Сторінками казкових фантазій

Матеріал до уроку. Астрід Ліндгрен “Малий і Карлсон, що живе на даху”.

Мета. Використовуючи різні види роботи над текстом, удосконалювати техніку читання; вправляти учнів у виразному читанні діалогів; розвивати уяву і фантазію. Виховувати любов один до одного.

Обладнання. Виставка книг Астрід Лінгрен.

Хід уроку

I. Організація класу.

II. Вправи на розвиток читацьких навичок.

1. Розчитування. Гра “Складіть слова”.

Учні читають колонки складів у різному темпі.

BE

МАР

МА

ШИНА

Ди

ЧІР

СПИ

ВІЧОК

МА

ТАК

ЧОЛО

ГАВ

ЛІ

ЛЮК

– З’єднайте склади І і II колонки, щоб утворилися слова.

2. Читання деформованого тексту.

– Прочитай текст.

ТХо це?

Маньлекий тийвсто чоквічоло з кеньпухмики румаки. На житові прилизбно тропи папу дзикгу. На снипі мочиктор.

– Чи здогадалися ви. хто це? (Карлсон)

– Хто з вас читав книгу “Про Карлсона, що живе на даху”?

– Чи доводилося вам бачити мультфільм за цією казкою?

– Пригадайте, хто був товаришем Карлсона. (Малюк)

3. Гра “Пройдіть лабіринт – прочитайте слова”.

– Пройшовши лабіринт, прочитаєте ім’я видатної шведської письменниці, автора казки про Карлсона і Малюка.

III. Повідомлення теми і мети уроку.

Астрід Ліндгрен народилася 14 листопада 1907 року в південній Швеції, в невеличкому містечку Віммербю провінції Смоланд, у фермерській родині.

Як написала сама А. Ліндгрен в автобіографічному збірнику “Мої вигадки” (1971), вона росла у вік “коней та кабріолета”. Основним засобом пересування для сім’ї був кінний екіпаж, темп життя був повільнішим, розваги – простіші, а стосунки з навколишньою природою – тіснішими. Такі обставини сприяли розвитку в письменниці любові до природи цим почуттям проникнута вся творчість А. Ліндгрен, від ексцентричних історій про Пеппі Довгапанчоху до повісті про Ронні. доньку розбійника. У 1958 році Астрід Ліндгрен нагородили медаллю Ганса Крістіана Андерсена, яку називають Нобелівською премією в дитячій літературі.

Астрід Ліндгрен померла у 94-літньому віці у 2002 році.

Сьогодні ви маєте нагоду познайомитись із уривком казки “Малий і Карлсон, що живе на даху”.

IV. Опрацювання уривка казки А. Ліндгрен “Малий і Карлсон, що живе на даху”.

1. Підготовка до вивчення нового матеріалу.

1) Читання колонок складних слів.

Скляночка

Глузливо

Боссе

Тюфтелька

Порожньо

Бетан

Двадцять п’ять ере

Клапаті

Пелле

П’ятдесятиерова

Жалюгідні

Карлсон

Прикрашають

Сердешна

Малий

Страшенно

Найприємніший

2) Читання слів, поданих в аналітико-синтетичній формі.

2. Словникова робота. Пояснення значень слів.

Вправа для розвитку мовної догадки.

– Прочитайте пояснення слів, подумки вставляючи пропущені букви та кінцівки слів.

Глузами – насмі…ки.

Тюфтелька – стра…а, підсмаж…ні або тушкова… кул…ки з м’ясн…го або риб’ячо… ф…ршу.

Éре – др…бна моне… у Шв…ції.

3. Читання казки комбінованим способом.

А) Читання вчителем до слів “…поплескав Малого по щоці”.

Б) Читання оповідання учнями “ланцюжком”.

В) Читання розмови Бетан і Малого підготовленими учнями.

Г) Читання частини про Карлсона і Малого кращими учнями.

4. Вибіркове читання за запитаннями і завданнями учителя.

– Як ви гадаєте, хто насправді прикрасив тюфтельками вежу з кубиків? Доведіть.

– Чому родичі не вірили Малому і його розповідям про Карлсона?

– Знайдіть і зачитайте про домовленість Бетан і Малого.

– Як з’явився Карлсон?

– Як Карлсон допоміг Малому дотриматися слова?

– Прочитайте зачин і кінцівку.

– Як ви гадаєте, що буде далі?

5. Вправи на розвиток швидкості читання.

1) Гра “Хто швидше?”.

– Позмагайтеся, хто швидше знайде і прочитає абзац зі словами: “…забаглося щезнути саме тоді…”, “…надворі стояла тепла, ясна погода…”, “Нічого вони собі вигадали. Мама з татом підуть у кіно…”.

2) Гра “Розвідники”.

Порахуйте, скільки разів на с. 171-172 зустрічаються слова Карлсон (1 варіант) і “Малий” (2 варіант).

Які автор використала синоніми до слова “сказав”? (Озвався, відповів, мовив, вигукнув, признався.)

6. Читання діалогів частинами.

– Між ким відбувається розмова на початку? (Родичами і Малим.)

– З якою інтонацією слід читати слова батька і матері? (З докором.) Брата і сестри? (З насмішкою.)

– Відшукайте розмову між Бетан і Малим. Прочитайте.

– Про що просила Бетан у Малого?

– З якою інтонацією слід читати слова сестри? (Улесливою, наказовою.)

– З якою інтонацією слід читати слова Малого? (Обуренно.)

– Відшукайте уривок про Карлсона і Малого.

– З якою інтонацією слід читати слова Карлсона? (Радісно, захоплено, впевнено, безжурно.)

– Прослідкуйте, як змінюється настрій Малого. Які слова на це вказують? (Від радісного до невпевненого.)

– Яким тоном слід читати слова хлопчика?

7. Мовно-логічне завдання.

– Визначте риси характеру героїв казки.

Карлсон

Спокійний

Хвалькуватий

Дотепний

Слухняний

Енергійний

Фантазер

Малий

8. Робота над малюнком (с. 172).

– Розгляньте малюнок. Які ще ілюстрації ви можете запропонувати до прочитаного уривка?

– Як ви оцінюєте вигадку Карлсона?

– Які почуття вона у вас викликала?

9. Робота з зошитом (с. 50).

V. Підсумок уроку.

– Яке ваше враження від прочитаного?

– Коли при прочитанні казки вам було дуже весело?

– Кого було жаль?




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Сторінками казкових фантазій