Контрольна робота за темами “Вступ. Оригінальна й перекладна література в сучасному світі”, “Золоті сторінки далеких епох” – Англія – ЗОЛОТІ СТОРІНКИ ДАЛЕКИХ ЕПОХ
Мета – формувати компетентності: Предметні (систематизовані й узагальнені знання про оригінальну й перекладну літературу, літературу античності та Відродження, їх видатних представників; писемне мовлення; гуманістичний світогляд); Ключові (інформаційну: уміння систематизувати здобуті знання та критично їх осмислювати; загальнокультурну: творчі здібності; прагнення досягти високого результату).
Тип уроку: урок контролю й корекції знань, умінь і навичок.
Обладнання: картки із завданнями (2 варіанти).
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
IІІ. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Ознайомлення із завданнями та критеріями їх оцінювання
2. Виконання контрольної роботи (усього 12 балів за кожним із варіантів)
І варіант
Початковий рівень (кожна правильна відповідь – 0,5 бала)
1. Данте Аліг’єрі належить до літератури:
А) італійського Середньовіччя;
Б) англійського Відродження;
В) французького Середньовіччя;
Г) італійського Відродження.
2. Поему “Божественна комедія” написано мовою:
А) латиною;
Б) англійською;
В) французькою;
Г) італійською.
3. Грандіозна будова поеми Данте схожа на:
А) храм;
Б) музей;
В) місто;
Г) ілюзію.
4. Данте вважав найтяжчим гріхом:
А) убивство;
Б) єресь;
В) брехню;
Г) зраду.
5. Гамлет назвав п’єсу, показану при дворі дядька:
А) “Капкан”;
Б) “Мишоловка”;
В) “Убивство Цезаря”;
Г) “Підступність”.
6. Події трагедії “Гамлет” відбуваються у:
А) Лондоні;
Б) Единбурзі;
В) Віттенберзі;
Г) Копенгагені.
Середній рівень (кожна правильна відповідь – 1 бал)
7. Образ лісу в “Божественній комедії” символізує:
А) гріховне життя;
Б) страхи героя;
В) шлях до пекла;
Г) перехід від життя до смерті.
8. За допомогою вистави Гамлет збирається загарпунити:
А) розум короля;
Б) любов короля;
В) страх короля;
Г) совість короля.
9. Гамлет називає літописцями століть:
А) філософів;
Б) істориків;
В) акторів;
Г) могильників.
Достатній рівень (кожна правильна відповідь – 1 бал)
10. Гамлет називає вінцем всього живого, окрасою Всесвіту:
А) людину;
Б) Бога;
В) Офелію;
Г) владу.
11. Слова: “Прощавай, прощавай! І пам’ятай про мене” стали закликом для:
А) Привида;
Б) Лаерта;
В) Гамлета;
Г) Офелії.
12. Цей персонаж переконаний, що слово без чуття до неба не дійде:
А) Гертруда;
Б) Полоній;
В) Гамлет;
Г) Клавдій.
Високий рівень (максимально – 3 бали)
13. Завдання відкритої форми з розгорнутою відповіддю на одне із запитань (за вибором учнів):
А) Чому наступником Гамлета стає Фортінбрас?
Б) Чим різняться переклад та оригінал? Наведіть приклади з-поміж творів, прочитаних у 10-му класі.
ІІ варіант
Початковий рівень (кожна правильна відповідь – 0,5 бала)
1. Перша частина “Божественної комедії” має назву:
А) “Передмова”;
Б) “Рай”;
В) “чистилище”;
Г) “Пекло”.
2. Пекло Данте розташував на:
А) півночі;
Б) півдні;
В) заході;
Г) сході.
3. Немає ані дня, ані ночі у:
А) лімбі;
Б) пеклі;
В) чистилищі;
Г) раю.
4. У пеклі й чистилищі Данте супроводжував:
А) Гомер;
Б) Горацій;
В) Беатріче;
Г) Вергілій.
5. За жанром “Гамлет” – це:
А) комедія;
Б) трагедія;
В) драма;
Г) поема.
6. Гамлет навчався в університеті міста:
А) Віттенберг;
Б) Оксфорд;
В) Лондон;
Г) Париж.
Середній рівень (кожна правильна відповідь – 1 бал)
7. У поемі Данте “Божественна комедія” особливе значення має число:
А) 3;
Б) 5;
В) 12;
Г) 66.
8. Історію Гамлета розповів:
А) Шекспір;
Б) сам Гамлет;
В) літописець;
Г) Гораціо.
9. Погоджуючись із Гамлетом, Розенкранц уважає, що увесь світ – це:
А) королівство;
Б) тюрма;
В) театр;
Г) пекло.
Достатній рівень (кожна правильна відповідь – 1 бал)
10. Гамлет вважає, що кохає Офелію як:
А) Лаерт;
Б) сто батьків;
В) 40 тисяч братів;
Г) відданий коханець.
11. Гамлет убачає своїм завданням:
А) помсту за батька;
Б) здобуття корони Данії;
В) установлення справедливості;
Г) з’єднання руху століть.
12. Останнє прохання Гамлета до Гораціо – мовчати про:
А) інтриги королівського двору;
Б) його божевілля;
В) Привида;
Г) помсту Гамлета.
Високий рівень (максимально – 3 бали)
13. Завдання відкритої форми з розгорнутою відповіддю на одне із запитань (за вибором учнів):
А) У чому суть мовчання, до якого закликає Гамлет Гораціо наприкінці трагедії?
Б) Схарактеризуйте функції художнього перекладу. Наведіть приклади з-поміж творів, вивчених у 10-му класі.
IV. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
Інтерактивний прийом “Незавершене речення”
· Завершіть речення:
■ “Мені сьогодні вдалося…”;
■ “Найскладнішим для мене було…”.
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Для всіх: повторити ознаки романтизму.
Випереджальне (Індивідуальне; 4-5 учнів): підготувати повідомлення про політичну ситуацію в Європі на порубіжжі XVIII-ХІХ ст., про розвиток романтизму в Європі та США.