Розум силу переважить

Матеріал до уроку. “Світ народних казок”, “Українські народні казки” за В. Бичком, “Казки про тварин”, українська народна казка “їжак та заєць”.

Мета. Розширити знання учнів про українські народні казки, формувати вміння читати в особах. Розвивати зв’язне мовлення школярів, вміння інтонувати питальні речення, змінювати силу і темп голосу, переказувати від 1-ї особи. Виховувати почуття поваги до слабшого, співчутливого, шанобливого ставлення один до одного.

Обладнання. Таблиці для розширення оперативного поля зору, надруковані слова для характеристики героїв, маски їжака та зайця.

Хід уроку

I. Організація класу.

II. Вступна розповідь.

– З давніх-давен люди складали казки. Вони переказували їх, передаючи з уст в уста. У 2-му класі ви вже прочитали чимало казок, їх можна поділити на такі групи:

– казки про тварин;

– чарівні казки;

– соціально-побутові казки.

Казка – вигадка, та в ній –

В шкаралупі золотій –

Зерно сховане смачне.

Хто дістане, той почне

Думу думать про життя,

Збудить в серці почуття.

Мов торкнеться до вогню –

Вийде сміло на борню

За добро і проти зла!

В казці – сила немала…

Б. Бичко

– Щоб потрапити у світ казки, спробуймо виконати наступні завдання.

III. Робота з підручником.

1. Розгляд малюнків.

Розгляньте малюнки на с. 4.

– Герої яких казок зображені на малюнку вгорі?

(Казки “Колобок”, “Гуси-лебеді летять”, “Ріпка”.)

– Герої яких казок зображені на малюнку внизу?

(“Сестричка Оленка і брат Іван”, “Лисичка і Журавель”, “По-щучиному велінню”.)

– Які з названих казок можна віднести до групи казок про тварин? (“Лисичка і Журавель”, “Колобок”.)

2. Читання статті В. Бичка “Українські народні казки” та “Казки про тварин”.

3. Коротка бесіда.

– Як ви вважаєте: казка – це вигадка чи правда?

– Пригадайте і назвіть одну із прочитаних казок.

– Що у цій казці правда? А шо вигадка?

IV. Опрацювання казки “їжак та заєць”.

1. Читання казки вчителем.

2. Словникова робота.

Лишéнь – тільки.

Мугикати – тихо, невиразно говорити чи наспівувати.

Одмова – відповідь.

Нива – засіяне поле.

Борозна – довга рівна заглибина в землі, проведена плугом.

Зойкнути – голосно крикнути.

3. Вправи на розширення оперативного кута зору.

Їжак

Жінка

Їжачиха

Прибіжить

Наввипередки

Знаєш

Станеш

Берешся

Сердешний

Підвестись

– Прочитайте у звичайному темпі.

– Прочитайте слова швидко; ще швидше.

4. Фізкультхвилинка.

5. Самостійне читання казки.

6. Бесіда за змістом твору.

– Назвіть головних героїв казки.

– Де вони зустрілись?

– Як заєць образив їжака?

– Чи образився їжак?

– Що він запропонував?

– Кого покликав їжак на допомогу?

7. Вибіркове читання.

– Яке рішення прийняв їжак, щоб провчити зайця? Прочитайте.

– Прочитайте, як відбувалися змагання між зайцем та їжаком.

– Знайдіть рядки і прочитайте про останні випробування для зайця.

– Розгляньте малюнок на с. 7. Який уривок з тексту підходить до зображеного на цьому малюнку?

8. Складання характеристики дійових осіб.

На дошці записані дві групи слів.

І група

Добродушний

Кмітливий

Розумний

ІІ група

Нечемний

Пихатий

Нетямущий

– Кого з персонажів казки характеризують слова І-ї групи? ІІ-Ї групи?

– Які вчинки свідчать про те, що їжак був добродушним, розумним?

– Доведіть, що заєць був пихатим, нетямущим.

– Чому зайця в казці названо сердешним? Яке ставлення до зайця приховано за цим словом?

– Чи можна назвати їжака переможцем?

– Визначте головну думку казки. У чиїх словах вона висвітлена?

9. Читання катки в особах.

1) Розподіл ролей.

2) Читання в особах уривку “Зустріч зайця та їжака на ниві”.

З якою інтонацією слід читати слова їжака, коли він зустрівся із зайцем? (Спокійно, зі здивуванням.)

– Які слова підкажуть нам, з якими інтонаціями слід читати слова зайця?

3) Читання в особах розмови їжака та їжачихи.

4) Читання в особах кінцівки казки.

– Слова зайця спробуйте прочитати настирливо, впевнено, а слова їжака спокійно, розважливо.

V. Закріплення вивченого.

1. Читання прислів’їв на с. 5.

Прочитайте прислів’я. Як ви їх розумієте?

– Яке прислів’я найбільш вдало висвітлює головну думку казки?

2. Переказ казки.

– Спробуйте переказати казку від імені їжака.

Перекажіть казку так, наче ви заєць.

3. Робота з зошитом (с. 3-4).

VI. Підсумок уроку.

– Який герой казки вам сподобався? Чому?

– Чи хотіли б ви бути схожим на їжака? На зайця? Чому?

– Чи зрозумів заєць свою помилку?

– Який вчинок міг би зробити заєць, щоб стати другом для їжака?

– Продовжіть казку так, щоб заєць та їжак стали друзями.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)

Розум силу переважить