Космовська Барбара. Буба. Художній світ Барбари Космовської – ЛІТЕРАТУРА ХХ-ХХІ ст. У ПОШУКАХ СЕБЕ І ВИСОКОГО ПОЛЬОТУ
Мета:
– Навчальна: продовжити знайомство із сучасною зарубіжною літературою для дітей; ознайомити учнів з життям та творчістю Барабари Космовської; активізувати читацьку активність учнів;
– Розвивальна: формувати навички аналізу художнього тексту;
– Виховна: виховувати почуття впевненості в собі та толерантне ставлення до оточення.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань та формування на їх основі вмінь і навичок.
Обладнання: фотопортрети Барбари Космовської; книги письменниці; матеріал для мультимедійної презентації.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Слово вчителя
– Коли ви чуєте слово “буба”, які асоціації у вас виникають? Напевно, передусім дитячі. Усі ці “буби”, “вави”, які в перекладі з дитячої мови, означають побиті колінця, подряпані ручки з ніжками, одним словом, – гулі. Без них не обходиться жодне дитинство, бо на цих “бубах” дитина здобуває свій унікальний життєвий досвід. Так само, тобто “Буба”, називається роман польської письменниці Барбари Космовської, з яким ми ознайомимося на найближчих уроках. Саме про головну героїню твору та про автора ми й говоритимемо…
III. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Розповідь про життя і творчість письменниці
(Слово вчителя з використанням мультимедійної презентації.)
2. Художній світ Б. Космовської (короткий огляд)
Письменниця успішно пише і для дорослої аудиторії, та все ж таки найбільшу любов та популярність їй принесли саме книжки для підлітків. Письменниця Барбара Космовська зізнається, що пише для непростої аудиторії – підлітків. Із молоддю письменниця намагається бути максимально щирою, а тому не боїться на сторінках своїх книжок говорити про складні та болючі речі – розлучення батьків, смерть близької людини, анорексію, першу закоханість, проблеми з алкоголем, бідність тощо. Авторка впевнена, що розуміння світу підлітків, пам’ять про власну молодість та власні помилки – це той спільний “простір”, що зближує письменника та юних читачів. Головне, впевнена Барбара Космовська, щоб у підлітковій літературі не було фальші та надмірного моралізаторства.
“Буба” – це книжка для сімейного читання, написана в пригодницькому жанрі; вона розповідає про життя польської шістнадцятирічної дівчинки, яку всі кличуть Бубою, хоча її справжнє ім’я Агнешка, і яка проживає разом з батьками та дідусем.
3. Робота з текстом твору
1) Знайомство з Агнешкою (Бубою) та її родиною (розділ “Повтори партії”)
– Якою постає перед нами Буба?
– Де проживає родина Буби?
– Що ми дізнаємось про її близьких?
– Як вони ставляться одне до одного та до Буби?
2) Особливості спілкування в родині Буби (розділ “Запеклий атеїст починає діяти”)
– Які риси характеру розкриваються у батьків Буби?
– Як пояснює своє ставлення до оточуючих дідусь Генрик?
– Хто така пані Бартошова? Чим вона займається в родині Буби?
3) Світ родини (розділ “Гілка на грудях”)
– Як вирішують сімейні негаразди в родині?
– Як до цього ставиться Буба?
– Які “слабкості” є у дідуся Буби? Що члени родини роблять для того, щоб стримати їх?
– Хто такий Адась? Що про нього розповідає дівчина? Хто є її співрозмовником?
– Що ви можете сказати про родину Маньчаків?
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Інтерактивна вправа “Заверши речення”
Я хотів/хотіла би дізнатись про те, …
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Дочитати повість “Буба” Б. Космовської; підготувати розповідь про епізоди, що найбільше запам’ятались; характеризувати образи твору.
2. Зробити малюнки до твору.
Ілюстрація з обкладинки повісті “Буба” Б. Космовської (пер. з йол. Божени Антоняк)