Світ чарівний і казковий

Матеріал до уроку. Українська народна казка “Про Оха-чудотвора”.

Мета. Ознайомити з ознаками чарівної казки. Удосконалювати вміння читати в особах, переказувати близько до тексту. Розвивати вміння аналізувати, оцінювати вчинки персонажів казки. Виховувати бажання допомагати людям, почуття доброти.

Обладнання. Чарівна торбинка з предметами: перстень, стріла, жолуді, перо, голка, дзеркало.

Хід уроку

I. Організація класу.

II. Актуалізація опорних знань учнів.

1. Гра “Продовж речення”.

– Українські народні казки можна поділити на… (3 групи).

– “Заєць та їжак”, “Лисиця та рак” – це казки… (Про тварин).

– “Кривенька качечка” це казка не про тварин, а… (Чарівна казка).

2. Бесіда.

– Чарівні казки здебільшого це ті, у яких поєднуються звичні події з неймовірними, тобто фантастичними. У них відбуваються чарівні перетворення, присутні чарівні предмети, героям казок допомагають чарівні помічники, які наділені надприродними властивостями.

– Які чарівні казки вам відомі?

3. Гра “Чарівна торбина”.

У “чарівній” торбинці є такі предмети: перстень, стріла, перо, три жолуді, голка, дзеркало.

Учні по черзі витягують предмет і називають казку, з якої він потрапив у торбинку.

III. Мотивація навчальної діяльності.

Сьогодні продовжуємо вивчати чарівні казки. Ідучи за цифровою підказкою, прочитайте назву казки.

3 чудотвора 2 Оха 1 Про

Вправа “Прогнозування”.

– Як ви думаєте, Ox-чудотвор позитивний герой чи негативний?

IV. Сприймання нового матеріалу.

1. Словникова робота “Утвори слово і прочитай”.

Ба дить

Вихо чить

Прино жить

Бі сить

Розпочинають окремі учні, потім – хором (З нарощуванням сипи голосу, швидкості).

2. Тлумачення слів.

Копа – давня одиниця лічби, що дорівнює 60.

Хорт мисливська собака.

Яр – глибока довга западина; заглиблення зі схилами.

Перекинутися – перетворитися.

3. Первинне читання казки вчителем.

Учитель читає казку.

– Що ви тепер можете сказати про свої прогнози: Ох-чудотворець – позитивний чи негативний герой?

– Назвіть персонажів казки.

4. Повторне читання казки самостійно.

5. Бесіда за змістом твору.

– Про що дід домовився з Охом?

– Яку ціну він заплатив за цю послугу?

– Як Ох тримав у неволі хлопця?

– Які випробування пройшов дід?

– Хто допоміг батькові впізнати сина?

– Як хлопець вирішив провчити Оха?

6. Вибіркове читання.

– Які випробування Ох влаштував дідові?

– Хто допомагав дідовому сину врятуватися від Оха?

– Прочитайте, як окунь перехитрив щуку. Хто ж насправді кого перехитрив?

– Чим закінчилася казка?

7. Характеристика дійових персонажів.

ХЛОПЕЦЬ

ОХ

Добрий

Корисливий

Послушний

Підлий

Розумний

Злий

Терплячий

Вдячний

8. Фізкультхвилинка.

9. Читання казки в особах.

10. Логічна вправа.

– Чи погоджуєтесь ви з таким ланцюжком міркувань:

Бідний чоловік стомився. – Ох. – Поневолення замість допомоги. – Зло. – Перемогло добро?

11. Робота з зошитом (с. 6).

12. Переказ уривків казки близько до тексту.

– Розгляньте малюнок на с. 12, а потім – на с. 14. Перекажіть уривок казки, який відповідає зображеному.

13. Поділ казки па частини. Складання плану.

План

1. Перша зустріч з Охом.

2. Охові перетворення дідового сина.

3. Як син перехитрив Оха.

4. На ярмарку.

5. Поєдинок щуки й окуня.

6. Як хлопець перекинувся перснем.

7. Царівна рятує парубка.

14. Переказ усієї казки близько до тексту.

V. Підсумок уроку.

– Чому казку про “Оха-чудотвора” можна вважати чарівною?

– Які чарівні перетворення вам найбільше запам’яталися чи сподобалися?

– Чого навчає ця казка?

– Як би ви перехитрили чи провчили Оха?

УРОК 7. Урок позакласного читання




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Світ чарівний і казковий