Сучасна зарубіжна поезія. Ристо Раса – ЛІТЕРАТУРА ХХ-ХХІ ст. У ПОШУКАХ СЕБЕ І ВИСОКОГО ПОЛЬОТУ

Мета:

– Навчальна: ознайомити учнів із сучасною зарубіжною поезією; розкрити їм світ художній світ представників різних країн;

– Розвивальна: етично та естетично розвивати учнів; активізувати їх читацьку активність та художнє сприйняття;

– Виховна: виховувати толерантне ставлення до думки інших.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань та формування на їх основі вмінь і навичок.

Обладнання: фотопортрети Ристо Раси; картки з текстами творів поета; ілюстрації із зображенням природи.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Повторення окремих понять з теорії літератури

– Що ви пам’‎ятаєте про поезію Давнього Китаю?

– Згадайте, що таке верлібр.

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1. Коротке повідомлення про Ристо Расу

(Слово вчителя або учня за випереджувальним завданням.)

Ристо Олаві Раса – фінський поет, професійний бібліотекар. Народився 29 квітня 1954 р. у Гельсінкі, дитинство і молодість провів у місті Вааса. Зараз мешкає в містечку Сомеро, де працює бібліотекарем. Почав писати вірші ще в шкільному віці, першу збірку видав у 17 років. У своїх поезіях змальовує природу в усіх її проявах, часто з гумористичним відтінком, а також вдається до тем хатнього затишку, кохання й дитячих спогадів. На творчість Раси вплинули насамперед японська й китайська поезія, його вірші вирізняються безпосередністю й теплом. Поет здобув чимало літературних премій. Останнім часом майже не видає поетичних збірок, а пише здебільшого есеї й веде колонки в місцевих часописах.

2. Читання творів Ристо Раси у перекладі Ю. Зуба

***

На дереві загніздилися птахи.

Тиждень за тижнем

Воно боялося поворухнутись.

***

Він дуже самотній,

Передплатив газету,

Аби хтось приходив до нього під двері.

***

Я чекаю на листівку від тебе, озовися нарешті.

Виймаю з шухляди твого старого листа,

І коли роздивляюся твій почерк і малюночки,

Роблені тобою на полях аркуша,

Я думаю: не може бути, щоб у тебе не все було гаразд.

***

Мудрий

Не вийматиме з води

Яскравий камінь.

3. Бесіда

– Які асоціації викликають у вас прослухані твори?

– Про що спонукають задуматись дані твори?

– Чи можемо ми говорити про те, що вони мають філософський зміст? Чому?

4. Лекція вчителя

Здебільшого митець послуговується формою верлібра-мініатюри. Але в цьому помітно не лише вплив східних літератур. Стиль Раси чимось близький до скандинавських рун. Автор удається до асоціативності: “Лісова стіна – це просто зелені двері, / куди світло / провадить свого друга” (“Лісова стіна…”). Така ускладнена техніка приваблює поета, адже природа – одна з його головних тем. Пошуки подібності між явищами є ефективним засобом одухотворення й урізноманітнення монументальних краєвидів.

Поет у творчості має декілька домінант. Починав Раса з прозорих за змістом етюдів, що фіксували досконалу панораму:

Позад церкви стовбури дерев…

Звідтіля, з закапелків чимчикує сюди

Легенько блакитна кішка.

Згодом він почав вдаватися до більш розгорнутих сюжетів та сугестії, скажімо, зображаючи верби схожими на іржу з полоззя на санчатах сонця (“Рум’‎яніє…”). У природі дедалі більшає всеосяжності: берег із вересом і березами – то аналог парку й бульвару у вірші “Море розбиває…”.

Провідні образи (водойми, берег, гущавина) відповідають географії Фінляндії. Утім, це не суворі пейзажі: змальована дійсність не всуціль неприступна. І найбільше в цьому переконує гумор.

Ще бувають старосвітські джентльмени,

Вальдшнеп відгукується приязно

На кумкання жаб. (“Весняний вечір…”)

Відчуття довколишніх подій оживлюється через поринання в пам’‎ять. У віршах, написаних за спогадами (“Яблуко”, “Двірник був запальний…”), дитинство мислиться як тріумф природної людини.

5. Усне художнє малювання

– Учні словесно змальовують картини, кольори, які у них виникли від прочитання віршів поета.

IV. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

1. Написання сенкану з теми “Поезія Раси”

2. Творча робота. Написання власних творів у стилі Ристо Раси

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Повторити вивчений матеріал.

Коментар для вчителя

Для уроку можна обрати творчість інших сучасних поетів, наприклад Януша Шубера – польського поета, автора чотирнадцяти книжок, лауреата численних літературних відзнак; Леса Вікса – австралійського поета, видавця і редактора, у якого довжелезний список здобутків у літературі (має низку літературних нагород, видав вісім поетичних книг).


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Сучасна зарубіжна поезія. Ристо Раса – ЛІТЕРАТУРА ХХ-ХХІ ст. У ПОШУКАХ СЕБЕ І ВИСОКОГО ПОЛЬОТУ