Квінт Горацій Флакк. До Мельпомени (Мій пам’ятник стоїть). Тема мистецтва і призначення митця у творі. Пам’ятник як символ вічності поезії. Розуміння автором значення свого доробку
Мета: ознайомити учнів з поетичним внеском в античну й світову літературу Квінта Горація Флакка; показати взаємозв’язок творчості Горація з його світоглядно-естетичними позиціями та політичною ситуацією в Давньому Римі; розкрити роль жанру оди у поетичному спадку Горація; ознайомити учнів з жанрово-смисловою специфікою оди; здійснити цілісний аналіз оди Горація “До Мельпомени”; розвивати навички аналізу віршованих творів та їх виразного читання.
Обладнання: відео “Квінт Горацій Флакк”, опорно-інформаційні схеми “Світоглядно – естетичні позиції Горація”, “Художній світ Горація” та “Компакт-біографія Горація”.
Гарний стиль криється в серці.
Дені Дідро
Перебіг уроку
I. Організаційний момент. Актуалізація опорних знань учнів.
Читання творів-мініатюр на одну із тем: “Уславивши Енея, Вергілій вславив Рим” або “Еней – людина Долі”.
II. Оголошення теми й завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів
Поетичне обдарування Квінта Горація Флакка першим помітив Вергілій, що був уже уславленим поетом. Він і ввів Горація в літературні кола, де талант початківця розквітнув на повну силу. Сьогодні ми не тільки ознайомимося з особистістю Горація, а й спробуємо розкрити зв’язок його світоглядно-естетичних позицій і творчості, зрозуміти, в чому полягає цінність поетичного доробку митця для античної літератури та усього історико-культурного розвитку людства. Важливо усвідомити, які саме теми й проблеми знайшли втілення у творчості Горація, чому вони його хвилювали й чим є цінними для нас, читачів XXI століття. Знайти ці відповіді, сподіваюсь, нам допоможе аналітичне дослідження його віршів.
Перегляд відео “Горацій”.
Бесіда
– Якою людиною ви уявляєте собі Квінта Горація Флакка? Які факти його біографії вас вразили й чому?
– Що можна сказати про цю людину, розглянувши її скульптурне зображення?
– Як політичні події в Римі відбилися на долі молодого поета?
– Що вам відомо про вплив давньогрецької культури на формування світогляду Горація?
– Яку роль в житті Горація відіграли Вергілій та Меценат? Як змінилося світобачення поета в зв’язку зі знайомством з Октавіаном Августом?
– Як ви думаєте, чому більша частина Горацієвих віршів – це оди? Чи збігається сучасне літературознавче визначення оди як поетичного жанру з тим, як розумів оду Горацій?
Літературознавча довідка
Ода – вірш, що висловлює високі почуття, викликані важливими історичними подіями, діяльністю історичних осіб. Оді притаманні урочистість і піднесеність.
– Зверніть увагу на компакт-біографію Горація. На які два умовні періоди можна було б поділити життєвий шлях Горація”? Наведіть аргументи. (Перший період – становлення особистості й захоплення громадською та політичною діяльністю; другий – власне творчий період життя.)
Компакт-біографія Квінта Горація Флакка
Дата народження: 08 грудня 65 року до нашої ери.
Місце народження: Венузія. давня римська колонія на півдні Італії.
Батьки: батько – вільновідпушений раб, мати дуже рано померла. Квінт Горацій Флакк – єдиний син.
Навчання: початкова школа у Венузії; початкова, граматична і риторична школи у Римі; філософські й літературні школи в Афінах.
56 рік до н. е.: батько переїхав до Риму з метою дати синові гарну столичну освіту.
44 рік до н. е.: вбивство республіканцями Юлія Цезаря й початок громадянської війни. Знайомство Горація з Юнієм Брутом, призначення командиром одного з республіканських легіонів.
42 рік до н. е.: вирішальна битва між цезаріанцями та республіканцями під Філіппами. Горацій опинився поза законом у стані морального надлому.
40 рік до н. е.: Горацій повернувся до Риму.
38 рік до н. е.: знайомство Горація з Вергілієм і представлення молодого поета Меценатові.
33 рік до н. е.: Меценат подарував Горацієві невеликий маєток поблизу Риму, де поет провів усамітнено своє життя, сповнене творчості й спілкування зі своїм покровителем і другом.
30-і роки до н. е.: вихід двох збірок сатир Горація (“Бесіди”).
23 рік до н. е.: видання перших трьох книг од Горація.
13 рік до н. е.: видання четвертої книги од Горація.
Останнє десятиріччя життя Горація: створення теоретичного маніфесту римської класики “золотої доби” Августа – “Наука поезії” (“Послання до Пісонів”),
27 листопада 8 року до н. е.: Горацій помер.
Завдання. Скласти кроссенс за біографією Горація.
1 – видатний римський поет – лірик Квінт Горацій Флакк народився на півдні Аппенінського півострова у невеличкому містечку Венузія в 65 році до н. е.
2 – своєї матері він не пам’ятав, вона рано померла, а батько був вільновідпущеником, колишнім рабом, якому вдалося не лише здобути волю, а й отримати статок.
3 – батько зробив усе, щоб надати сину найкращу, тобто аристократичну освіту, яка б відкрила двері у вищі кола римського суспільства. Горацій навчається у Римі, а потім їде до Греції, в Афіни – місто, яке славилося своїми філософськими школами й найвищим рівнем освіти.
6 – проте завершити навчання не вдалося – розпочалася чергова громадянська війна. Горацій вступив до республіканської армії, де був призначений командиром одного з легіонів.
9 – після поразки в битві з військом Юлія Цезаря всі республіканці були оголошені як небезпечні злочинці. Більше року юнак не наважувався повернутися додому. Він поневірявся грецькими островами і містами Малої Азії, зазнаючи справжніх злиднів.
8 – Меценат, який зацікавився віршами молодого поета, вирішив матеріальні клопоти Горація і представив його Юлію Цезарю.
7 – Горацій у своїх творах звернувся до політичних тем, оспівуючи молоду римську державу. Вершиною його творчості стали 4 книги од. Взірцем для них він обрав давньогрецьку лірику, особливо творчість Сапфо.
4 – протягом двох тисячоліть його твори вивчали в школах, а переклади впливали на розвиток усіх європейських літератур. Серед українських класиків Горація перекладали Г. Сковорода, І. Франко.
5 – Горацій був видатним римським поетом. Ще за життя він став класиком, і сам Август був переконаний, що його твори “збережуться навіки”.
IV. Аналітико-інтерпретаційне дослідження оди Горація “До Мельпомени”
– Уважно прочитайте вірш самостійно – С. 111
Виразне читання оди 2-3 учнями
– Про що цей вірш? (Роздуми поета про власну творчу долю.)
– Від чийого імені ведеться поетична оповідь?
– Ким, по-вашому, є ліричний герой твору? (Він поет.)
– Відомо, що Горацій, закінчуючи в 23 році до н. е. третю книгу од, мав намір відійти від ліричної поезії. Доведіть, спираючись на зміст вірша “До Мельпомени”, що він є своєрідною спробою осмислення поетичного внеску митця.
– Як у цьому вірші Горацій вирішує для себе філософську проблему смерті й безсмертя?
– Які художні світи наявні у цьому творі Горація? У якому співвідношенні вони знаходяться?
– У чому полягає особливість художнього часу оди?
– Що саме й чому Горацій вважає безсмертним? Прокоментуйте рядки: “Смерті весь не скорюсь: не западе в імлу частка краща моя”.
– Чому ліричний герой-поет звертається саме до Мельпомени? У чому полягає особливість сприйняття Мельпомени Горацієм? (У давньогрецькій світоглядно-міфологічній системі Мельпомену вважали покровителькою трагедії. Горацій же вважав її натхненницею лірики, як і Сапфо та Анакреонт.)
– Як ви думаєте, що притаманне поезії “До Мельпомени”: відчуття приреченості чи оптимістичний настрій? Обгрунтуйте відповідь цитатами з тексту.
– У світовій літературі ода Горація “До Мельпомени” ще відома під назвою “Пам’ятник”. Як ви вважаєте, з чим це пов’язане? Поміркуйте, як розуміє поет образ пам’ятника?
– У чому полягає алегоричний зміст цього твору?
– Поясніть, як пов’язані з біографією Горація рядки “Я – славний з убогого”.
– Прокоментуйте рядки “я…вперше скласти зумів по-італійському еолійські пісні”.
– Чому у вірші, крім Мельпомени, опосередковано згадується ще й Аполлон (“Сонячні Дельфи”)?
– Який давній обряд античності згадується в останніх рядках вірша “До Мельпомени”? Як він допомагає зрозуміти усвідомлення поетом надзвичайного значення власної творчості?
– Що вам відомо про резонанс, викликаний одою Горація “До Мельпомени” у світовій літературі? Доведіть, що вірш Горація є уславленням не лише його особистої творчої спадщини, а й хвалебним гімном поезії загалом, її нетлінній ролі для всіх народів. (Найвідоміші вірші-“пам’ятники” Г. Сковороди. І. Франка, М. Ломоносова, Г. Державіна, О. Пушкіна у слов’янських літературах.)
– У яких рядках вірша, по-вашому, лунає заклик до інших поетів ставитися до поетичного слова з великою відповідальністю? Ця думка виражена у вірші безпосередньо чи опосередковано?
– Ще раз виразно прочитайте вірш Горація “До Мельпомени”. Наскільки аналітичне дослідження допомогло вам розставити логічні акценти та побудувати інтонаційний малюнок вірша при читанні?
– Наскільки текст став зрозумілішим після аналізу?
V. Рефлексія
– Зверніть увагу на епіграф до нашого уроку. Як вислів Дені Дідро пов’язаний з творами Горація та поетичною творчістю взагалі?
– Зробіть висновок про роль творчості Горація в давньоримській літературі.
– Чи погоджуєтесь ви з тим, що поезія Горація справді принесла йому безсмертя?
– Доведіть, що твори давньоримського поета мають глибокий філософський зміст.
– На основі давньогрецької та давньоримської міфологій, а також вивчених вами творів античних авторів спробуйте пояснити античне уявлення про смерть. Який новий нюанс у сприйнятті смерті внесла поетична спадщина Горація? (Людина – смертна. Істинна творчість безсмертна. За часів античності безсмертними вважалися боги. Горацій же виходить вже на рівень абстрактного філософствування, наділяючи безсмертям поезію як естетичну категорію та продукт діяльності митця.)
– Доведіть, що своїми віршами Горацій продемонстрував власну незалежність від призначень долі. Як саме поет довів можливість безсмертя для смертної людини? Підтвердьте текстами вивчених на уроці творів.
VI. Домашнє завдання:
Опрацювати конспект, С. 113-120, підготувати інформацію про “Метаморфози” Овідія*.