Казка двері відчиняє

Матеріал до уроку. Леся Українка “Казка про Оха-чудодія”.

Мета. Удосконалювати навички правильного виразного читання; розвивати уяву; виховувати почуття доброти.

Обладнання. Таблиці складів для розпитування, картки-“блискавки” зі словами, портрет Лесі Українки, картки із словами.

Хід уроку

І. Організація класу. Мовна розминка.

1. Гра “Утвори слова за зразком”.

Учитель називає ланцюжок слів, а учні утворюють за аналогією нові ланцюжки.

Заєць – зайчик – зайчикова.

Лисиця – (Лисичка – Лисиччина).

Дівчинка – (Дівчинонька – Дівчиноньчина).

Хлопець – (Хлопчик – Хлопчикова).

Вовк – (Вовчик – Вовчикова).

2. Скоромовка.

У садочку-холодочку

Сидить зайчик під дубочком.

Ніжечками дріботить,

Хвостиком він шелестить,

А вушками тріпотить.

– Які зменшено-ласкаві слова використані у скоромовці?

3. Розпитування.

А) За таблицею складів;

Б) за картками-“блискавками”.

Царство

Палати

Ласкавий

Пташки

Мовить

Приказки

Волає

Ведмеді

4. Читання деформованих речень.

СюЛе краУїнку ютьзна у мувсьо тісві.

БлюЛю тисклада й гавидувати киказ.

– Що об’єднує слова кожного речення?

– Про кого йтиметься сьогодні на уроці?

II. Повідомлення теми і мети уроку.

– Що вам відомо про Лесю Українку?

– Окрім віршів (поезії) Леся Українка писала й віршовані казки. Ось одна із них.

III. Опрацювання казки Лесі Українки “Казка про Оха-чудодія”.

1. Низання казки комбінованим способом.

1) Слухання твору.

Учитель читає до слів “…не рушай, мовчи та диш!”.

– Де жив вельможний Ох?

2) Самостійне мовчазне читання казки до кінця.

– До якої української народної казки схожа ця казка?

2. Словникова робота.

1) Вправа на розширення поля читання (робота на картках у парах).

Ко

Лись

Ду

Шею

Те

Пер

Гра

Ють

При

Йде

При

Казки

Пра

Вий

Про

Стяга

Гор

Бочку

Рука

Вички

При

Ходить

Приві

Тають

Кім

Нати

Сім

Десят

2) Вправа на миттєве сприймання слів.

Слова і вирази на картках-“блискавках”.

Де колись;

Цар Горох;

Хто правий

Чи вдвох;

Ласкавий;

Потім сів:

Не видать;

Пень і мох;

З головою:

І з душею;

Но клітках;

Той бере;

За руку;

За плече;

Може, нині

3) Пояснения значень незрозумілих слів.

Корх – міра довжини, що дорівнює ширині долоні.

Сáжень – стародавня одиниця довжини, яка дорівнює близько 2 м 13 см.

Трясовúця – болото.

Ряхтíти – мерехтіти.

Жупанóк – старовинний верхній одяг.

Гапличóк – металева зачіпка на одязі.

Брáнка – полонянка.

3. Аналіз змісту казки з елементами вибіркового читання.

– Про кого йдеться у казці?

– Де жив Ох?

– Як до нього потрапляли люди? Прочитайте.

– Прочитайте опис підземного царства.

– Чим воно небезпечне для людей?

– Пригадайте народну казку про Оха. Чи легко було вирватися дідовому сину від Оха?

– Хто йому допоміг?

– Як закінчуються обидві казки?

– Чи сподобалася (не сподобалася) вам казка Лесі Українки?

– Чому вона назвала Оха чудодієм?

– Прочитайте, які чудеса робив Ох.

– Чи хотіли б ви побувати в його царстві?

4. Повторне читання казки вголос “ланцюжком” (по 4 рядки).

– Яким ви уявляєте собі Оха?

5. Словесне малювання.

– Опишіть Оха.

– Зіставте свій опис із малюнком у підручнику (с. 71).

– А яку ілюстрацію ви б намалювали до цієї казки? До якого епізоду казки?

– Чи страшно було б вам зустрітися з Охом?

6. Переказування змісту казки своїми словами (близько до тексту).

7. Складання характеристики Оха.

8. Робота з зошитом (с. 20).

IV. Підсумок уроку. Домашнє завдання.

– Чи сподобалася вам казка Лесі Українки? Чим?

– Навчіться виразно читати казку і спробуйте вигадати щось подібне.

УРОК 39. Урок позакласного читання




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Казка двері відчиняє