РМ (усно). Міфологічні, пригодницькі й побутові елементи в поемі Гомера “Одіссея” – Давня Греція – ЗОЛОТІ СТОРІНКИ ДАЛЕКИХ ЕПОХ
Мета – формувати компетентності: Предметні (знання про поему Номера “одіссея”; уміння визначати й аналізувати провідні елементи літературного твору; культуру мовлення; критичне мислення; естетичний смак); Ключові (уміння вчитися: навички оцінювання культурно – мистецьких явищ; комунікативну: навички ефективної роботи в групі й колективі; інформаційну: уміння самостійно опрацьовувати джерела інформації, критично оцінювати теоретичний матеріал; загальнокультурну: прагнення збагатити свій світогляд).
Тип уроку: урок розвитку мовлення.
Міжпредметні зв’язки: інформатика.
Обладнання: портрет Гомера, текст “Одіссеї”, мапа-схема шляху Одіссея. * i.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Перевірка домашнього завдання (поточна робота зі стислим коментуванням)
· За мапою-схемою розкажіть про шлях Одіссея від Трої до Ітаки та про події, що сталися з героєм у місці кожної зупинки.
ІІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Учитель. Ви вже знаєте, у поемі “Одіссея” в межах нетривалої дії сконцентровано змістовний матеріал – не стільки героїчний, скільки побутовий та казковий. “Одіссея” є певною мірою продовженням “Іліади”: дія поеми розгортається на десятий рік після падіння Трої, дійові особи “Одіссея” згадують про події війни й повоєнні пригоди, про живих і мертвих героїв грецького табору “Іліади”. За композицією “Одіссея” складніша за “Іліаду”: якщо сюжет “Іліади” подано у лінійній послідовності, то в “Одіссеї” цю послідовність порушено: поема починається описом останніх 40 днів із 10-річних поневірянь героя, а про попередні події слухач дізнається дещо згодом, із розповіді Одіссея (апологів). У творі гармонійно поєднано пригодницькі (поетизація подорожей, відкриття нових земель), казкові (чарівні персонажі й перетворення) та побутові (поранення Поліфема, побут Ітаки) елементи, які ми досліджуватимемо сьогодні.
Не дивно, якщо після прочитання одного з найвідоміших творів античності у вас виникли запитання, що потребують нагальних відповідей, або думки, якими ви прагнете поділися з однокласниками. Тож занотуймо ці запитання й думки на видноті, щоб відповісти на них або зважати на них під час уроку. (Охочі занотовують свої запитання (пропозиції) на вільній частині дошки.)
Примітка. Подібні записи дають змогу вчителеві коригувати навчальний матеріал, зважаючи на інтереси й потреби учнів.
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Аналіз тексту літературного твору (запис до зошитів)
· Стисло занотуйте апологи, що лунають із вуст Одіссея.
Очікувані відповіді
■ Одіссей відвідав країну лотофагів, які харчуються лотосом. Кожен, хто покуштував лотоса, забуває про батьківщину.
■ Велетень-людожер, кіклоп Поліфем, зжер у своїй печері кількох супутників Одіссея, але Одіссей напоїв і засліпив кіклопа та врятувався з рештою товаришів, заховавшись під черева баранів.
■ За це Поліфем накликав на Одіссея гнів свого батька Посейдона. Бог вітрів Еол вручив Одіссеєві міх із зав’язаними в ньому вітрами, але супутники Одіссея розв’язали міх – і буря знову відкинула їх у море.
■ Людожери-лестригони знищили всі кораблі Одіссея, крім одного, який пристав до острова чарівниці Кіркеї, що обернула товаришів героя на свиней. Здолавши її чари за допомогою Гермеса, Одіссей упродовж року був за чоловіка Кіркеї.
■ Одіссей вирушив до царства мертвих, щоб розпитати віщуна Тіресія, там розмовляв з тінями матері й померлих друзів.
■ Плив повз сирен, що спокушають і гублять мореплавців чарівним співом; перетнув стрімчаки, на яких живуть чудовиська Скілла і Харібда.
■ Супутники Одіссея вбили бика бога Геліоса, і Зевс наслав бурю, що знищила корабель Одіссея.
■ Уцілів лише Одіссей: він виплив на острів німфи Каліпсо.
2. Повідомлення груп учнів (за випереджальним домашнім завданням)
1-ша група. Міфологічні елементи в поемі “Одіссея”. У гомерівському епосі поряд із людьми діють боги й інші міфологічні істоти. Одіссеєві допомагає улюблена дочка Зевса, світлоока богиня мудрості Афіна, а гонителем героя є морський бог Посейдон. Одіссей спілкується з вісником богів Гермесом; потрапляє в полон до чарівниці Кіркеї, яка перетворює його супутників на свиней; упродовж 7 років перебуває на острові німфи Каліпсо, що обіцяє йому безсмертя, якщо він залишиться з нею; вирушає до царства мертвих, у похмурий Аїд, де спілкується з душами померлих – Ахілла, Агамемнона й віщуна Тіресія,- тобто міфологічний план постійно переплітається з реальністю.
У гомерівському епосі відображено тисячоліття епічного пізнання світу. У поемі можна виокремити історичне зерно переказів про Троянську війну, що належить до так званої мікенської доби грецької історії. “Одіссея” відтворює еволюцію епічної свідомості: від початкової монолітності й цілісності до розщеплення єдності світу й багатошаровості. Проте роль богів у цьому творі значно менша, ніж в “Іліаді”: взаємини між олімпійцями, якими в першій поемі пояснено стосунки між людьми, в “Одіссеї” перебувають на другому плані, а на першому опиняються конфлікти приватного й суспільного життя.
2-га група. Казкові елементи в поемі “Одіссея”. “Одіссея” – це не тільки подорож головного героя, а й мандрівка різними рівнями епічної свідомості. Перший рівень – архаїчний: велетні-кіклопи, діти богів (за осліплення одного з них, свого сина Поліфема, і мститься Одіссеєві Посейдон); хтонічні боги (від грец. Chtonos – земля) підземного світу Аїд та Персефона; загадкові чудовиська Скілла й Харібда; людожери-лестригони; сирени, що гублять своїм солодкозвучним співом необачних моряків. Усіх цих первісних страховиськ Одіссей перемагає завдяки присутності духу та кмітливості. Другий рівень епічної свідомості відображає гармонію золотої доби: бенкети богів на Олімпі, безтурботне життя людей на щасливому острові феаків. Третій Рівень – початок руйнування гармонії, свідченням чого є нахабство женихів Пенелопи, невірність деяких рабів і рабинь Одіссея. Також наявна провідна ознака казки: Щасливе завершення.
3-тя група. Епос та пригоди в поемі “Одіссея”. “Іліада” й “Одіссея” дають нам змогу визначити ознаки народного епосу: якнайширший опис дійсності, зображення видатних подій життя народу, повільність розвитку дії, об’єктивність розповіді, безсторонність оповідача, щедре вживання поетичних засобів виразності (порівнянь, метафор, тропів, часто повторюваних словосполучень, сталих епітетів при іменниках).
Повернення Одіссея розтяглося на довгих 10 років, і розповідь про них побудовано не за хронологією подій, а з численними відступами й уповільненнями дії, що характерно для епосу. Власне дії в “Одіссеї” віддано 40 днів – опис останніх випробувань Одіссея на шляху до рідної Ітаки: розповідь про те, як його вірна дружина Пенелопа і син Телемах протистоять безчинствам нахабних женихів, і про помсту цим женихам. Упродовж усієї поеми Одіссей згадує то про війну під Троєю, то про різні пригоди за роки своїх мандрів, тому загалом у поемі описано аж 20 років із життя героя. На відміну від “Іліади”, в сюжеті “Одіссеї” значно більше описів повсякденного життя, більшою мірою представлено пригодницький елемент.
4-та група. Побутові елементи в поемі “Одіссея”. Твір Гомера містить соціальні епізоди: зокрема, Одіссея зображено як господаря, що дбає про свою власність. Устами Одіссея автор описує фантастичну країну кіклопів, мешканці якої не орють, не сіють, не садять, а лише збирають ячмінь, пшеницю, виноград (IX, 107-111); там родючі землі, незаймані ліси, безліч кіз і немає ані мисливців, ані пастухів; добре облаштовані пристані для кораблів (IX, 136139). Така оповідь могла заохотити слухачів до завоювання цих земель (щоправда, страшнувато зустрітися з кіклопами, адже їх складно перемогти).
Багато розповідає поет про різні господарства й ремесла: пригадаймо згадку Одіссея про власний сад (XXIII, 139), опис садів (VII, 114-118) та багатого на рогату худобу, овець і свиней господарства Алкіноя (VIII, 59-60). З оповіді Одіссея ми дізнаємося про вівчарське господарство кіклопа Поліфема, а також про його власну тваринницьку ферму, продукцію якої споживали нахабні женихи Пенелопи (XIV і далі). Також у поемі згадано про різні ремесла, зокрема про ткацтво: Арета, дружина Алкіноя, “Пряжу сукає пурпурну” (VI, 306-307), звісно, разом із рабинями; таку саму роботу виконують рабині Пенелопи за її участі (XXI, 350-354). Ідеться про ковальство й золотарство (III, 432-435); роботу мулярів, каменярів і стельмахів. Також згадано про грецькі вироби із заліза (VII, 87; XII, 280; XXI, 81): греки обробляли цей метал від XII ст. до н. е.
5-та група. Образи Пенелопи й Телемаха. Пенелопа – один з найчудовіших образів жінки у світовій літературі. Це образ вірної дружини, мудрої господині, доброї матері й наставниці єдиного улюбленого сина. Пенелопа керується переважно розумом, аніж почуттями. Тому поет і називає її розумною. її ім’я є символом подружньої вірності. Окрім краси й інших чеснот, Пенелопу (Гомер називає її “Богинею серед жінок”) наділено розсудливістю, кмітливістю та відвагою: у цьому вона рівня своєму чоловікові. Одіссей відсутній майже 20 років, його вважають загиблим, а до Пенелопи сватається понад сто женихів, однак, “То втративши надію, то знову вірячи, що він повернеться”, вона вірна чоловікові: жінка оголошує, що знову вийде заміж тоді, коли витче саван своєму свекрові, лаертові Ітакійському. Щоночі вона розпускає виткане за день, завдяки чому впродовж 3 років обманює залицяльників, поки її не видає служниця. Зрештою, за навіюванням Афіни, Пенелопа обіцяє свою руку переможцеві у стрільбі з богатирського лука Одіссея. У цей час повертається її чоловік та вбиває женихів саме з цього лука.
Сина Одіссея, Телемаха, змальовано в поемі подібним до батька. Спочатку йому бракує життєвого досвіду, тому хлопець покладається на старших, але рішучої миті в бою з ворогами він діє так само мужньо та вправно, як і його батько.
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗДОБУТИХ ЗНАНЬ
1. Складання опорного конспекту (запис до зошитів)
· Складіть опорний конспект уроку за здобутою інформацією.
2. Доповнення й уточнення вчителя
(Учитель відповідає на записані учнями на початку уроку запитання, які не були озвучені під час уроку.)
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
1. Інтерактивний прийом “Обмін думками”
· Чи рекомендуватимете ви своїм дітям та онукам прочитати “Одіссею”? Чому?
2. Завершальне слово вчителя
– Гомерівська “Одіссея” зображує громадянські й сімейно-побутові ідеали давньогрецького суспільства – любов до батьківщини, домівки, почуття подружньої вірності, зв’язку батьків та синів. Проте здебільшого це – історія про відкриття світу: людина (Одіссей) досліджує загадковий, незвіданий, сповнений таємниць навколишній світ, допитливим поглядом прагне осягнути його таємниці. Потяг до пізнання невідомого – ідейний стрижень мандрівок і пригод Одіссея. Певною мірою цей твір є прикладом давнього утопічного роману: герой відвідав і потойбічний світ (Аїд), і країну соціальної справедливості, загального процвітання та благополуччя (острів феаків), а також зазирнув у майбутнє технічного прогресу (плив на кораблі, керованому думкою). Можна стверджувати, що Гомер у цій поемі оспівує життя, піднесено малюючи його торжество.
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Для всіх: повторити вивчене в курсі всесвітньої історії про добу Середньовіччя.
Випереджальне (Індивідуальне; 2-4 учні): підготувати огляд ліричної творчості трубадурів, декламування напам’ять одного з віршів Дж. Рюделя або Б. де Борна.