТА БАЛАДИ