ЗАХОПЛИВИЙ СВІТ КОЗАК БРАТІВ ГРІММ

Мета: розширити знання учнів про казки братів Грімм; ознайомити учнів зі змістом казки, вчити визначати послідовності дій у творі; розвивати вміння читати за особами, вибірково зачитувати відповідні уривки, працювати в групах, парах; розвивати мислення, увагу, кмітливість, пам’ять; виховувати інтерес до читання казок.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Любі діти, добрий день!

Станьте рівно, підтягніться,

Одне одному всміхніться.

Сядьте всі рівненько, починаємо працювати.

Вузлик знань ще один сьогодні будемо в’язати.

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

1. Технологія “Коло ідей”

Казок чимало є на світі –

І веселих, і сумних.

Чи зможемо прожити ми без них?

Міркування учнів за темою “Чи можна прожити без казок?”

2. Слово вчителя

– Із перших днів дитинства нас супроводжують казкові герої. Казки нам читали бабусі та мами, із задоволенням ви переглядаєте їх по телевізору.

Казки розповідали не тільки для того, щоб розважити малих чи й великих слухачів, а й для того, щоб їх виховувати і вчити. Народ укладав у казку свій життєвий досвід, свої уявлення про навколишній світ і про місце людини в тому світі, про добро і зло. Розповідаючи про доброго, роботящого і справедливого героя, який врешті-решт перемагає лихого, ледачого й несправедливого, невідомий автор казки, безперечно, хотів поставити його за взірець своєму слухачеві.

Народні казки віддавна цікавили письменників і вчених багатьох країн. Деякі письменники брали теми та образи народних казок та на їх основі писали власні твори, а деякі записували й видавали народні казки такими, якими почули їх від оповідачів. Саме так зробили понад сто вісімдесят років тому й німецькі вчені Грімм: Якоб (1785-1863) та Вільгельм (1786-1859).

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ

– Сьогодні на уроці ми прочитаємо казки братів Грімм.

IV. СПРИЙМАННЯ Й ЗАСВОЄННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота з виставкою книжок братів Грімм

– Роздивіться виставку.

-Хто автори цих книг?

– Прочитайте назви книжок.

– Які із них ви читали?

– Які казки вам сподобалися найбільше?

– Чого вони вчать?

2. Розповідь учителя

– Кожний у Німеччині знає про Якоба і Вільгельма Грімм, діти сприймають їх як своїх близьких і добрих знайомих. Те, що зробили митці для своєї країни, не дало засохнути живильному джерелу народної мудрості німецького народу та з’єднало його довкола збереження національних святинь.

Брати Якоб і Вільгельм Грімм народилися в невеличкому німецькому містечку Ганау й усе життя були нерозлучними.

Якоб Людвіг Грімм народився 8 січня 1785 року, Вільгельм Карл Грімм – 30 лютого 1786 року.

Вони часто згадували про своє дитинство, сповнене великої любові, радості й піклування про всіх членів їхньої великої родини. Проте 1796 р. життя сім’ї різко змінилося: помер батько, а мати не змогла впоратися з усіма труднощами, що випали на її долю. Тому сестра матері – Дороті – взяла на себе опікування подальшою долею братів Якоба й Вільгельма, які разом із нею переїхали до міста Кассель. Там вони навчалися в гімназії, туди повернулися й по закінченні університету в Марбурзі, де вивчали право.

У Касселі брати Грімм працювали бібліотекарями в Гессенській федеральній бібліотеці. Тиша, спокій, наукова праця – це була найкраща стихія для них. Рано втративши батька, Якоб і Вільгельм змалку мали почуття великої відповідальності за матір та молодших братів і сестер, яким завжди допомагали.

З 1806 р. вони почали збирати казки й легенди, які здавна жили в пам’яті німецького народу, поширюючись в усній формі. Казки братів Грімм та інша їхня творчість мали виняткове значення для збереження усної народної творчості й розвитку німецької мови.

У 1812 р. вийшло друком перше видання зібраних Якобом і Вільгельмом Грімм “Казок для дітей і родини”.

1815 р. був опублікований другий том казок, зібраних братами.

Усього вони зібрали понад 200 казкових творів, залишивши нащадкам не тільки цю збірку, а й інші здобутки, зокрема “Німецьку граматику”, “Словник німецької мови”.

Заслуга Якоба і Вільгельма Грімм полягає в тому, що вони не тільки збирали твори усної народної творчості, але й поставилися до цієї справи як справжні дослідники, напрочуд відповідальні у відтворенні народного слова. Величезна справа збирання й збереження фольклору, яку здійснювали брати Грімм, підтримала національний дух і культуру Німеччини, згуртувала німців довкола своїх надбань, показала приклад іншим народам, як дбайливо слід ставитися до власних витоків.

Вільгельм помер у Берліні 16 грудня 1859 р., Якоб – 20 вересня 1863 р., брати поховані на цвинтарі при церкві Св. Матвія в Берліні (район Шенеберг). Проте казки братів Грімм та їхня творчість не забута і збереглася по цей день.

3. Вікторина “Чи знаєте ви казки братів Грімм?”

– Відгадайте назву казки.

“Білосніжка і сім…” (гномів).

“Бременські…” (музиканти).

“Горщик…” (каші).

“Золотий…” (гусак).

– За початком казки визначте її назву.

“Жила-була маленька мила дівчинка. І хто бувало гляне на неї, всім вона подобалася, але більше всіх її любила бабуся і готова була віддати все їй…” (“Червона Шапочка”)

– Назвіть ім’я володарки кришталевої туфельки з однойменної казки братів Грімм. (Попелюшка)

– Назвіть місто, до якого вирушив старий осел, щоб стати музикантом. (Бремен)

4. Опрацювання казки “Заєць та їжак”

1) Лексична робота.

Луїдор – французька монета.

Бруква – городня рослина, овоч.

Терник – зарості терну; місце, поросле терном.

2) Читання казки учнями “Ланцюжком”.

3) Аналіз прочитаного.

– Як ви розумієте слова “Правда є в ній (казці), синку, а то навіщо б її розповідали”?

– Прочитайте, як автори описують день.

– Куди вирішив піти їжак?

– Кого він зустрів?

4) Читання діалогу їжака та зайця за особами.

– Як поводився під час розмови заєць?

– А їжак?

5) Продовження бесіди.

– На що образився їжак?

– Що він запропонував зайцеві?

– Хто допоміг їжакові провчити зарозумілого зайця?

– Чим завершилася казка?

– Чого вчить ця казка?

6) Гра “Упізнай героя”.

– Спокійний, врівноважений, розсудливий, винахідливий, мудрий, скромний. (Їжак)

– Надмінний, гордовитий, пихатий, хвалькуватий, задерикуватий. (Заєць)

5. Фізкультхвилинка

Все у лиски вже в порядку,

Вийшла лиска на зарядку.

Лапки вгору, лапки вниз

Й роззиралася геть скрізь.

І на місці поскакала,

І вставала, й присідала.

Головою покрутила,

Вітрячка вона зробила,

Потім лапки опустила

І взялась собі до діла.

6. Гра “Квіточка”. Читання казки “Пані Метелиця”

Читає той учень, на яку парту впала квіточка.

7. Бесіда за змістом

– Чи сподобалася вам ця казка?

– Хто з персонажів запам’ятався найбільше і чому?

– Знайдіть типові елементи побудови казки. Прочитайте зачин; кінцівку.

8. Технологія “Мікрофон”

– До якої групи казок належить твір “Пані Метелиця”? Свою думку обгрунтуйте. (Це чарівна казка, оскільки тут є фантастичний вимисел (будиночок пані Метелиці, збивання перини, з якої летить сніг, золотий та смоляний дощ)).

V. ЗАКРІПЛЕННЯ Й ОСМИСЛЕННЯ ЗНАНЬ

1. Робота в парах “З якої казки цей ланцюжок?”

– Ранкове повітря; раптом помітив він зайця; відповідь дуже розсердила їжака; через півгодини повернусь; “А я вже тут!”; взяв їжак виграний ним золотий луїдор. (“Заєць та їжак”)

– Молодшому дістався кіт; тоді я скоро тобі в пригоді стану; увійшов кіт до короля; тим часом кіт уже побіг; граф одружився з королівною; кіт став першим міністром. (“Кіт у чоботях”)

– Невдовзі після того в королеви народилася донечка; і ось одного разу королева спитала у свого дзеркальця; в хатці все було маленьке; “Ой леле! Ой леле! Яка ж гарна дівчинка!”; сьомий гном переспав ніч; тільки візьми яблуко; одного разу їхав тим лісом королевич; як почула це лиха отруйниця, то аж засичала з люті. (“Білосніжка”)

2. Робота в парах. Гра “Будь уважним!” (за казкою “Пані Метелиця”)

– У поданих реченнях установіть послідовність подій казки, проставте нумерацію.

О Нарешті дійшла до невеличкої хатини.

О Це тобі за те, щоб ти у всьому старанна була,- сказала стара і віддала їй також і починок, що впав у колодязь.

О Пробула дівчина певний час у старої та й засумувала.

О І прийшла ледащиця додому, вся вкрита смолою.

О Коли опритомніла, то побачила, що лежить на чудовій луці.

О Пішла ледарка до криниці.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

– Хто такі брати Грімм?

– З якими казками ознайомилися на уроці?

– Чого навчають нас ці казки?

Нехай герої казок

Дарують нам тепло.

Нехай добро навіки

Перемагає зло.

Ю. Ентін

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

– Наступний урок позакласного читання проведемо за темою “Казки зарубіжних письменників”. Завдання до уроку та список літератури ви знайдете в куточку читача.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

ЗАХОПЛИВИЙ СВІТ КОЗАК БРАТІВ ГРІММ