В. Шекспір Гамлет. Чи бути, чи не бути: філософська проблематика трагедії – ЗОЛОТІ СТОРІНКИ ДАЛЕКИХ ЕПОХ
Мета – формувати компетентності: Предметні (знання тексту трагедії В. Шекспіра “Гамлет”; уміння розмірковувати над порушеними у творі філософськими проблемами, пояснювати вчинки героїв; логічне мислення; уміння працювати в групі; естетичний смак); Ключові (уміння вчитися: навички оцінювання культурно-мистецьких явищ; комунікативну: навички роботи в групі; інформаційну: навички роботи із джерелами інформації; загальнокультурну: прагнення літературної освіченості).
Тип уроку: урок опанування нових знань.
Обладнання: портрети В. Шекспіра, видання його творів, ілюстрації до них.
Перебіг уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Евристична бесіда
· Розкажіть про історію створення трагедії “Гамлет”.
· Дайте визначення терміна Трагедія.
· Про що дізнався Гамлет від Привида?
· Що має на меті Гамлет? (Помститися за смерть батька, тим самим “вилікувати” час, виправити кривду, покарати злочинця.)
· Які стосунки виникають між Гамлетом та Офелією? (Гамлет та Офелія кохають одне одного. Принц не раз освідчувався дівчині, вона відповідає йому взаємністю.)
· Як реагує на ці взаємини Полоній, батько Офелії? (Він закликає дочку бути менш довірливою, не вважати закоханість Гамлета за справжнє почуття й забороняє їй зустрічатися з принцом, оскільки у них все одно немає майбутнього.)
· Що відповіла Офелія Полонієві на ці слова? (Вона погоджується як слухняна дочка.)
III. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
1. Аналіз тексту літературного твору (робота в групах)
· У чотирьох групах дайте відповіді за змістом трагедії В. Шекспіра “Гамлет”: 1-ша група – дії I; 2-га, 3-тя й 4-та групи – дії II.
Запитання групам
1-ша група
· Яка подія приголомшила офіцерів королівської варти? (Поява Привида.)
· Від кого про це дізнався Гамлет? (Від свого друга Гораціо.)
· Як розвиваються на цей момент стосунки Гамлета з королем та королевою? Наведіть цитати, прокоментуйте їх.
Висновок. Гамлет приголомшений смертю батька та весіллям матері. Він ненавидить дядька та зневажає матір. І в нього є для цього вагомі причини.
2-га група
· Яка звістка схвилювала членів королівської сім’ї? (Гамлет став несповна розуму.)
· Назвіть причину божевілля принца на думку Полонія. (Полоній вважав, що Гамлет збожеволів через кохання до Офелїї.)
· Навіщо король посилає Розенкранца та Гільденстерна до Гамлета? Чи розуміє це принц? (Король посилає до Гамлета друзів дитинства з метою з’ясувати причини нинішнього стану принца. По суті, вони виконують роль шпигунів, служачи королю та зраджуючи Гамлета. Принц здогадується про це. Розенкранц і Гільденстерн не приховують, що діють за наказом Клавдія.)
· Як Гамлет пояснює зміни свого настрою?
3-тя група
· Із монологу Гамлета (сцена 2) випишіть цитати, які стосуються почуттів героя, поясніть їх.
· Про що свідчать виписані цитати? (Раніше Гамлет був щасливою людиною, перебуваючи в захваті від навколишнього світу та людей. Але все це у минулому. Глибоке розчарування призвело до радикальних змін у світосприйнятті героя: тепер він бачить світ у чорних тонах, ніщо не радує його.)
· Як поставився Гамлет до приїзду акторів до Ельсінора? (Принц зацікавився цією подією, більше того, він запропонував одному з акторів вивчити монолог, складений ним самим, та вставити текст у п’єсу.)
4-та група
· Прочитайте монолог Гамлета. За що він картає себе? (Гамлет докоряє собі за те, що він нічого не зробив за заповітом Привида, а лише розмірковував і говорив. Це все лише “слова, слова, слова”! Усвідомлення цього змушує героя страждати.)
· На які дії зважується принц? (Гамлет вирішив дописати монолог для п’єси, яку будуть ставити актори, щоб подивитися на реакцію Клавдія на розіграну ситуацію, схожу на ту, що сталася в королівській сім’ї.)
· Чому для Гамлета важливо побачити реакцію короля? (Герой не може бути абсолютно впевненим у словах Привида: а раптом це дух диявола, що в такий спосіб спокушає його? тому Гамлет хоче перевірити це й переконатися в тому, що Клавдій – убивця.)
2. Інтерактивна вправа “Ваша думка” з використанням методу “ПРЕС”
· Чи був божевільним Гамлет?
3. Постановка та розв’язання проблемного питання
· Навіщо Гамлетові потрібно було вдавати із себе божевільного?
4. Декламування поетичних творів
(Учитель декламує монолог Гамлета “Чи бути, чи не бути?”.)
5. Інтерактивна вправа “Вільне письмо”
· Запишіть упродовж 3 хвилин свої асоціації, думки щодо прочитаного.
6. Евристична бесіда
· Герой-мислитель Гамлет розмірковує над тим, яка життєва позиція людини більш благородна. Який вибір зробити: підкоритися ударам долі чи боротися, захищаючи свою гідність?
· Що означають для Гамлета слова “Чи бути, чи не бути?” (Ці слова можна розтлумачити відповідно як “жити” та “померти”. Але просто жити для героя недостатньо. Гамлет розуміє, що підкоритися долі – це теж для нього означає “не бути”. “Бути” означає боротися, ризикувати, діяти.)
· Як ви вважаєте, чому п’єса, яку ставили у королівському замку, дістала назву “Мишоловка”? (Гамлет наставив пастку на Клавдія і чекав, чи не потрапить той до неї, як миша до мишоловки. Викривши себе, король дав би принцеві підстави для помсти.)
· Чи виправдала п’єса свою назву? (Так, адже Клавдій був настільки стурбований виставою, що навіть не зміг додивитися її до кінця і вийшов геть. сумнівів не залишилося: слова Привида були правдою.)
7. Аналіз образу героя літературного твору
· Прочитайте монолог Клавдія (сцена 3) . Що думає про свій злочин король?
· Яке прокляття у світі найдавніше? (Каїнове.)
· Чому Клавдій хоче і не може молитися? (Клавдій відчуває страшну провину й хоче очиститися за допомогою молитви, сподівається на прощення, але сам розуміє, що не розкаявся, адже не може відмовитися від того, чим заволодів унаслідок вбивства,- влади і королеви.)
8. Аналіз образів героїв літературного твору (робота в групах)
· Прочитайте діалог Гамлета й Гертруди (сцена 4). У чотирьох групах дайте відповіді на запитання.
Запитання групам
1-ша група. Хто і навіщо влаштовує розмову королеви з Гамлетом?
2-га група. Чому Гамлет убив Полонія?
3-тя група. Як Гамлет порівнює батька і Клавдія?
4-та група. Опишіть почуття Гертруди під час розмови з сином.
ІV. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗДОБУТИХ ЗНАНЬ
Підсумкова бесіда
· Чому Гамлет у монолозі “Чи бути, чи не бути?” не приймає остаточного рішення? (Він ще не впевнений у провині Клавдія.)
· Чи змальовує Шекспір Клавдія як злодія? (Клавдій – убивця, але він потерпає через муки совісті, страждає, хоча розкаятися остаточно не може.)
· Чи досяг своєї мети Гамлет під час розмови з матір’ю? (Так, він висловив усі свої почуття до матері, і вона, страждаючи, зрозуміла його:
О годі, сину!
Звернув мені ти очі в глиб душі:
У ній тепер я чорні плями бачу,
Яких нічим не вивести.)
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
1. Інтерактивна вправа “Мікрофон”
· Поясніть значення висловів:
– “Чи бути, чи не бути – ось питання”;
– “Звернув мені ти очі в глиб душі”.
2. Завершальне слово вчителя
– “Гамлет” – одна з найвідоміших трагедій Шекспіра. Дослідники творчості митця стверджують, що в історії немає іншого прикладу такої тривалої популярності п’єси, якої зажив “Гамлет”. Майже 400 років ця трагедія живе на театральних сценах світу. Таємниця такої зацікавленості нею – у філософській глибині й гуманістичній насназі цього твору. Морально-філософські мотиви трагедії розкриваються через образ головного героя Гамлета, принца данського. Кілька століть глядачі, читачі п’єси, дослідники намагаються розгадати загадку цього характеру: слабкий він чи сильний, підкоряється обставинам чи діє відповідно до своїх переконань. На початку минулого сторіччя англійський поет Томас Еліот дуже влучно зазначив: “П’єса “Гамлет” – це першочергова проблема, а Гамлет як характер – тільки другорядна”. У монологах Гамлета порушено складні філософські питання: ким є людина, сильна вона чи слабка, чому людина не може досягти щастя й гармонії, у чому сенс людського буття, чому світ недосконалий, чи можлива перемога добра у цьому світі. Шекспір не дає на них остаточної відповіді, напевно, це й неможливо. Але його віра в людину, у її можливості створювати добро, протистояти злу – шлях до відповіді на них.
VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Прочитати дії IV та V трагедії В. Шекспіра “Гамлет”.