Річард Бах (нар. 1936). Чайка Джонатан Лівінгстон. Сюжет твору Р. Баха як філософська метафора людського буття – ЛІТЕРАТУРА ХХ-ХХІ ст. У ПОШУКАХ СЕБЕ І ВИСОКОГО ПОЛЬОТУ

Мета:

– Навчальна: продовжити знайомство з творчістю Річарда Баха; опрацювати зміст повісті та її проблематику; працювати над умінням учнів аналізувати прозовий твір;

– Розвивальна: розвивати уміння переказувати текст; розвивати читацьку активність учнів;

– Виховна: виховувати в учнів прагнення долати стереотипи, бажання розкривати в собі безмежні можливості людської особистості.

Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань.

Обладнання: тексти повісті-притчі.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Експрес-опитування

– Що ви знаєте про Річарда Баха?

– Що ви можете сказати про його захоплення в житті?

– Кому присвячено повість “Чайка Джонатан Лівінгстон”?

– Укажіть жанровий різновид повісті. Поясніть, як ви його розумієте.

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1. Колективна робота над аналізом сюжету твору

Частина перша

– Яким постає перед читачем Джонатан на самому початку твору?

– Що в поведінці Джонатана викликає спочатку занепокоєння, а потім й обурення в інших членів зграї?

– Чи довго він дослухався до вмовлянь своїх батьків стати таким, як усі?

– Яке рішення приймає Джонатан після того, як чує голос, що стверджує, що він є простою чайкою і не народжений для швидкісних польотів?

– Що стало причиною того, що Зграя зібралась на раду?

– Як Джонатан реагує на наказ найстарішого вийти на середину кола?

– Яке насправді рішення приймає найстарший?

– Що відчуває Джонатан у вигнанні?

Частина друга

– Що сталось, коли Джонатан постарів?

– Хто ці чайки? Про що він дізнався від них?

– Як живе нова Зграя, до якої потрапив Джонатан?

– Про що ще дізнається Джонатан?

– Що повинен зробити Джонатан для того, щоб наблизитись до досконалості?

– Яке відкриття для себе зробив Джонатан?

– Як скористався Джонатан своїми можливостями?

– Про що сказав Джонатану Найстарший, коли його пір’‎я стало ще більш сліпучим?

– Чому Джонатану захотілось повернутись на землю?

– Що побачив Джонатан, коли повернувся на землю?

Третя частина

– 3 ким, крім Флетчера Лінда, який стає ідеальним учнем, спілкується Джонатан?

– Яке рішення приймає Джонатан?

– Як члени Зграї почали ставитись до Джонатана після випадку з Керком Мейнардом?

– Як Зграя ставиться до Джонатана після того, як Флетчер не загинув?

– Які настанови Джонатан дає наостанок Флетчеру?

– Чим завершується повість?

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

1. Слово вчителя

– Метафоричність “Чайки…” зрозуміла всім: зграя чайок із нездоланною жадобою до їжі – це наше повсякденне життя, політ Джонатана Лівінгстона – це свобода; його прагнення вдосконалювати свій політ – це наші шляхи самовдосконалення і наше бажання вирватись із дріб’‎язкової суєти, пізнати сенс життя й осмислити свій статус у світі.

2. Рефлексія

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Характеризувати образ Джонатана.

2. Знайти алегорії та ознаки притчі у творі.

Річард Бах (нар. 1936). Чайка Джонатан Лівінгстон. Сюжет твору Р. Баха як філософська метафора людського буття   ЛІТЕРАТУРА ХХ ХХІ ст. У ПОШУКАХ СЕБЕ І ВИСОКОГО ПОЛЬОТУ

В. Єрко. Чайка Джонатан. Ілюстрація


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Річард Бах (нар. 1936). Чайка Джонатан Лівінгстон. Сюжет твору Р. Баха як філософська метафора людського буття – ЛІТЕРАТУРА ХХ-ХХІ ст. У ПОШУКАХ СЕБЕ І ВИСОКОГО ПОЛЬОТУ