В. ШЕКСПІР “ГАМЛЕТ”. “БУТИ ЧИ НЕ БУТИ?”. ФІЛОСОФСЬКА ПРОБЛЕМАТИКА ТРАГЕДІЇ – ДОБА ВІДРОДЖЕННЯ. ДОБА ПРОСВІТНИЦТВА

Мета: формування предметних компетентностей: продовжити роботу над текстом трагедії “Гамлет”; вчити розмірковувати над філософськими проблемами, порушеними у творі; пояснювати вчинки героїв; розвивати логічне мислення; виховувати уміння працювати в групі; формування ключових компетентностей: уміння вчитися: розвивати навички оцінювання культурно-мистецьких явищ; комунікативної: розвивати навички роботи в групі; інформаційної: розвивати навички роботи із джерелами інформації; загальнокультурної: прищеплювати прагнення до літературної освіти, естетичний смак; розширювати світогляд школярів.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Обладнання: схеми; тексти трагедії “Гамлет”.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ Бесіда

– Розкажіть про історію створення трагедії “Гамлет”.

– Дайте визначення трагедії.

– Про що дізнався Гамлет від Привида?

– Що має на меті Гамлет? (Помститися за смерть батька, тим самим “вилікувати” час, виправити кривду, покарати злочинця.)

– Які стосунки виникають між Гамлетом та Офелією? (Гамлет та Офелія кохають одне одного. Принц не раз освідчувався дівчині, вона відповідає йому взаємністю.)

– Як реагує на ці стосунки батько Офелії, Полоній? (Він закликає дочку бути менш довірливою, не вважати закоханість Гамлета за справжнє почуття й забороняє їй зустрічатися з принцом, оскільки у них все одно немає майбутнього.)

– Що відповіла Офелія Полонієві на ці слова? (Вона погоджується як слухняна дочка.)

III. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛНОСТІ

IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1. Аналіз трагедії В. Шекспіра “Гамлет” (робота в групах)

1-ша група. Робота з текстом дії I трагедії

– Дайте відповіді на запитання.

– Яка подія приголомшила офіцерів королівської варти? (Поява Привида)

– Від кого про це дізнався Гамлет? (Від свого друга Гораціо)

– Як розвиваються на цей момент стосунки Гамлета та короля і королеви? Наведіть цитати, прокоментуйте їх.

Висновок. Гамлет приголомшений смертю батька та весіллям матері. Він ненавидить дядька та зневажає матір. І в нього є для цього вагомі причини.

2-га група. Робота з текстом дії ІІ трагедії

– Дайте відповіді на запитання.

– Яка звістка схвилювала членів королівської сім’‎ї? (Гамлет став несповна розуму.)

– Назвіть причину божевілля принца на думку Полонія. (Полоній вважав, що Гамлет збожеволів через кохання до Офелії.)

– Навіщо король посилає Розенкранца та Гільденстерна до Гамлета? Чи розуміє це принц? (Король посилає до Гамлета друзів дитинства з метою з’‎ясувати причини його нинішнього стану. По суті, вони виконують роль шпигунів, служачи королю та зраджуючи Гамлета. Принц здогадується про це. Розенкранц і Гільденстерн не приховують, що діють за наказом Клавдія.)

– Як Гамлет пояснює зміни у своєму настрої?

3-тя група. Робота з текстом дії ІІ трагедії

– З монологу Гамлета (сцена 2) випишіть цитати, які стосуються почуттів героя, поясніть їх. Про що свідчать виписані цитати? (Раніше Гамлет був щасливою людиною, перебуваючи в захопленні від навколишнього світу та людей. Але все це у минулому. Глибоке розчарування призвело до радикальних змін у світосприйнятті героя: тепер він бачить світ у чорних тонах, ніщо не радує його.)

– Як поставився Гамлет до приїзду акторів до Ельсінора? (Принц зацікавився цією подією, більше того, він запропонував одному з акторів вивчити монолог, складений ним самим, та вставити його у п’‎єсу.)

4-та група. Робота з текстом ІІ дії трагедії

– Прочитайте монолог Гамлета (сцена 2). Дайте відповіді на запитання.

– За що картає себе Гамлет? (Гамлет докоряє собі за те, що він нічого не зробив за заповітом Привида, а лише розмірковував і говорив. Це все лише “слова, слова, слова”! Усвідомлення цього змушує героя страждати.)

– До яких дій вирішує перейти принц? (Гамлет вирішив дописати монолог до п’‎єси, яку будуть ставити актори, щоб подивитися на реакцію Клавдія на розіграну ситуацію, схожу на ту, що сталася в королівській сім’‎ї.)

– Чому для Гамлета важливо побачити реакцію короля? (Герой не може бути абсолютно впевненим у словах Привида: а раптом це дух диявола, що спокушає його у такий спосіб? Тому Гамлет хоче перевірити самотужки та переконатися в тому, що Клавдій – убивця.)

2. Інтерактивна вправа “Ваша думка” з використанням методу ПРЕС

– Чи був божевільним Гамлет?

3. Інтерактивна вправа “Мікрофон”

– Навіщо Гамлетові потрібно було прикидатися божевільним?

4. Читання учителем монологу Гамлета “Бути чи не бути?”

5. Інтерактивна вправа “Вільне письмо”

– Запишіть протягом декількох хвилин свої асоціації, думки щодо прочитаного.

6. Бесіда

– Герой-мислитель, Гамлет розмірковує над тим, яка життєва позиція людини є благороднішою. Який вибір зробити: підкоритися ударам долі чи боротися, захищаючи свою гідність?

– Що означають для Гамлета слова “Бути чи не бути?” (Ці слова можна розцінити, відповідно, як “жити” та “померти”. Але просто жити для героя недостатньо. Гамлет розуміє, що підкоритися долі – це теж для нього означає “не бути”. “Бути” означає боротися, ризикувати, діяти.)

– Як ви вважаєте, чому п’‎єса, яку ставили у королівському замку, дістала назву “Мишоловка”? (Гамлет поставив пастку для Клавдія і чекав, чи не потрапить він у неї, як мишка до мишоловки. Видавши себе, король дав би принцу підстави для помсти.)

– Чи виправдала п’‎єса свою назву? (Так, бо Клавдій був настільки стурбований виставою, що навіть не зміг додивитися її до кінця і вийшов геть. Сумнівів не залишилося: слова Привида були правдою.)

7. Читання та аналіз монологу Клавдія (сцена 3)

– Що думає про свій злочин Клавдій?

– Пригадайте “прокляття перше й найдревніше”. (Біблійна легенда про Каїна й Авеля)

– Чому Клавдій хоче і не може молитися? (Клавдій відчуває страшну провину і хоче очиститися за допомогою молитви, сподівається на прощення, але сам розуміє, що не розкаявся, бо не може відмовитися від того, чим заволодів завдяки вбивству,- влади і королеви.)

8. Аналіз діалогу Гамлета і Гертруди (сцена 4; робота в групах)

1-ша група. Хто і навіщо влаштовує розмову королеви з Гамлетом?

2-га група. Чому Гамлет убив Полонія?

3-тя група. Як Гамлет порівнює батька і Клавдія?

4-та група. Опишіть почуття Гертруди під час розмови з сином.

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

1. Підсумкова бесіда

– Чому Гамлет у монолозі “Бути чи не бути?” не приймає остаточного рішення? (Він ще не впевнений у провині Клавдія.)

– Чи змальовує Шекспір Клавдія як злодія? (Клавдій – убивця, але він потерпає через муки совісті, страждає, хоча розкаятися остаточно не може.)

– Чи досяг своєї мети Гамлет під час розмови з матір’‎ю? (Так, він висловив усі свої почуття до матері, і вона, страждаючи, зрозуміла його:

О годі, сину!

Звернув мені ти очі в глиб душі:

У ній тепер я чорні плями бачу,

Яких нічим не вивести.)

2. Інтерактивна вправа “Мікрофон”

– Поясніть значення афоризмів.

1) “… Чи бути, чи не бути – ось питання”;

2) “Звернув мені ти очі в глиб душі”.

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Прочитати дії IV, V трагедії “Гамлет”.

ДОДАТОК ДО УРОКУ 4

Історія створення трагедії “Гамлет”

– У часи Шекспіра було прийнято створювати п’‎єси на основі вже наявних. Не була винятком і трагедія Шекспіра “Гамлет”. Сюжет її досить давнього походження.

Мається на увазі скандинавська сага про данського принца Амлета, який жив у VIII столітті. Легенду про нього уперше записав данський літописець Саксон Грамматик наприкінці XII століття.

П’‎єсу на цей сюжет склав один із сучасників Шекспіра 1589 року. Ім’‎я автора невідоме, але припускають, що це був Томас Кід (1558-1594). В. Шекспір переробив цю п’‎єсу на початку XVII ст. Його трагедія мала успіх, і один із сучасників висловився так: “Це прекрасно, як “Гамлет”!”

Необхідно зауважити, що для сучасників Шекспіра ця трагедія була насамперед драмою кровавої помсти, історією про те, як данський принц помстився за вбивство свого батька.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

В. ШЕКСПІР “ГАМЛЕТ”. “БУТИ ЧИ НЕ БУТИ?”. ФІЛОСОФСЬКА ПРОБЛЕМАТИКА ТРАГЕДІЇ – ДОБА ВІДРОДЖЕННЯ. ДОБА ПРОСВІТНИЦТВА